U PŘÍLEŽITOSTI 30. výročí založení SPOZ bylo v roce 2004 pozváno sedm starostů z Jihlavska do Španělského sálu Pražského hradu, kde jim bylo poděkováno za jejich dlouholetou práci. Zleva František Němec z Cejle, Zdeněk Jirsa z Dolní Cerekve, Václav Jehlička z Telče, Zdenka Dubová z Dušejova, Josef Přibyl z Brtnice, Alžběta Rychecká z Kozlova a Jindřich Skočdopole z Polné. Foto na stránce: archiv obce
Zakládajících členů Sboru pro občanské záležitosti (dále jen SPOZ) v Dušejově bylo v roce 1974 sedm, a zastupovali jednotlivé instituce a provozovny, které v té době v obci působily. Byli to:
• Jaromír Přenosil, předseda MNV
• Miloslav Mašát, tajemník MNV
• Zdenka Dubová, kulturní pracovnice OKS
• Jana Poláčková, prodavačka Jednoty
• Zdeňka Valecká, zootechnička JZD
• Božena Vondráčková, předsedkyně ČSŽ
• Jindřich Rásl, učitel ZŠ a matrikář
Předchůdce SPOZ – takzvaný matriční sbor pracoval při MNV Dušejov, kdy byl předsedou Josef Duba už v roce 1958. Pořádal pouze občanské svatby a vítání nových občánků. V Pamětní knize Dušejova je zápis z vítání dvojčat Stanislava a Marie Hodačových z roku 1958, pak tato činnost matričního sboru ustala.
K zakládání SPOZ při jednotlivých Místních národních výborech (MNV) začal intenzivně vyzývat v 80. letech Okresní národní výbor v Jihlavě a Dušejov byl, po městech Třešť, Telč, Polná a Jihlava, jednou z prvních obcí, kde byl založen.
SPOZ není zájmovou společenskou organizací jako je např. Červený kříž, Svaz žen, hasiči apod., kterých v 80. letech bylo mnoho ve všech obcích, ale je to dobrovolný Sbor občanů, který pomáhá obecnímu úřadu dané obce organizovat a zajišťovat občanské obřady a slavnosti takzvaně „od kolébky až do hrobu“. Předsedou SPOZ je vždy hlavní představitel obce - předseda MNV, později starosta.
Zdenka Dubová a Miloslav Mašát byli koncem roku 1973 radou MNV v Dušejově pověřeni zajistit alespoň pět osob, které by společně s vedením MNV zdarma a bez jakýchkoliv nároků na odměnu zajišťovali návštěvy ke kulatým výročím, vítání občánků a občanské obřady a slavnosti. Podařilo se to, a od ledna 1974 začal SPOZ v Dušejově aktivně pracovat.
Zdenka Dubová byla radou MNV jmenována zastupující předsedkyní SPOZ Dušejov. V tomto období se začala činnost SPOZ dále rozšiřovat a zaváděly se i nové formy práce SPOZ. Dne 19. dubna 1976 se konala v obřadní síni první zlatá svatba manželů Anny a Václava Šeredových. Pátého února 1977 připravil SPOZ první besedu s důchodci, která se od této doby pravidelně konala vždy v měsíci únoru, a stala se samozřejmou akcí SPOZ.
Výročí a vítání občánků
Jednou z hlavních náplní SPOZ bylo vždy v daném roce navštívit všechny dříve narozené občany u příležitosti jejich kulatých výročí, a to od 60 let vždy po pěti letech, od 100 let potom každý rok. Dvojice členů SPOZ je navštíví vždy v předvečer jejich kulatého výročí, předá jim dárkový balíček a každý jubilant je jmenovitě zapsán do Pamětní knihy výročí obce Dušejov. Ročně bývá těchto jubilantů kolem 25, loni v roce 2023 jich bylo dokonce 29, takže za 50 let činnosti SPOZ je to více než 1200 jubilantů.
Dvacátého ledna 1974 uspořádal SPOZ Dušejov v obřadní síni první občanský obřad „Vítání nových občánků Dušejova“. Pozváni byli noví občánci narození od roku 1970, dušejovská obřadní síň byla zcela zaplněná. Od této doby se vítání občánků pořádá každoročně, někdy i dvakrát, podle počtu narozených dětí tak, aby nebylo na jednotlivém obřadu více než osm dětí, případná dvojčata se v případě zájmu rodičů vítají individuálně. Každé miminko je zapsáno do pamětní knihy obce, rodiče si miminko mohou vyfotit v kolébce a převezmou od starosty pamětní list a upomínkový dárek.
Srazy rodáků
Tradiční akcí SPOZ Dušejov se staly sjezdy dušejovských rodáků. Rada MNV v Dušejově rozhodla I. sjezd rodáků uspořádat 1. července 1978 a zodpovědnou osobou za zjištění adres rodáků a celkovou přípravu a uspořádání sjezdu jmenovala Zdenku Dubovou. O pomoc při zajištění sjezdu rada MNV požádala i místní organizaci Českého svazu žen (ČSŽ), která měla v té době přes 40 členek, byla velice aktivní a měla již zkušenosti s pořádáním plesů a dalších větších společenských akcí. Většina členek ČSŽ byla i členkami Červeného kříže (ČČK).
Složitost zjišťování adres rodáků si v dnešní době elektronických informací nikdo nedovede představit. Byla to několikaměsíční práce, kdy členky SPOZ obešly všechna popisná čísla, sepisovaly, kdo se tam narodil, kam se případně odstěhoval, více než 20 domů bylo neobydleno, nebo už bylo dříve zbouráno. Zjišťoval se kontakt na rodáky v době, kdy v každé obci byla sotva jedna veřejná telefonní stanice. Pro zjištění adres rodáků musely členky SPOZ a ČSŽ jet vlastními auty i mnoho kilometrů, aby adresy rodáků získaly. Výhodou bylo, že stál tenkrát benzín jen 8 Kč/l.
Při pořádání I. sjezdu velice pomohlo i místní JZD Svornost Dušejov vedené Josefem Valeckým, a to především s dovozem dárkových pohárků z Kamenice nad Lipou a s převozem vybavení pro prostory kulturního domu, kde byl sjezd pořádán.
Na I. sjezdu se sešlo 420 účastníků a pro všechny byl, kromě bohatého občerstvení, i skleněný pohárek s datem a s originálním nákresem věže dušejovského kostela. Tím si všichni účastníci při zahájení sjezdu společně připili a odnesli si ho domů jako suvenýr.
Členové SPOZ tenkrát rodákům slíbili, že sjezd bude pořádán každých pět let. To bylo dodrženo, a tak v roce 2023 byl sjezd dušejovských rodáků už desátý.
Prvňáčci a občanské průkazy
Dalším občanským obřadem, který trvá dosud, je vítání prvňáčků do 1. třídy. Této slavnosti v obřadní síni se vždy účastní i vedoucí učitelka Mateřské školy Dušejov, která symbolicky předává děti ředitelce základní školy a učitelce 1. třídy. Všem prvňáčkům je připnuta upomínková stužka s datem nástupu do školy a společně s dárkem přebírají i pamětní list SPOZ Dušejov.
Ve spolupráci s místní školou byl sborem pořádán také slavnostní vstup žáků třetí třídy do Pionýra a společně s Policií ČR se konalo také každoroční předávání občanských průkazů patnáctiletým. Pořádání těchto slavností zaniklo po roce 1990 v souvislosti se zánikem pionýrské organizace a se změnou vydávání občanských průkazů na pověřených úřadech.
SPOZ nezapomínal ani na dříve narozené občany, pro něž pořádal každoročně besedy s důchodci s bohatým kulturním programem místní školy, občerstvením a s dechovkou na závěr. Nezapomínal ani na občany Dušejova, kteří odešli do domova důchodců a při příležitosti jejich výročí je zástupci obce a SPOZ navštěvovali.
Od listopadu 1986 pořádal SPOZ po několik let také vzpomínkovou dušičkovou slavnost Den zemřelých na místním hřbitově, při které se vždy sešli i občané z okolních obcí, kteří mají na dušejovském hřbitově pohřbené své předky.
Růže nejen pro výzdobu
V létě roku 1975 byla v Dušejově dokončena stavba požární nádrže Nad Markovi, kolem které bylo ze tří stran vysázeno 100 keřů velkokvětých čajových růží Sutes Gold. Členky SPOZ je udržovaly, a v období od června do října každého roku byly růže používány na výzdobu obřadní síně při obřadech a slavnostech SPOZ, a při návštěvách u příležitosti kulatých výročí dříve narozených občanů.
V období od roku 1990 do roku 2000 proběhlo v obci dokonce šest svateb, kdy nevěsta měla z těchto růží svatební kytici, a růže těmto nevěstám zdobily i svatební tabuli.
Péče o růže byla náročná a členům SPOZ v tom musely aktivně pomáhat členky Českého svazu žen Dušejov, bez kterých by se kvalitní péče o růže nezajistila. Tyto ženy se aktivně podílely i na pořádání sjezdů rodáků, bez jejich pomoci by sjezdy s účastí kolem 400 osob vůbec nebylo možné zajistit.
Na většině obřadů a při všech větších slavnostech SPOZ pro dospělé zajišťoval kulturní program i pětičlenný pěvecký soubor místního kulturního klubu vedený Marií Vopálenskou, který vždy jednotným společenským oblečením a i kvalitním přednesem zpestřoval tyto občanské obřady a slavnosti.
Všechny obřady a slavnosti SPOZ pořádané v Dušejově fotografoval místní fotograf Josef Brambůrek. Od roku 1991 po něm tuto štafetu převzal jeho syn Josef Brambůrek ml., který kvalitně fotografuje a dokumentuje dění v Dušejově dodnes.
Od „střediska“ k mikroregionu
Od roku 1980 do roku 1990 byl Dušejov střediskovou obcí, ke které bylo integrováno sedm okolních obcí – Hubenov, Mirošov, Ježená, Opatov, Boršov, Hojkov a Milíčov. Po 10 let zajišťoval SPOZ občanské obřady a slavnosti i pro občany těchto obcí včetně Dušejova. V roce 1990 se všechny tyto obce osamostatnily a byl založen Mikroregion Dušejovsko.
Velkým rozšířením činnosti SPOZ byl rok 1990, kdy se starostkou obce v prvních svobodných volbách na dlouhých 16 let stala Zdenka Dubová. Ta SPOZ spoluzakládala a na jeho činnosti se od samého začátku aktivně podílela. Sbor byl rozšířen o dalších 15 členů, především členek místního Českého svazu žen a Červeného kříže.
Významným obřadem SPOZ Dušejov pro mladé spoluobčany byla oslava zletilosti, na níž byli do obřadní síně každoročně zváni mladí občané Dušejova, kteří dosáhli v daném roce 18 let.
Výjimečné bylo to, že na závěr každého tohoto slavnostního obřadu si osmnáctiletí jubilanti připili se starostou obce ze skleněného poháru vyrobeného pouze pro tuto příležitost, na němž byl nápis „18 - SPOZ Dušejov“. Ten si odnášeli na památku jako jedinečný suvenýr.
SPOZ samozřejmě vždy podporoval rodinu, která byla, je a bude základem společnosti a tak začal pořádat i stříbrné svatby pro manželské páry, které slavily 25 let společného života. Všechny dušejovské páry, které tohoto dosáhly, slavnostně převzaly od zástupce obce a SPOZ kromě kytice růží i dárkový talíř s nákresem dušejovské návsi s kostelem, který je jedinečný, a je možné ho získat jen při této příležitosti.
Samozřejmým významným obřadem byly i zlaté svatby u příležitosti 50 let společného života, a občas se v obřadní síni připravovala i diamantová svatba (60 let) a platinová svatba (65 let). Těchto výjimečných obřadů se vždy účastnili i zástupci z Okresního národního výboru v Jihlavě a následně pak i z Kraje Vysočina.
Pozvání na Hrad
V roce 2004 bylo oslavováno 30. výročí založení SPOZ na Jihlavsku a při této příležitosti bylo sedm vybraných starostů, kde SPOZ příkladně pracovaly, pozváno na Pražský Hrad na setkání s prezidentem Václavem Klausem.
Všechny obřady a slavnosti SPOZ Dušejov jsou zaznamenány v Pamětní knize Dušejova, kterou téměř celých padesát let psala Zdeňka Valecká. Psaní Pamětní knihy výročí pak postupně zajišťovaly Růžena Dubová a Eliška Rychecká, a až do současné doby ji píše Ing. Lenka Ryšavá.
Knihy jsou vystavovány u příležitosti významných výročí obce, při sjezdech rodáků, a větších slavnostech SPOZ a obce Dušejov, stejně tak jako album fotografií z akcí SPOZ a ČSŽ. Ten vedla od jeho založení v roce 1974 až do roku 2006 Alena Friedlová. Od té doby je pak album fotografií střídavě vedeno dobrovolníky, pracovníky obce a členkami SPOZ.
Celkem se na práci ve Sboru pro občanské záležitosti Dušejov v uplynulých padesáti letech podílelo 41 osob, z toho převážně ženy.
Autorka je emeritní starostkou Dušejova a zakládající členkou
SPOZ Dušejov
Diskuze k článku