STUDENT Štěpán Plass s medailemi z fyzikálních a astronomických olympiád v Hannoveru, Kutaisi a Riu de Janeiru. Foto: Jiří Varhaník
Od 15. do 19. července hostila Kutaisi International University v gruzínském městě Kutaisi osmou Evropskou fyzikální olympiádu EuPhO 2024. Z 54 zemí se sjelo na 256 talentovaných soutěžících. Mezi nimi Štěpán Plass ze Stonařova.
Kvůli politické situaci letos proběhla v omezené míře bez účasti řady nejen evropských zemí celosvětová fyzikální olympiáda v Íránu (IPhO 2024). Český pětičlenný reprezentační A tým tak zamířil právě na gruzínské EuPhO.
V důsledku toho se na soutěži výrazně zvýšila konkurence. Účast se oproti loňskému EuPhO v Hannoveru v Dolním Sasku zvýšila cca o dvě desítky států zapojením USA, Kanady, Singapuru, Hongkongu a dalších mimoevropských zemí.
Štěpán Plass si přesto z olympiády přivezl zlatou medaili. Z maximálního možného počtu 50 bodů získal 33,1 bodu a celkově obsadil 13. příčku. Na počet 29,6 bodu, potřebný pro umístění ve zlatém pásmu, dosáhlo celkem 28 soutěžících.
„Jsem spíš fyzik, než astronom, ale ono se to překrývá,“ zamýšlí se nad svým zaměřením Štěpán Plass, který od útlého dětství žije s rodinou ve Stonařově. Letos odmaturoval na jihlavském gymnáziu a nastupuje do Prahy na „matfyz“.
„Jako dítě mě zajímal vesmír, knížky s planetami. Ale to později docela opadlo. Na základce jsem byl dost dobrý v matematice, a tak mě paní učitelka Marcela Březnová přivedla k olympiádám z matematiky. Nějak extrémně mě to tehdy nezajímalo, ale ve vývoji mi to samozřejmě pomohlo,“ ohlíží se Štěpán.
Přes covidové roky nebyl na střední škole prostor talent rozvíjet. Od 2. ročníku ale Štěpán pod vedením pedagoga Tomáše Krásenského opět naskočil do systému olympiád z matematiky a fyziky. V obou oborech okamžitě vyhrál krajská kola.
„To mě nadchlo a začal jsem se tomu víc věnovat,“ popisuje. Když ve třeťáku dostal nabídku vyzkoušet si účast na krajské olympiádě pro nejvyšší kategorii maturantů, doučil se přes vánoční prázdniny potřebnou látku a vyhrál jak svoji kategorii, tak kolo pro 4. ročník.
Posléze nabral první velké zkušenosti i v celostátním kole. „Tam jsem celkem dobře napsal teoretickou část, ale moc se mi nepovedl experiment ohledně difrakce laserového paprsku na lidském vlasu a výpočtu jeho tloušťky, a tak jsem spadl na nějaké 15. místo z padesáti soutěžících,“ vzpomíná.
Jako nematurant se nicméně dostal do pětičlenného reprezentačního B týmu pro evropskou olympiádu EuPhO 2023 v německém Hannoveru. Tady pak dosáhl na bronz.
Do Kutaisi…
Letos se Štěpán Plass přes vítězství v krajské i celostátní fyzikální olympiádě nominoval na výběrové soustředění do Hradce Králové a následně na EuPhO do Gruzie.
Zlato se na evropských i celosvětových olympiádách uděluje v pásmu soutěžících, kteří dosáhnou potřebného počtu bodů. „Kdyby to bylo jinak, tak Číňani mají 1., 2. i 3. místo deset let za sebou. Jsou vepředu o parník,“ směje se Štěpán.
Na univerzitě v gruzínském Kutaisi ocenil moderní prostředí v přírodě i vybavenost. Česká výprava cestovala vlakem do Varšavy a poté letecky přímo do Kutaisi.
Soutěž probíhala v angličtině, zadání dostali čeští reprezentanti také v českém překladu. O ten se postarali jejich lídři – průvodci. Program byl časově nabitý. V praktickém kole měl každý z více než 250 soutěžících ve třídách připraven stoleček s pomůckami a dostal pět hodin na vypracování.
„U praktických zadání jde většinou o věci, které se dají naměřit, a zároveň potřebná zařízení nejsou natolik drahá, aby se dala všem pořídit. Letos jsme měli připraveny dva míčky, elektrické články, kapacitory, tlačítka…. Měřili jsme napětí, které vyprodukuje piezzočlánek, museli jsme vymyslet postup a vyargumentovat jeho správnost a dostatečnou přesnost,“ popisuje ve stručnosti Štěpán. Většina účastníků na experimentu mnoho bodů nezískala.
Čas zbyl po prvním kole jen na procházku po kampusu. V teoretickém kole pak druhý den soutěžící řešili tři příklady z mechaniky, speciální teorie relativity a vlnové optiky. Následovala exkurze ke klášteru v horách a do místní katedrály a procházka městem.
Další den byl pro soutěžícího z jihlavského gymnázia důležitý. V rámci desetiminutové moderace svých řešení totiž dokázal vyargumentovat zisk dalších bezmála sedmi bodů, což ho posunulo do zlatého pásma. Další den po rychlém vyhlášení výsledků a předání medailí výpravy odcestovaly domů.
Na sochu Krista nezbyl v Riu čas
Soutěž přinesla Štěpánovi kontakty s vrstevníky z oboru z různých zemí.
„Baví mě to, na soutěže se těším. Úspěch má svoji prestiž především tehdy, pokud se člověk hlásí na zahraniční školy. Chvíli jsem o tom uvažoval, ale potom jsem si to rozmyslel,“ dodává student, který v říjnu nastupuje na českou vysokou školu. Přesný obor zatím nemá vyspecifikovaný.
Jeho záběr totiž směřuje také k astronomii, byť nikdy nebyl praktikem, který s dalekohledy nadšeně pozoruje oblohu.
„Já jsem byl vždy spíše ten teoretik, který počítal příklady. S praktickým pozorováním jsem začal až minulou zimu před olympiádou, abych byl konkurenceschopný,“ popisuje.
Na konci srpna totiž vyrazil s reprezentačním týmem na další světovou soutěž, tentokrát do brazilského Ria de Janeira. Sem se nominoval úspěchy v krajském a celostátním kole astronomické olympiády.
„Tematicky se tam řeší vše od geometrických věcí, přes dvojhvězdy po černé díry, všechno možné. Jsou čtyři kola – početní, datová analýza a pozorovací kolo v plenéru a v planetáriu,“ přibližuje Štěpán záběr brazilské olympiády.
Z Ria spolu s kolegy přivezli celkem čtyři stříbra. Jen na plánovanou návštěvu třicetimetrové sochy Krista Spasitele na kopci Corcovado nad městem nezbyl kvůli desetihodinovému zpoždění úvodního letu čas. Po cestě zpět zase znemožnila návštěvu místní hustá doprava.
„Je to metropole, krásné pláže. Ale na druhé straně vidíte naprostou chudobu. Je to místo velkých kontrastů,“ komentuje Štěpán atmosféru Ria.
Oceňuje, že jeho studijní cestu sleduje i jeho domovská základní škola ve Stonařově. Zprávy o jejím životě má od mladších bratrů. Dva z nich jsou zatím na ZŠ, třetí studuje na střední automobilní škole.
„Možná nejmladší bratr Tonda. Je teď v 6. třídě, tak jsem ho zkusil nalákat na astronomickou olympiádu, že by si to mohl taky zkusit,“ uvažuje Štěpán Plass, zda některý z bratrů nevyrazí v jeho stopách.
Diskuze k článku