JIHLAVSKÁ SKUPINA české výpravy v Berlíně: Zleva Magda Burianová, Filip Blažek, Jana Vondráková, Ivana Gálová, Vladislav Svoboda a Karel Veselý. Foto: archiv stacionáře
Tradice je dobré dodržovat… Ani letos (počtvrté v řadě) nechyběli členové Sportovího klubu Ježek při Denním a týdenním stacionáři Jihlava na Speciálních olympijských Světových hrách sportovců s mentálním handicapem, konaných minulý měsíc v Berníně (17. – 25. 6.). A dařilo se jim náramně…
Badmintonista Filip Blažek vybojoval v německé metropoli stříbro v deblu a bronz v singlu, Vladislav Svoboda je druhým nejlepším hráčem světa v bowlingu. „Dosáhli vynikajících výsledků, kterými udělali nejen nám obrovskou radost. Přivítání po návratu bylo velkolepé,“ řekla ředitelka stacionáře Eva Pohořelá. „Na září se chystá přijetí našich olympioniků na jihlavské radnici,“ prozradila.
Pozvánka do Aruby
Začněme badmintonem. V této disciplíně se Češi představili na Světových hrách vůbec poprvé. Filip Blažek se kvalifikoval na svoji druhou olympiádu triumfem na národním turnaji v Jihlavě. Původně měla do Berlína cestovat i jeho trenérka Eva Kalábová, ale…
„Padlo rozhodnutí, že pojedou dva muži. Filip jako atlet, já jako jeho unified partner ve dvouhře,“ objasnil Karel Veselý, pracovník stacionáře, a nastínil průběh přípravy, vedené badmintonovým nestorem Jiřím Bartákem. „Učil nás grify, podání a hlavně správné postavení při deblu.“
Rady dopadly na úrodnou půdu. V singlu dané kategorie Filip Blažek postoupil přes porci osmi utkání do finálové skupiny, kde obsadil třetí místo. „V jednotlivcích udělal maximální možný výsledek,“ je přesvědčený Veselý.
Zdaleka ne každý účastník her má mentální i zdravotní handicap. Někteří byli po fyzické stránce v naprostém pořádku. „Proto jsme po Filipovi nemohli chtít, aby pokaždé fungoval na sto procent,“ dodal Karel Veselý.
V deblu si jihlavští reprezentanti proklestili cestu do titulového zápasu proti Arubě. Zlato putovalo po výsledku 1:2 do malého království v Karibském moři. „Za stavu 1:1 na sety soupeři nasadili lepší taktiku. Unified partner podával více do Filipova bekhendu, přes který sbírali body,“ líčil Veselý.
Porážka dlouho nemrzela. Olympijské stříbro je fantastický počin. „Panuje stoprocentní spokojenost,“ konstatoval Karel Veselý, jenž dostal od finálových přemožitelů zajímavou nabídku… „Pozvali nás, ať s Filipem přijedeme. Nevím, jestli Arubu někdy navštívíme, ale bylo to od nich hezké gesto.“
Badminton – jednotlivci: 1. Mohammad Burabaa (Kuvajt), 2. Samu Vuetasau (Fidži), 3. Filip Blažek (Česká republika). Dvojice unified: 1. Mildred Every, Orlando Arends (Aruba), 2. Filip Blažek, Karel Veselý (Česká republika), 3. Weican Wang, Daiwen Xiao (Čína).
Štěstí na los
Přejděme k bowlingu. Vladislav Svoboda se rovněž nominoval na svoje druhé Světové hry. Kromě sportovní formy a dobrých výsledků k tomu potřeboval i štěstí. Účastníci byli losováni napříč vítězi jednotliých kategorií národního turnaje v Praze. Svobodovo jméno přišlo na řadu jako první.
„Díky losu Vláďa startoval i před dvanácti lety na hrách v Aténách,“ připomenula Magda Burianová, zdravotnice české výpravy, vedoucí Sportovního klubu Ježek a členka prezidia Speciálních olympiád ČR. „Byli jsme tehdy v Praze na nominačních závodech a pozorovali jsme letadla na obloze. Vláďa vyslovil přání, že by se rád proletěl, protože to ještě nikdy nezažil. Za půl hodiny nám oznámili, že poletí na olympiádu do Řecka. Nemohl tomu uvěřit,“ přidala vzpomínku.
Do Berlína cestoval Vladislav Svoboda s ambicemi na cenné kovy a vybaven botami na bowling od Dany Sommerové, která mu pomáhala s tréninky. „Věřili jsme, že Vláďa může udělat medaili. Hází totiž konstantně a nemá výkonnostní výkyvy,“ hlásila Burianová.
Chybělo málo, aby se Svoboda vracel domů jako olympijský šampión. V osmičlenné skupině se přetahoval o zlato s Martinem Murrayem. Irský protivník byl lepší o sedm bodů, ale česká strana cítila křivdu… Ačkoli počítač ukazoval dobrý hod, rozhodčí jihlavskému reprezentantovi jednu spadnutou kuželku neuznal. Koule prý byla ve žlábku…
„Vláďa mohl mít strike a klidně mohl vyhrát, nebo také ne, to nevíme… Každopádně rozhodčí jej trochu ošidili,“ domnívá se Magda Burianová. Podávat protest nemělo smysl. „Nepomohlo by nám to. Ředitelka soutěže sice neviděla, co se stalo, přesto byla hrozně striktní a potvrdila verdikt rozhodčích,“ vysvětlila Burianová.
Tak či tak, Vladislav Svoboda si chvíli stříbrné slávy náležitě užil a vychutnal. „Je to síla, stát na stupních vítězů. Mamka bude mít radost,“ podělil se o svoje bezprostřední pocity.
Bowling – jednotlivci: 1. Martin Murray (Irsko), 2. Vladislav Svoboda (Česká republika), 3. Alexandr Abidov (Uzbekistán).
Neférové rozhozy
Závěrem bocca. Ivaně Gálové, třetí do party sportovců jihlavského stacionáře v Berlíně, premiéra na Světových hrách lehce zhořkla… Po boku Jany Vondrákové startovala v kategorii dvojic unified, kde s nimi soupeřily pánské páry…
„Trenérka se ptala, co to znamená, protože není obvyklé, aby muži soutěžili s ženami,“ kroutila Vondráková nechápavě hlavou. „Házely jsme nejlépe, jak umíme, ale nestačilo to. Chlapi věděli, jak kouli hodit,“ dodala.
Ani v singlu nebylo všechno úplně v pořádku… Bocca je sport bez jasně stanovených hodnot, do kterých se závodníci musejí vejít. Někteří hrají tak, aby to vypadalo, že to neumí. Dostanou se tak do výkonnostně slabší skupiny, kde každého „přejedou“ a berou cenný kov.
„Rozhozy nejsou fér. Ivanka měla druhé nejlepší skóre, ale poté nastoupila k soupeřkám, které byly výkonnostně někde úplně jinde. Do té skupiny nepatřila ani mentálně. Těžko se to hodnotí…,“ uzavřela Jana Vondráková.
Diskuze k článku