V AREÁLU SILA v Chlumově ulici už začaly dobrovolnické práce na budování komunitní zahrady. Připojit se mohou zájemci z řad veřejnosti. Foto: Jiří Varhaník
Nájemce a provozovatel jihlavského Sila získal na tuto sezónu z programu Už to roste, už to klíčí od Fondu Kaufland, který zprostředkovává Nadace Via, grant ve výši 75 tisíc Kč. Podle informace Zdeňka Ondráka z komunity Silo umožní tyto prostředky začít v areálu budovat novou komunitní zahradu.
S pracemi už se začalo. „Nakoupili jsme dřevěný materiál. Jako dar jsme už loni dostali hlínu a kompost. Během pravidelných brigád jsme teď začali budovat vyvýšené záhony na podsadách. Plánujeme vyřešit sběr vody a automatické zavlažování, uspořádáme několik sousedských setkání a workshopů a spoustu dalšího,“ vypočítává Ondrák.
První oficiální setkání zájemců o práci na komunitní zahradě proběhlo v sobotu 13. dubna. Zároveň začaly i první práce na budování zahrady.
Spolupráci na jejím vzniku už potvrdily např. ScioŠkola Jihlava a základní škola Křížová.
„Žáci školy Křížová k nám budou docházet v rámci pracovních činností. Tady se ještě bavíme ohledně dalších projektů, že bychom společně pomalovali nějakou zeď. Ale to je spíše běh na dlouhou trať,“ uvažuje Ondrák.
Zapojují se také sociální služby z okolí. Své záhony začínají budovat Sociálně terapeutická dílna nebo služba Adapta při Oblastní charitě Jihlava. Ta poskytuje podporu osobám se zdravotním znevýhodněním či oslabením a sociálním znevýhodněním. Zájem o zahradu podle organizátorů jeví také obyvatelé okolních domů.
„Prostorů je dost, řešit se musí jen materiál, ale to je vždy na domluvě. Každý má jiné preference. Někoho třeba baví stavět vyvýšené záhony a nechce se o ně potom moc starat. Někdo se chce třeba jen přijít ´porýpat´ v hlíně a tvořit okrasné záhony, jiný chce pěstovat zeleninu pro vlastní spotřebu,“ uvažuje koordinátor činností okolo komunitní zahrady Zdeněk Ondrák.
Možnost zapojit se je podle něho otevřena lidem všeho věku, včetně zájemců bez předchozí zkušenosti se zahradničením. Vzít s sebou mohou rukavice, semínka, odkopky či své oblíbené nářadí. Zahradničení na zahradě je zdarma.
Kdo by se chtěl přidat, může na koordinátora získat kontakt přímo u kolegů na Sile, zejména při víkendových akcích. Od června bude navíc pravidelně otevřen zahradní bar, který bude na Sile fungovat pět dní v týdnu.
Prohlídky, gympl, folk i vegani
Komunita Silo dnes zahrnuje asi desítku kmenových členů. „My fungujeme jako vnitřní kruh. Těch deset členů spolku, to jsou opravdu ti koordinátoři, kteří to vedou. Kolem sebe potom máme nějakých 75 lidí, kteří se zapojují do různých aktivit,“ vysvětluje Ondrák.
Na Sile letos začala druhá sezóna akcí organizovaných ve venkovních prostorách památkově chráněné sýpky. V sobotu 20. dubna si lidé mohli s památkářem Jiřím Neubertem prohlédnout také interiéry Sila, které však zatím nemají potřebná kolaudační povolení pro provozování veřejných programů.
Dubnovou akci nicméně doprovodil zahradnický bazárek rostlin (Food not Bombs Jihlava), bazar knih, bleší trh a workshopy pro děti i dospělé. Prezentován byl i princip a záměr vzniku komunitní zahrady.
Komunita zároveň představila program chystaný na letní měsíce. Pravidelnými akcemi budou každý měsíc výměnné swapy nebo hraní deskových her.
V pátek 21. června zažije Silo celoodpolední open-air program divadelníka a hudebníka Šimona Škrdly a jeho kolegů z Gymnázia Jihlava. Týden nato, 28. června, pak folkový program spojený s veganskými hody.
Co přinese terminál?
Komunita žije také otázkami okolo očekávaného zahájení výstavby Centrálního dopravního terminálu a s ním související nové dopravní komunikace. Ta bude podle zveřejněné vizualizace vedena přímo současným areálem Sila.
„Stavba by měla začít letos na přelomu září a října, ještě to záleží na výběrovém řízení magistrátu. My jednáme jak s majiteli Sila, tak s magistrátem, aby se stavba přizpůsobila fungování Sila. Protože ta stavba má trvat tři roky. A musím říct, že jak magistrát, tak majitelé Sila jsou vstřícní a snažíme se najít nějaký optimální způsob, abychom zde mohli fungovat i v dalších letech,“ oceňuje Ondrák.
I záhony komunitní zahrady jsou podle něho zakládány tak, aby zde mohly zůstat i během stavby: „Budeme mít jednání s realizátory stavby. Snad tak získáme větší představu o tom, jak by to tam mohlo fungovat.“
Majitelem sýpky je společnost ZZN Jihlava, která Silo otevřela kulturnímu provozu právě po nabídce od dobrovolníků, kteří jsou zde v nájmu.
Zdejší kulturní provoz loni z dotačního programu Podpora malých kulturních projektů podpořilo např. město Jihlava, když spolufinancovalo zdejší výstavu výtvarných děl jihlavských umělců Síla Artu.
„Naší misí je vytvářet v Jihlavě komunitu a prostor otevřený všem, kdo souzní s hodnotami komunity bez ohledu na věk a původ. Společně podporujeme kulturu, kreativitu, sdílení a spolupráci, budujeme bezpečné místo v centru města pro (sebe)rozvoj i zábavu,“ uvádějí dobrovolníci na svém webu.
Na Sile se už např. konala prezentační akce Pecha Kucha Night, své aktivity tu uspořádal Mezinárodní festival dokumentárních filmů Ji.hlava a konaly se zde různé venkovní hudební akce.
Diskuze k článku