Dnes je neděle 30.06.2024     svátek má Šárka

Co vše dělaly dámy před stoletím pro módu

ŘEDITELKA Městského muzea Polná Alena Vyskočilová s exponáty probíhající výstavy představující módu v nedbalkách dam z přelomu 19. a 20. století. Foto: Jiří Varhaník
ŘEDITELKA Městského muzea Polná Alena Vyskočilová s exponáty probíhající výstavy představující módu v nedbalkách dam z přelomu 19. a 20. století. Foto: Jiří Varhaník

16.6.2024 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Autentické exponáty ze sbírky brněnské sběratelky Kristiny Kruntorád Ketmanové vracejí ještě do 23. června návštěvníky muzea na polenském zámku do časů 19. a začátku 20. století, za dveře oblékáren či ložnic tehdejších dam. 
Výstava (Móda) V nedbalkách vychází ze sbírky historických korzetů, prádla, galanterie a oděvů, kterou její majitelka s rodinnou vazbou na Polnou shromažďovala 15 let. 


Jak sběratelka vysvětluje v průvodním textu výstavy, zahrnuje sbírka čtyři desítky kousků historického prádla z časů do roku 1920, které jsou zároveň studijním materiálem pro tvorbu reprodukcí či průzkum tehdejších technologií.      
Vystavené exponáty dokládají dnes již těžko přijatelnou realitu pojetí spodního prádla, která v mnohých vyvolává lecjaké asociace, které však často mají daleko od pojmů pohodlí či praktičnost. Zároveň ale přibližují až dramatickou proměnu ženské siluety v průběhu jednoho století. 


„Sukně je jednou široká, jednou úzká, pas i poprsí se posouvají výš, či níž, klene se pozadí i hruď,“ popisuje sběratelka. Jak vysvětluje, základem spodního prádla byla v průběhu jeho vývoje košile a postupně se vyvíjely další typy spodních oděvů, jako jsou spodky, košilky, noční košile, česací pláště, čepečky a další. 


Dámy si podle sběratelky tvarovaly trup a boky za pomoci šněrovaček nebo korzetů, posléze i podvazkového pasu a podprsenky: „Na konci 19. století jsou korzety jednou delší, jednou kratší, ale vždy kladou důraz na pas a břicho nechávají pod pasem přiznané. V secesi se linie proměňuje a do módy vstupuje reformovaný korzet vepředu rovný, který břicho potlačuje a ženu prohýbá v zádech a tvoří známou esovitou siluetu.“ 


Tu pak na počátku 20. století střídá zcela odlišná móda štíhlé sloupcovité figury, kdy má korzet spíše za úkol zeštíhlit boky. Místo kostic nastupují spíše pružné materiály, k nižším korzetům a podvazkovým pasům nosí dámy podprsenky. Nadchází čas různých typů tvarujícího prádla, které se vyvíjí po celé 20. století. 
„Korzet se nosil přes košilku, přes spodní prádlo, protože samotný korzet nešlo úplně prát. Na výstavu chodí především dámy, ale pokud s nimi přicházejí i pánové, většinou rozhodně nelitují,“ komentují atraktivitu výstavy s úsměvem polenské muzejnice. 
Už na 27. června se chystá zahájení nové výstavy nazvané Zanechat stopu. Až do září bude představovat činnost a odkaz osobnosti polenského řezbáře, organizátora a všeuměla Františka Vacka.

 

Odkaz rodu Zejdliců   
V návštěvnosti se polenské Městské muzeum dostává zpět na předcovidová čísla. Ve své sbírkotvorné činnosti pokračuje mimo jiné v péči o odkaz místního šlechtického rodu Zejdliců ze Šenfeldu. 
Jak uvádí ředitelka muzea Alena Vyskočilová, je aktuálně v běhu proces restaurování velkého kovaného renesančního svícnu z počátku 17. století, který dlouhodobě stojí v expozici.  
Svícen byl ztotožněn a zadatován i díky pojetí cínové křtitelnice v místním kostele, která má výztuž nohou pojatu v identickém designu. Předměty z kostela a hrobky Zejdliců mají pro historii Polné mimořádný význam také proto, že v objektu hradu se prakticky žádné historické artefakty nedochovaly. 


Svícen byl původně barevný, dnes je ale barva už jen torzovitá. „A protože jsme zjistili, že je na něm skutečně původní polychromie a malby, nechávali jsme loni spolu s Polenským muzejním spolkem udělat restaurátorský průzkum. Jeho výsledkem byl právě návrh na restaurování,“ popisuje Vyskočilová. 


Přes zimu se svícen přestěhoval do dílny kovářského rodu Habermannů v Nových Dvorech. „Kovářské práce jsou tedy hotové a teď jsme obdrželi grant z ministerstva kultury na obnovu polychromie a maleb,“ přibližuje ředitelka aktuální stav projektu. 
Asi dvoumetrový svícen odcestoval začátkem června do restaurátorské dílny do Černošic. Poslední etapa restaurování má být dokončena do konce roku a v příští sezóně se má svícen vrátit do polenské muzejní expozice. 

 

Školy Polná zajímá
Vedle správy a prezentace sbírek, tematických výstav a pokrývání klasického návštěvnického režimu pokračuje Městské muzeum Polná rovněž ve vzdělávací činnosti. 
Prostředí muzea i zkušenosti jeho lektorů využívají školy nejen z Polné, ale i z Jihlavy či Přibyslavi. V muzeu se zastavují v rámci školních výletů, ale absolvují tu i projektové programy. Ty jsou obecně zaměřeny na historii Polné a Vysočiny v kontextu širších dějin od středověku do první světové války. 


Loni na podzim muzejníci navázali na školní vzdělávací plány a specificky se věnovali také působení československých legionářů. „Dětem ale opět vysvětlujeme i konkrétní místní příběhy, seznamujeme je s tím, jak se válka promítla do životů zdejších obyvatel,“ vysvětluje kurátorka sbírkových fondů muzea Ivana Opršalová.


Zejména pro místní školy a jejich výuku dějepisu aktuálně muzejníci zpracovávají téma Polná v 19. století. 
„To je velké místní téma. Při­blížíme školákům období, kdy byla Polná ve své historii a velikosti vlastně nejslavnější, a následně se vlivem několika dějinných událostí, velkého požáru a vývoje v regionu její význam i velikost umenšovaly a vedlo to k dalším důsledkům,“ komentuje toto téma Opršalová.  


Oblíbenou součástí polenské muzejní nabídky ale zůstává už po několik generací návštěvníků expozice Stará škola. Zájem je také o řemeslnou expozici. 
„Děti si prohlédnou stará řemesla, lékárnu, kupecký krám, lapidárium a hladomornu – to je samozřejmě baví nejvíc. Projekty, přednášky a programy na míru na několik témat jsou nadstavbou pro ty školy, které o ně mají zájem,“ uvažuje Opršalová. Pedagogové často spojují návštěvu muzea např. s tematikou polenského židovského ghetta a synagogy. 


Muzejníkům pomáhá od zimy v propagaci jejich programů také nově pojatá koncepce muzejního webu. „Jde především o vizuální změny, aby byl web uživatelsky přívětivější a aby se i nám snadněji spravoval,“ vysvětlují muzejníci.  
Aktuální novinkou je od května rovněž nově certifikované infocentrum zřízené v místě někdejší muzejní pokladny. Služby na pokladně se tak rozšířily o široké informace k dění v Polné, které jsou tu kromě pondělků návštěvníkům města k dispozici denně včetně svátků.  
I polenské muzeum připravuje na léto několik kulturních akcí. Celoodpolednímu rodinnému programu Řemesla naživo bude patřit nádvoří hradu v neděli 14. července. Oživí mimo jiné i řemeslnou expozici na hradě. 

Diskuze k článku

  Přihlaste se prosím do diskuze JL

E-mail:

Heslo:

Komentáře ke článkům mohou vkládat pouze registrovaní čtenáři

Registrace nového uživatele
Reklama
14.06.2024 KulturaSopranistka Miroslava Časarová přichází s festivalem Operkyně

S novým hudebním festivalem přichází na Vysočinu operní pěvkyně Miroslava Časarová. Ponese titul Operkyně a své koncerty odprezentuje od června do září. Nový festival pojímá podle ...

Komentáře (0)
14.06.2024 KulturaNovinář a reportér Josef Pazderka: Na Východ koukáme evropskýma očima

Současný šéfredaktor stanice Český rozhlas Plus a jihlavský rodák, novinář Josef Pazderka, vystoupil na konci dubna v besedě Večer s hostem Farního sboru Českobratrské církve evangelické ...

Komentáře (0)
13.06.2024 KulturaSilo: Jednáme, abychom mohli fungovat i během budování dopravního terminálu

Nájemce a provozovatel jihlavského Sila získal na tuto sezónu z programu Už to roste, už to klíčí od Fondu Kaufland, který zprostředkovává Nadace Via, grant ve výši 75 tisíc Kč. Podle ...

Komentáře (0)
12.06.2024 KulturaSvět duchovna se v kostele propojil s tématem Srdce, chvěním a vlněním

Koncert bluegrassového kvarteta BezeJména, které právě dostalo pojmenování Modrej proud, otevřel minulý pátek v podvečer program Noci kostelů v opatovském svatostánku. Letošní setkání ...

Komentáře (0)
10.06.2024 KulturaMartin Palúch uvede film o svém otci Ivanu Palúchovi

Centrum dokumentárního filmu Jihlava uvede v kině Dukla 12. června od 19.30 hodin portrét Ivana Palúcha, jednoho z výrazných československých herců minulého století. Na herce, kterého v ...

Komentáře (0)
09.06.2024 Kultura Studenti HAMU uvedou Figarovu svatbu na scéně Horáckého divadla

Představení festivalové verze komické opery o čtyřech dějstvích Figarova svatba uvedou 10. června od 18 hodin na jevišti Horáckého divadla sólisté, dirigent a ansámbl Hudební a taneční ...

Komentáře (0)
08.06.2024 KulturaInformační hodnota některých pohlednic je nenahraditelná, dokládá nová kniha

Památky, ulice, domy, zákoutí i příběhy Polné z průběhu více než 120 let dokumentují stovky pohlednic, které jsou shromážděny v nové publikaci Polná na pohlednicích. Výpravná kniha ...

Komentáře (0)
07.06.2024 KulturaDivadelník Petr Soumar zítra oslaví šedesátku

Šedesáté narozeniny oslaví v sobotu 8. června dlouholetý herec profesionálního Horáckého divadla v Jihlavě a režisér ochotnických spolků Petr Soumar. Podle svých slov si váží divadelnického ...

Komentáře (0)
06.06.2024 KulturaZačíná sezóna festivalů. Na Čeřínek zavítá i David Koller, na folkovky Cirk La Putyka

Také letošní letní hudební sezóna přinese na Jihlavsku několik tradičních festivalových akcí. Známé už jsou termíny i první programové detaily. • Jihlavské festivalové léto ...

Komentáře (0)
05.06.2024 KulturaZemřel zpěvák Vlasta Zahrádka

Nejen třebíčskou rockovou scénu zasáhla neuvěřitelná zpráva. Po těžké nemoci ve čtvrtek 30. května náhle zemřel ve věku 59 let zpěvák skupiny Carmen a dalších uskupení Vlasta Zahrádka. ...

Komentáře (0)
04.06.2024 KulturaVladimír Javorský beseduje

Hostem besedy na Malé scéně DKO Jihlava bude 5. června od 18 hodin herec a hudebník Vladimír Javorský. V besedě zavzpomíná ostravský rodák (* 1962) na své televizní a filmové začátky, ...

Komentáře (0)
01.06.2024 KulturaZahradou Petrkova: Tak jsme si z těch 400 položek něco ukázali

Je poslední dubnový víkend a v prosluněné parkové zahradě petrkovského statku zpívají ptáci. Zatímco v patře zámečku sleduje skupinka návštěvníků na plátně dokument Petrkov 13 o životě ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net