UVÍTACÍ scéna prince Jasoně v královském zámku při rantířovském večerním představení. Zleva Radek Pavlíček, Tomáš Novotný a Petr Kolros. Foto: Jiří Varhaník
Divadelníci v neděli v Rantířově navázali na svoji úspěšnou akci z loňského roku. Při ní svým benefičním uvedením titulu Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909 získali 260 tisíc korun.
Tyto prostředky se staly základem pro nákup nové speciálně upravené dodávky k převozu těžkých kompenzačních pomůcek pro domácí hospic Bárka při Oblastní charitě Jihlava.
Loňský úspěch inspiroval Rantířovské k pokračování jejich divadelní aktivity. Opět sáhli po titulu z autorské dílny trojice Smoljak, Svěrák, Cimrman. Tentokrát vyřídili práva k uvedení pohádky Dlouhý, Široký a Krátkozraký.
„Loňská akce pro nás byla až překvapivě úspěšná. A pohádka je podle mě vůbec nejzábavnější hra z celého repertoáru Cimrmanů,“ shrnul na dotaz JL motivace pro letošní divadelní benefici Zdeněk Lavička, jeden z iniciátorů celého projektu.
Divadelní režie se opět ujal herec souboru Horáckého divadla v Jihlavě Stanislav Gerstner. Jihlavská profesionální scéna se také zapojila formou zápůjčky části kostýmů a doplňků. Oproti Dobytí severního pólu je totiž letošní titul podle divadelníků mnohem náročnější na výpravu.
Do příprav inscenace se proto letos zapojila řada dalších přátel a kamarádů, kteří nejen s náročnou výpravou pomohli. Malovaly se realistické kulisy, které využívají prostředí místním velmi známé: princové Jasoň a Drsoň se přijíždějí ucházet o ruku sličné krasavice princezny Zlatovlásky na rantířovský zámek, jedou přitom lesem kolem kaple na Rounku.
Divadelníci v neděli dvakrát zcela zaplnili místní kulturní sál. Představení pojali vůči originální předloze velmi věrně, stejně jako loni na technicky vysoké divadelní úrovni. Novým prvkem je v úvodu inscenace zařazení postavy zvídavého dítěte v podání Anety Kosakové.
Publikum během obou představení opakovaně tleskalo na otevřené scéně. Jednotlivé postavy si zahráli Petr Kolros (Jasoň a Drsoň), Zdeněk Lavička (Pocestný, Opona), Tomáš Novotný (Pan Král), Radek Pavlíček (Princezna Zlatovláska), Petr Pech (Děd Vševěd), Martin Háj (Krátkozraký) či Jiří Lukeš (Divadelní technik). Režisér Gerstner se zapojil též v roli inspicienta a namluvil text Obra Koloděje.
Odborák asi bude
Svoji loňskou inscenaci odehráli Rantířovští dvakrát v sále místního kulturního domu, posléze přijali nabídku odehrát benefici ještě v divadelním sále DKO Jihlava. Také ten vyprodali.
Ani tentokrát nechyběl ředitel DKO Petr Palovčík v hledišti rantířovského kulturního domu. „Ano, nějaká rozprava o uvedení pohádky v DKO proběhla. Takže představení tam asi bude, hledáme termín,“ potvrdil JL Zdeněk Lavička s tím, že získaná licence toto další uvedení umožňuje.
Jak navíc rantířovští ochotníci uvádějí v tištěném programu pohádky, uvažují také o výhledovém uvedení další reprízy své původní inscenace Dobytí severního pólu, a to open air, tedy venku na sněhu.
„Rozmary počasí však zatím tuto myšlenku znemožňují uskutečnit. Když napadne sníh, je ho moc a druhý den roztaje. Čekáme tedy na příchod stabilního zimního počasí,“ doporučují divadelníci sledovat webové stránky obce či její Facebook.
Atmosféra nadchla, peníze pomůžou
Atmosféru sobotní generální zkoušky i nedělního oficiálního představení pohádky vysoko oceňuje také ředitelka Denního a týdenního stacionáře v Jihlavě Eva Pohořelá. Právě za stacionářem získaná částka přes 117 tisíc Kč poputuje.
„Máme v plánu koupit za to rehabilitační přístroj motomed pro lidi s kombinovaným postižením,“ řekla JL E. Pohořelá. Jak vysvětlila, slouží tento přístroj k pasivnímu procvičování končetin - rukou i nohou, například u klientů upoutaných na vozíku, kteří se nemohou sami pohybovat.
„Z darovaných prostředků tento nákup určitě pokryjeme a budeme schopni koupit ještě i něco dalšího,“ dodává ředitelka. Zároveň oceňuje i za své kolegy nedělní divadelní zážitek.
„Divadlo se nám líbilo moc, máme na to skvělé ohlasy. Byli na tom klienti s rodiči i zaměstnanci, byli jsme nadšení. Jednak z divadla, jednak z celé té atmosféry v sále, z toho, co lidé v Rantířově dokázali. Protože to byli jednak herci, ale pak i lidé, kteří se na celém představení podíleli. Byli tam lidi v šatně, lidi v bufetu. Tam je vidět, že ta obec opravu žije komunitně, že se na tom podílela spousta lidí. Bylo to úžasné,“ oceňuje E. Pohořelá.
Stacionář žije také aktuální novinkou ve svém provozu. Tou bude právě od nadcházejícího víkendu spuštění nové víkendové odlehčovací služby.
„Vždycky jednou za měsíc tady budeme mít na víkend čtyři místa pro klienty a budou tady moct být od pátku odpoledne do pondělního rána,“ vysvětluje ředitelka princip této sociální služby. Ta umožní rodinám klientů se zdravotním postižením během víkendu zrelaxovat a nabrat nové síly. Třeba právě návštěvou divadla.
Diskuze k článku