Ilustrační foto: jihlava.cz
Oběti politických procesů z 50. let minulého století bude v Jihlavě připomínat umělecká instalace navržená žáky místní základní školy. Bude ve dvoře Vysoké školy polytechnické Jihlava (VŠPJ). V její budově byl dříve soud a také věznice, na dvoře se konaly popravy.
Kovový památník je výsledkem společného semináře, který vedla Oblastní galerie Vysočiny (OGV). Odhalen bude 9. května, řekla Pavlína Pitrová, edukační pracovnice OGV. Druhý památník tragickým událostem hodlá na dvoře umístit ve spolupráci s VŠPJ také magistrát.
Památník, který bude odhalen 9. května, bude mít podobu sousoší v životní velikosti. Tvoří ho kovové tyče ohýbané do tvaru postav na podstavci. Vznikl podle návrhu žáků Základní školy Otokara Březiny, na kterém pracovali při semináři Zaváté šlépěje.
„Chceme ukázat, že mladým lidem není lhostejná historie, že jim není lhostejné, co se v našem městě dělo," řekla Pitrová. Žáci podle ní chtěli upozornit na to, jak trpěli nespravedlivě odsouzení i jejich rodiny.
Název semináře odkazuje na významné dílo sochaře Jaroslava Šlezingera, který byl v Jihlavě v roce 1950 odsouzen k mnohaletému vězení. Nejprve si jej odpykával na Mírově, později v táboře nucených prací Ostrov-Vykmanov, kde se těžil uran. Ve vězení onemocněl a v roce 1955 zemřel.
OGV pořádá dlouhodobé semináře pro vybrané školy opakovaně. V předchozích školních letech se při projektu Zastávky umění dětí zabývaly také zapomenutými osobnostmi. Protože si vybraly i sochaře Šlezingera, vrátila se k němu galerie v letošním školním roce samostatnou akcí, která vyvrcholí odhalením památníku.
U budovy VŠPJ stojí také památník připomínající 11 mužů, kteří byli na vězeňském dvoře popraveni. Podle Pitrové se ale děti pozastavovaly nad tím, že není památník přímo v místě poprav. Po dohodě s vysokou školou a magistrátem začaly pracovat na svém návrhu.
Na stejném dvoře bude ještě další památník, který připravuje magistrát, autorem je architekt Zdeněk Sendler. Děti našly místo na dvoře tak, aby se obě díla navzájem nerušila. Pietní místo už začalo vznikat výsadbou několika stromů, řekla mluvčí VŠPJ Martina Tomšů. K památníku, jehož autorem je Sendler, ještě přibude kovová deska a text zakončený apelem: Nezapomínejme!
"I s panem architektem jsme komunikovali a on nám nakonec řekl, že by mu vůbec nevadilo, kdyby tam ta socha byla trvale společně s jeho památníkem," dodala Pitrová.
S dětmi na jejich návrzích spolupracovala sochařka Tereza Brussmannová, architekt Vojtěch Tecl a umělecký kovář Luděk Kalný.
Diskuze k článku
........včera TN na ČT..........záběry koncert 20 let ČR v EU............přicházel kománistický prezidentský pár, diváci povstali................35 let od tzv. sametové revoluce..............z toho úplně mrazilo...........kdo byl v KSČ byl buď karierista, blbec nebo grázl...........popravení v Jihlavě jdou za nimi.......nestydí se...........
..........možná bylo mezi nimi i pár naivních snílků.......těch bylo ale minimum........
UKRAJINA a RAF
Válečný veterán Jiří Pavel Kafka slaví sté narozeniny. Do britské armády vstoupil jako čerstvě dospělý
Válečný veterán Jiří Pavel Kafka slaví sto let. Narodil se do pražské židovské rodiny, když mu bylo patnáct let, zachránil ho jeden z vlaků Nicholase Wintona. Později vstoupil do britské armády. Kafka je posledním žijícím českým příslušníkem RAF, působil v 311. bombardovací peruti jako palubní střelec.
Jiří Pavel Kafka přišel s rodinou své sté narozeniny oslavit na kbelské letiště. Svůj život za příliš dobrodružný či bohatý nepovažuje. Jeho receptem na dlouhověkost je vůbec na věk nemyslet. „Dělat, jakože to neexistuje,“ dodal.
Kafka loni natočil klip ke Dni válečných veteránů. Svou účast ve válce v něm popisuje jako samozřejmost. Nikdy se prý nebál, a to i díky kamarádům, se kterými bojoval. Jako hrdina se sice necítí, ale jeho okolí to vnímá jinak. Obdiv si zaslouží nejen proto, že do armády vstoupil v Británii jako osmnáctiletý, ale i proto, jaké hodnoty zastává.
„Za mě je to člověk, který je pevný v hodnotách, který se nebál věcí, nebál se jít do rizika a dělal to, co si myslel, že je správné,“ konstatoval náčelník Generálního štábu Armády České republiky Karel Řehka. „Nikdo je neodváděl, nikdo je nemobilizoval. Sebrali se a šli, protože cítili lásku ke své zemi ve svém srdci,“ dodala ministryně obrany Jana Černochová (ODS).
Vyhněte se válkám, apeluje Kafka na budoucí generace
Službu a odvahu Jiřího Pavla Kafky ocenil také britský král Karel III., který veteránovi poslal dopis. Předal mu ho britský velvyslanec v Česku Matt Field. Jeho obsah však neprozradil, určen je prý pouze oslavenci. „Plukovník Kafka je hrdinou, ale nejen on. Chci poděkovat všem, kteří pomohli porazit tyranské režimy ve druhé světové válce,“ řekl Field s tím, že Kafka je dnes vzorem pro všechny.
Jiří Pavel Kafka má pro budoucí generace jasný vzkaz:
„Pokud možno vyhýbat se válkám“.
Dotýká se ho totiž i současný konflikt na Ukrajině,
která už více než dva roky čelí plnohodnotné ruské invazi.
Kafka hned po jejím začátku ubytoval ve svém domě na dvě desítky uprchlíků.
Je to podivné, když se jistý km svými názory v JL prezentuje jako komunista, aby obratem odsoudil bývalé komunisty.