KRESBA karikaturisty Štěpána Mareše, která byla součástí titulní stránky Jihlavských listů 30. dubna 2004. Reprofoto: JL
Dnes ve středu 1. května oslavíme 20. výročí od vstupu České republiky do EU. K výročí jsme oslovili celkem 14 osobností s vazbami na Vysočinu se čtyřmi otázkami. Do uzávěrky JL jsme dostali odpovědi od devíti oslovených. -
1. Před 20 lety vstoupila ČR do EU. Je podle vás členství v této organizaci pro ČR přínosem?
2. Přináší nám členství v EU podle vás i nějaká negativa?
3. Měli bychom zůstat členy EU i nadále?
4. Byl(a) byste pro přijetí eura?
Euro lidem život spíš usnadní
Petr Ryška (ODS), primátor Jihlavy
1. Členství v EU je pro ČR určitě přínosem. Díky dotacím z EU bylo v České republice realizováno mnoho důležitých investic i měkkých projektů. Velkým přínosem je také kultivace společenského prostředí či volný pohyb lidí mezi jednotlivými státy.
2. Určitým negativem se může zdát to, že se v některých oblastech musíme podřizovat společné legislativě. Vždy se najde nějaká oblast, pro kterou je to nevýhodné.
3. Určitě bychom měli v EU zůstat i nadále. Důvodů proč zůstat je mnoho a opravdový důvod proč vystoupit neznám.
4. Jsem spíše pro přijetí. Myslím, že to více lidem i podnikatelům život spíš usnadní než zkomplikuje.
Zůstat v EU? Toť otázka!
Josef Zahradníček (KSČM), krajský zastupitel
1. Vstupu naší republiky do EU předcházelo referendum, v němž se většina občanů vyjádřila pro přistoupení a to je třeba respektovat. Na rozdíl od vstupu do NATO.
Určitým plusem je zjednodušené cestování pro občany, ale i možnost bezcelního pohybu zboží, služeb a kapitálu. Nicméně, dle mého názoru, nerovný pohyb investorů na našem trhu s sebou přináší i stamiliardový odliv zisků z našeho státu. A tyto finanční prostředky potom chybí v naší státní pokladně.
2. Myslím si, že případné členství v EU bylo našimi občany vnímáno a spojováno především s nadějí, že se srovná naše životní úroveň s členskými státy a také s rovnými podmínkami našeho dalšího ekonomického rozvoje s členskými státy.
A to ovšem ani po 20 letech není pravda. Evropské fondy by tomu měly napomáhat, ale nejsou vždy zaměřené potřebným směrem, a máme tak například hodně vybudovaných „zbytečností“, ale na druhé straně máme stále ještě mnoho neopravených a nevybudovaných potřebných silnic všeho druhu.
Občanská společnost se může realizovat v neziskových organizacích, ale jejich význam je mnohde stále více pochybný. Máme sice plné obchody, ale kvalita zboží se ve srovnání se „západem“ nedá srovnávat – prý je to naplnění chuťových zvyků obyvatelstva ČR! A rozdílů je stále více a více a zlepšení je v nedohlednu.
3. Toť otázka. O každých volbách se tvrdí, že jsou přelomové. Ale v těchto půjde opravdu z hlediska perspektivy EU o hodně. Europarlament bude muset řešit takové otázky, které doposud řešit nemusel, jako jsou například vztahy mezi malými a velkými státy, nastavení nových rozhodovacích mechanismů EU, ale také mezinárodní vztahy nejen s USA po volbě nového prezidenta, ale i expanzi asijských společností, revizi nereálných cílů zeleného údělu, migrační krizi a další problémy.
To asi bude hodně rozhodovat o další existenci vlastní unie. Naše setrvání a role v EU tedy spočívá ve výsledcích, jak budou takové a podobné otázky řešeny. EU bude nucena také řešit vůbec podstatu svého vzniku - viz podpora válčících států, kde se dle mého názoru snaží dublovat vojenský pakt NATO.
Postoj ČR nemůže vyjadřovat politická reprezentace, která je v tu dobu u moci, ale pouze referendum, které stálo už u našeho vstupu do EU.
4. Hospodaření některých členů eurozóny je z mého pohledu mnohde tragické. Nemám na mysli jen deficity Řecka, Itálie nebo Portugalska, ale ani další členové nejsou schopni „ukočírovat“ své rozpočtové ambice.
Nu a s přijetím eura se automaticky přihlásíme k odpovědnosti za nehospodárnost těch, kteří schodky a problémy dříve vytvořili a zadělávají stále na nové a nové problémy. Takže za současného stavu je přijetí eura v naší vlasti z mého pohledu stále nereálné.
ČR do EU logicky patří
Jana Nagyová (ANO), jihlavská zastupitelka
1. Rozhodně ano. Česká republika je historicko-ekonomicko-kulturní součástí Evropy a tudíž ČR do EU logicky patří. Díky EU má ČR možnost aktivně se podílet na dalším směrování Evropy – a to je přece to, co jsme chtěli. Že to nevyužíváme dostatečně, je již jiný příběh.
2. Každá mince má dvě strany. Evropa se v posledních letech začala utápět v detailech, je přeregulováno, pravá ruka neví, co dělá levá. Ve jménu „pokroku“ ztrácíme svoji identitu a křesťanské hodnoty, popíráme biologii, necháváme Evropu převálcovat migranty a v zájmu boje o lepší životní prostředí (nutno zmínit že Evropa produkuje jen cca 8 % emisí skleníkových plynů!) likvidujeme svoji ekonomiku a stáváme se závislými na dovozech zejména z Asie. A to vše dopadá na nás jako na členský stát.
3. Ano, v dnešním globalizujícím se světě malé exportně orientované ekonomiky vždy budou na někom závislé. A rozhodně je lepší být „závislý“ na instituci, kde máme svoje zastoupení, a při šikovné diplomatické politice i reálnou možnost spolurozhodovat, než být závislým na jiných státech bez možnosti cokoliv ovlivnit.
4. Euro za současné situace, do které se eurozóna dostala, podle mě není pro ČR dobrou cestou. Je za ní příliš mnoho kompromisů a ústupků obřím dluhům a špatným ekonomikám. Kompromisy sice k diplomacii patří, ale nikoliv do matematiky/ekonomiky. Tam vždy platí, že dva a dva jsou čtyři.
Politikaření se žel dřív nebo později vymstí a malé ekonomiky budou opět ve vleku. Pokud by se však striktně dodržovala maastrichtská kritéria a uplatňovala na všechny dle hesla „padni komu padni“, pak bych pro euro byla.
Nemálo problémů si děláme sami
Jiří Běhounek (SOCDEM), krajský zastupitel
1. Pokud pominu všechny možnosti studia, cestování, volného pohybu atd., tak jednoznačným přínosem je, že patříme do obrovské části světa majícího 500 milionů obyvatel a výraznou ekonomickou sílu. Pamatuji velmi dobře doby, kdy to tak nebylo, takže jednoznačně přínos.
2. Jsem názoru, že nemálo problémů si děláme my sami, protože velmi často chceme být „papežtější než papež“ a divíme se a mnohé pak na EU svádíme.
3. Jednoznačně pohleďme do historie a jako stát ve střední Evropě budeme vždy vystaveni různým tlakům a v EU jim můžeme vzdorovat mnohem snadněji a efektivněji.
4. Zde nemám jednoznačný názor, ani ekonomové a finančníci se úplně neshodnou.
Členství v Evropské unii je pro nás spíše zátěž
Radek Koten (SPD), poslanec Parlamentu ČR
1. Před 20 lety jsme vstupovali do jiné Evropské unie. Vstupovali jsme do EU před takzvanou Lisabonskou smlouvou, která svojí koncepcí bere členským státům včetně ČR suverenitu.
Direktivy a nařízení z Bruselu jsou tak povinně zapracovávány do českého právního řádu, byť jsou mnohdy v rozporu se zájmy českých občanů. Naše členství tak již neznamená přínos, ale spíše zátěž.
2. Negativ je více než dost. Zmínil bych tři nejpalčivější. Jako první nelegální migraci a takzvaný migrační pakt EU na přerozdělování nelegálních migrantů mezi jednotlivé členské státy bez zajištění vnějších hranic Schengenu. Navíc samotná EU financuje nevládní neziskové organizace, které migranty přepravují přes Středozemní moře.
Frontex bohužel po výměně vedení místo ochrany hranic Schengenu funguje také jako luxusní taxi pro nelegální migranty. To vede nevyhnutelně ke zhoršování bezpečnosti jednotlivých členských států, jednak tranzitních a zejména těch, kam nelegální migranti směřují za štědrým sociálním systémem.
Dalším negativem je takzvaný Greendeal a vše, co s ním souvisí. Vnímám všechny jeho elementární části velmi kriticky. Trh s emisními povolenkami, které jsou spekulativně skupovány důchodovými fondy, omezování průmyslové produkce v souvislosti s cenami energií rostoucími právě z důvodu vysoké ceny emisních povolenek, likvidace živočišné i rostlinné zemědělské výroby z důvodů údajných emisí metanu a CO2, likvidace automobilového průmyslu zákazem spalovacích motorů a emisní normou EURO7. Nezdravá a bezbřehá podpora nestabilních obnovitelných zdrojů s tlakem na elektromobilitu zakládají startovní pozici pro blackouty se všemi negativními důsledky do budoucna.
Co se týká povinné cenzury zavedené od září 2023 ze strany EU na sociálních platformách, to byla kdysi komunistická doména. Podle eurokomisařky Věry Jourové je nutné „filtrovat názory“ pro „dobro“ obyvatel všech členských států.
Pluralita názorů z porevoluční doby Václava Havla se tak vrací zpět před rok 1989, zřejmě lidé už na pravdu, lásku a slušnost rezignovali. To, že lidé svoje názory říkají na veřejnosti a v zaměstnání jinak, než doma, to mi připomíná dobu časů „normalizace 70. let“ minulého století. Nikdy bych nevěřil, že členství v EU nás tam vrátí.
3. Občané by měli mít možnost, stejně jako při vstupu ČR do EU, rozhodnout v referendu, zda naše členství je pro ně přínosem nebo zátěží.
Pokud má být finálním cílem federalizace EU, likvidace ekonomiky, průmyslu, hospodářství a zemědělské soběstačnosti členských států včetně ČR, zhoršení bezpečnosti vlivem nuceného přijímání nelegálních migrantů, hlasoval bych v referendu pro vystoupení.
4. Jsem jednoznačně pro zachování české koruny a také pro ústavní zakotvení práva na platby v hotovosti. Na přijetí eura by občané ČR doplatili zdražením všeho stejně jako Slováci a Chorvati. Navíc bychom sanovali z našeho rozpočtu ekonomiky zejména jižních států podobně, jako v minulosti Slovensko v případě Řecka.
Diskuze k článku