„Netvrď mi, že to nejde. Buď řekni, že se ti nechce, nebo přiznej, že to neumíš.“ Petr Píša
Profesí kovář, hudebník a původně jen příležitostný divadelník. Patří k nejvýraznějším osobnostem kulturního prostoru Jihlavska i Vysočiny. Coby divadelní autodidakt se jako herec a zpěvák prosadil na jevišti Národního divadla v Praze. S Divadlem bratří Formanů objel jako herec Evropu.
Petr Píša pochází z rodiny učitelky a elektrikáře, dětství prožil v Jestřebí, nevelké obci ležící mezi Stonařovem a Brtnicí. Základní školu vychodil v Třešti, kam se rodina přestěhovala.
Na SOŠ textilní v Aši se vyučil mechanikem - seřizovačem textilních strojů - pletacích automatů a šicích strojů. Sedm let pak pracoval ve firmách Modeta Jihlava, Vývoj Třešť a Benex Praha, než v roce 1991 přešel na „volnou nohu“ a v zahradě rodinného domu nad Třeští vystavěl svůj ateliér Kovárna Na vyhlídce.
S hudbou se seznamoval od dětství na Lidové škole umění v Třešti, kde se začal učit na akordeon. Tady bylo zásadním jeho setkání s osobností pedagoga Jaroslava Nováka.
„On byl jednoznačně osobnost, která na mě měla nejsilnější vliv v mém muzikantském konání. Až v jeho dechovém orchestru jsem jako školák pochopil, proč je dobré se muzikou zabývat, zavnímal jsem tu pospolitost a radost jak na jevišti, tak v publiku,“ oceňuje osobnost svého učitele P. Píša.
Později hrál a zpíval v rockové kapele Anoda. V roce 1996 pak založil v Třešti dětský dechový orchestr Tutti, který po úspěšném etablování přešel pod hlavičku Základní umělecké školy Jihlava.
Právě pro zastřešení činnosti orchestru Tutti založil Píša promotérské občanské sdružení Tančírna Třešť. V roce 1997 pak v Třešti vznikl pod jeho vedením big band Zatrestband. Obklopen mladými i zkušenými hudebníky směruje Petr Píša orchestr k profesionální kvalitě žánru swingové a taneční hudby.
V roce 1998 zakládá Píša projekt komponovaných pořadů na pomezí tanečního plesu a divadelního kabaretu Tančírna Třešť. Zatrestband je kmenovým orchestrem projektu, hosty tematických večerů už byli např. Ondřej Havelka s jeho Melody Makers, Karel Hála, Karel Gott, Petra Ernyeiová, Jiří Suchý, Old Steamboat a mnozí další.
S orchestrem Zatrestband vystupuje Petr Píša po celé ČR. Opakovaně byl např. zván k vystoupením při oficiálních akcích filmového festivalu v Karlových Varech.
Na projekt Tančírna navazuje v roce 2011 Píšův projekt ORCHESTRoj, při němž Zatrestband hraje v divadelní stylizaci a se zapojením mechanických kovových loutek na mobilní platformě. Ideově tak Píša propojuje světy železa, hudby a divadla.
Od Cihelny k Formanům
Od roku 1998 se Petr Píša z pozice organizátora angažuje v multižánrovém festivalu Cihelna Třešť v objektu staré cihelny v areálu Strojírny Podzimek. Zde se hned v prvním ročníku potkává s bratry Formany, syny režiséra Miloše Formana. Tím začíná jeho divadelní působení.
Hned v roce 2000 se zapojuje do rozsáhlého projektu divadelní lodě Tajemství Divadla bratří Formanů. V rámci projektu Praha – hlavní město Evropské kultury se na plovoucí lodi na Vltavě odehrává představení Nachové plachty. Píša se na jeho vzniku a provozu podílí z pozice kováře i hudebníka.
Jako divadelní herec se výrazně profiluje v roce 2007. Po celé ČR, ale i ve Francii, Španělsku, Itálii, Belgii, Dánsku nebo v Izraeli ztvárňuje postavu Silného muže ve stovkách repríz putovního představení Divadla bratří Formanů Obludárium.
Ve stejném roce třešťský divadelník úspěšně prochází konkurzem na náročnou hereckou a pěveckou roli Zpívajícího advokáta v obnovené jazzové opeře Jiřího Šlitra a Jiřího Suchého Dobře placená procházka. V Opeře Národního divadla Praha inscenaci režíruje světově uznávaný režisér Miloš Forman. S představením následně Píša vystupuje v Praze, ve španělské Valencii a Bratislavě.
Výraznou rolí se prosadil také v televizní filmové tvorbě. V režii Jana Hřebejka úspěšně ztvárnil svérázného řidiče autobusu v pilotním díle televizního projektu hořkých komedií Škoda lásky (2013).
Umění a řemeslo
Výrazné je v působení Petra Píši propojení uměleckého výkonu s řemeslem. V roce 2010 vzniká v jeho kovárně v Třešti sada lidskou silou poháněných mechanických „kolohybů“ pro českou prezentaci na světové výstavě Expo v Šanghaji.
Rok nato vyrábí třešťský kovář „létací stroje“ pro divadelní projekt Loučky, kterým jihlavské divadlo T.E.J.P. na tamním statku otevírá etapu cite-specific projektů na Jihlavsku.
Kovářské objekty pak s kolegy vyrábí i pro řadu dalších představení a projektů. K nejvýraznějším patří Plzeň - evropské hlavní město kultury (2015), pro který vznikla obří pohyblivá loutka Rytíře – Anděla.
Krajský úřad a město Jihlava svěřily v roce 2018 Petru Píšovi tvorbu komplexních oslav stého výročí od založení republiky. Vznikl tak celokrajský putovní projekt Proletí 100letí s finálním galaprogramem na jihlavském náměstí.
V roce 2019 se Petr Píša stal na zakázku města Jihlavy také dramaturgem a organizátorem adventního programu v centru Jihlavy s projektem kruhového kluziště – obřím adventním věncem.
Na obzoru Dánsko
Na pozvání celosvětového loutkového festivalu se P. Píša vydal v listopadu s veleloutkou Rytíře - Anděla do dánského Silkebogu. Na akci vyrazila výprava inscenace Obludárium i její zmenšený model s loutkami každého z aktérů. Nechybělo ani představení Deadtown s poetikou Divokého Západu.
„V Třešti jsme připravili koncem roku jednu Tančírnu na oslavu 25 let Zatrestbandu. A taky mám v hlavě jeden projekt, který bych chtěl realizovat u nás v Třešti. Tak uvidíme, zda na to nově zvolení zástupci města uslyší. Každopádně mě hodně baví už jen ta představa, jak by to vypadalo a jakou by to doneslo radost hlavně dětem,“ avizuje P. Píša.
Zásadní je v jeho práci hodnotit a vnímat umění výhradně na principu jeho kvality.
„Nemám moc ambici rozdělovat umění na profesionální a amatérské,“ uvažuje, „ano, někteří se uměním živí, existují kulturní instituce, které je potřeba ekonomicky zabezpečovat. To vše kolem sebe nějak vnímám. Ale pokud mi nějaký kulturní počin přinese radost a nové poznání, tak je mi jedno, jestli ho vytvořili lidé v oboru vystudovaní, nebo nadšenci, co se tím baví ´po fajruntě´.“
V současné společnosti by třešťský hudebník, divadelník a producent ocenil, kdyby se na všech jejích úrovních více dával prostor její kultivaci, rozhledu.
Tomu podle něho umí kultura jako taková dobře napomáhat: „Jak já říkám, nějak postupně zhezčovat svět, dělat ho zábavnějším a mít ambici, aby vyrostla generace, která bude umět rozeznat populismus a lež. Proto si myslím, že by se mělo více podporovat vše, co nám umožní poznání a rozhled a použít na to všechny krásné formy, co jich umění má.“
Petr Píša
(* 9. 9. 1965, Jihlava)
Kovář, hudebník, zpěvák a kapelník swingového orchestru Zatrestband, divadelní herec, režisér a performer, producent a promotér, moderátor a organizátor z Třeště na Jihlavsku.
Výrazná je jeho spolupráce s Divadlem bratří Formanů či s divadlem T.E.J.P. Jihlava. Jako herec a zpěvák vystupoval mimo jiné na scéně opery Národního divadla v Praze.
Divadelní role (stručný výběr)
Silný muž - Obludárium - autoři a režie Petr a Matěj Formanovi, Divadlo bratří Formanů (ČR, Francie, Španělsko, Itálie, Belgie, Dánsko, Izrael… od 2007)
Zpívající advokát - jazzová opera Dobře placená procházka, autoři Jiří Suchý a Jiří Šlitr, Národní divadlo Praha, režie Miloš Forman (ND Praha, Valencie, Bratislava, od 2007).
Filmové a televizní role
Řidič autobusu – TV film Škoda lásky, režie Jan Hřebejk (2013).
Producentská práce
Od 1991 řada jednotlivých multižánrových akcí (koncerty, hudebně-divadelní akce, firemní a městské oslavy…)
Od 1998 projekt Tančírna Třešť (KD Třešť, DKO Jihlava…)
Od 1998 multižánrový festival Cihelna Třešť ve Strojírnách Podzimek Třešť (1998 jako kapelník orchestru Tutti. Dále jako producent: 2000, 2002, 2004, 2006 (natáčení Cihelny do pořadu Noc s Andělem), 2008, 2010, 2011, 2016, 2021).
2018 Proletí 100letí – společný projekt Kraje Vysočina a města Jihlavy ke stému výročí založení republiky
2019 Jihlava k Vánocům – komplexní adventní projekt pro město Jihlava.
Diskuze k článku