ZPĚTNÝ pohled přes dvůr na zadní fasádu expozičních domů (na snímku vlevo vzadu) Muzea Vysočiny v Jihlavě s bránou z mázhausu. Napravo jsou vysoký památkově chráněný objekt a nižší budova stávajícího technického zázemí muzea, které budou součástí rekonstrukce a vzniku vzdělávacího centra. Na štítové zdi budovy je patrná úroveň původní střechy objektu, což podle muzejníků usnadnilo jednání o navýšení středního objektu o jedno patro. Na studii na snímku je neaktuální řešení střechy tohoto objektu. Zde by měla vzniknout pochozí terasa pro astronomická pozorování. Foto: Jiří Varhaník
Na nedávnou rekonstrukci fasád svých expozičních domů má jihlavské muzeum už v létě navázat další koordinačně náročnou stavební akcí. Podle ředitele muzea Karla Malého tento projekt velmi dramaticky zasáhne do všeho, co se v muzeu bude minimálně v nejbližších dvou letech odehrávat.
Z administrativního hlediska je rekonstrukce objektů v muzejním dvoře projektem zřizovatele muzea, Kraje Vysočina. Ten uspěl s žádostí o externí finanční podporu ve výši 68 milionů korun. Celý projekt má rozpočet okolo sto milionů korun.
Aktuálně běží veřejná zakázka na dodavatele stavby. Bezprostředně po vysoutěžení dodavatele mají začít práce, které potrvají dva roky.
Projekt se týká zadního traktu výstavních budov č. 57 a 58. „Jedná se tam vlastně o tři samostatné objekty. První z nich je památkově chráněný. My jsme samozřejmě rádi, protože jsme muzejníci, ale tam ty práce budou komplikovány a zásahy nebudou moci být nějaké zásadní,“ vysvětlil Malý.
Prostřední objekt dnes slouží jako technické zázemí muzea a depozitář. Spolu s třetím objektem dojde podle Malého ke sjednocení celého bloku domů a vytvoření moderního návštěvnického zázemí.
„Velmi se na to těšíme,“ poznamenal Malý. Celý dvůr bude rovněž revitalizován a zpřístupněn návštěvníkům vzdělávacího centra.
Zázemí pro přístroje
Na dvůr, který je dnes veřejnosti nepřístupný, se v současnosti vstupuje brankou z tzv. Malého dvorku za expoziční budovou. Dvůr je přístupný též vraty přímo z mázhausu muzea, který je však v současné době přepeřen zástěnou.
Do nového centra se přesunou některé muzejní laboratoře se svými přístroji.
„My jsme se díky projektům z minulé doby vybavili řadou moderních přístrojů, které slouží jak pro výzkum, tak zejména pro potřeby konzervátorů a restaurátorů. A ty přístroje, protože už se opravdu jedná o špičkové vybavení, musí pracovat v určitých podmínkách. Což my jim v současné době nemůžeme zajistit, takže se to všelijak improvizuje,“ popisuje realitu ředitel muzea.
Z hlediska vzdělávání je pro muzejníky nejdůležitější vznik nového moderního přednáškového sálu. Vzniknout má mimo jiné i další sál klubového charakteru.
Pro přednáškovou a kulturní činnost totiž podle muzejníků trpí ve stávající podobě muzeum extrémním nedostatkem prostoru. Např. edukační akademie musí odmítat řadu zájemců.
Pochozí terasa na střeše prostředního z objektů bude využívána astronomy pro pozorování Slunce dalekohledy.
„Plánují se i další badatelny a různá zákoutí, která budou tematicky uzpůsobena, ale to je teď stále předmětem upřesňování,“ dodává muzejník Miloš Podařil.
Všechno přes mázhaus
S rekonstrukcí bude souviset též proměna mázhausu (vstupní chodby), který je hlavním vstupem do muzea.
Tady bude stávající vrátnice přesunuta do prostoru vpravo za vstupní dveře. Mázhaus ale bude po dobu stavby zejména sloužit jako komunikace pro stavbu, což zásadně ovlivní návštěvnický provoz.
Jak vysvětlila Ludmila Moržolová, zástupkyně ředitele muzea a vedoucí jeho propagačně-programového oddělení, začalo už vyklízení věcí ze dvora pro nadcházející stavbu.
„To znamená, že tyto objekty vzadu opustí jak technické oddělení s veškerým svým vybavením a sklady, tak archeologické oddělení, které tam sídlí, výtvarná dílna, grafičky a kolegové zoologové Bezděčkové,“ popisuje Moržolová.
Pro archeology a technické oddělení či grafičky bude prozatímně vyčleněn malý výstavní sál proti dnešní pokladně.
Komplikovaná bude podle Moržolové doprava stavebního materiálu, techniky a pracovníků stavby do dvora: „Abychom vůbec vytvořili nějaký koridor pro dopravu, budeme muset zrušit stávající pokladnu a pohyb návštěvníků se bude muset zásadním způsobem změnit.“
Pokladna se tedy přestěhuje do velkého výstavního sálu v přízemí, který bude zároveň sloužit i pro výstavy. Provizorně budou vyřešeny také šatny.
Samotný mázhaus bude sloužit výhradně stavbě. Uzavřena proto bude muset být expozice dolování ve sklepení domu, která je přístupná pouze z mázhausu. Návštěvníci budou vstupovat do muzea dveřmi vedoucími do velkého výstavního sálu, tedy vlevo od stávajícího vstupu.
„Návštěvníci se nám teď často do těchto zamčených dveří ve výkladci dobývají. Teď, když jsme je naučili chodit hlavním vchodem, tak ho zamkneme a otevřeme jim ten výkladec,“ popisuje s úsměvem M. Podařil.
Expozicemi muzea se nebudou moci návštěvníci po dobu stavby pohybovat okruhem, ale vracet se budou stejnou cestou zpět. Výstavy budou realizovány na arkádách a na muzejní půdě.
„Všechno je to samozřejmě živá věc. Uvidíme, kdy budeme předávat stavbu a jak se situace vyvine. Je to pro nás silně nekomfortní, návštěvníci budou muset počítat s určitou úpravou pohybu, ale všechny expozice vyjma dolování zůstanou přístupné,“ shrnula Moržolová. První stavební práce musí podle ní proběhnout už během léta.
Diskuze k článku