BUBENÍK a manažer Ondřej Němec v porotě soutěže Vysočina hledá talent v únoru roku 2014, se spoluporotci Kristýnou Vostálovou a kytaristou Milanem Zerzánkem. Foto: Jiří Varhaník
Bubeník a frontman jihlavské kapely Lady Kate Ondřej „Plešoun“ Němec se knižním textem ohlíží za svým muzikantským i manažerským působením na hudební a klubové scéně.
„Dlouho jsem si hrál s myšlenkou ´hodit na papír´ vše, co se kolem mě, kapely, muzikantů a šoubyzbnysu jako takového děje,“ vysvětluje protagonista v úvodu své dokumentárně laděné knihy. Pro její vznik navázal kontakt s autorkou knih pro děti Pavlou Teplou Janákovou.
V textu se Němec dotýká reality šoubyznysu, v němž se pohybují skvělí hudebníci srdcaři, ale i lidé, kteří si „hrají na bůhvíco“, anebo upíři, kteří vysávají své oběti do poslední kapky krve. Za podpory archivních fotografií i přetisku novinových zpráv píše o muzikantských štacích, o radosti z hraní i kapelních „ponorkách“.
Vyprávění začíná bubeník u svých začátků v „lidovce“, kde jeho maminka uklízela, a tak měl přístup ke dveřím, za kterými stála bicí souprava. Učitele mu pak sehnala jeho babička, podporovatelka.
Vznikla garážová kapela LSD (Ladit stále dokola). Němec ve vyprávění pokračuje přes působení v kapele Basters (1994 - 2007), přes desetileté hraní v Metanoonu nebo přes pasáže věnované specificky zaměřeným projektům Harlem či Great.
V bloku věnovaném projektu zkušených muzikantů, kapele Last Way, se Němec vrací k roku 2022 a nečekanému odchodu hudebníka Milana Zerzánka: „S kluky z Last Way jsme se domluvili, že desku dotočíme. Pro něj a pro fanoušky…,“ ohlíží se bubeník za nedokončeným projektem.
Za bubny i v agentuře
Další z bloků knihy věnuje Němec práci své agentury NT-music, která od roku 2015 zastřešuje kapely, ve kterých působí. „Spoustu nesmyslných vládních příkazů a povinností kluci nemusí řešit…,“ shrnuje přínos agenturního servisu pro samotné muzikanty.
V knížce se ohlíží také za radostmi i strastmi své pořadatelské práce v jihlavském Dělnickém domě po roce 2006 (Harlej, Doga, Kreyson, minus 123 minut, Xandria, festival Garage of Rock…).
Další stránky věnuje z pozice manažera ohlédnutí za etapou provozu někdejšího hudebního klubu Ježek v Mostecké ulici. Každý pátek sem chodilo na 350 návštěvníků, o víkendu tu hrály kapely (Dymytry, Noid Bárta, Turbo, Alkehol, kytarista Dodo Doležal, Visací zámek, Doga, Brichta, Čok…).
„Neměl jsem čas na kapely, ve kterých jsem hrál. Na rodinu, na děti, a to už bylo neúnosné…,“ přehodnotil Němec nakonec své priority a rozhodl se ubrat.
„Co jsem ale nečekal, že tím rocková a metalová klubová scéna v Jihlavě skončí nadobro. Ano, pokračoval sice multižánrový klub Soul, ale v něm bylo do roka koncertů jako šafránu. Dnes už neexistuje ani tento klub…,“ popisuje současnou realitu klubové scény v krajském městě.
Případ Petra
Posléze Němec provozoval v Mostecké ulici diskotékový klub Ponorka. V knížce s odstupem času komentuje případ patnáctileté Petry, která po odchodu z tohoto klubu a dalšího podniku posléze zmizela. Její vrahové byli později dopadeni.
„Naše média, hlavně jedna TV s opravdu ´schopným moderátorem´, bohužel zveřejnila titulek - ´Vražda na Ponorce´…,“ popisuje Němec davovou hysterii, která klubu vzápětí sebrala 80 procent návštěvníků, kteří už se do téhle diskotéky nikdy nevrátili.
V dalším bloku přibližuje Němec realitu provozu navazujícího kulturního domu Tunell. Naznačuje specifika a úskalí víceúčelového kulturního podniku pro rodiče s dětmi i diskotéky pro mládež.
V dalších kapitolách knížky píše O. Němec např. o koncertování na Ukrajině, o vrtoších i skromnosti některých muzikantských hvězd, o studiovém natáčení, o podpoře ze strany rodiny, o své vášni pro nohejbal.
Anebo o dvouleté historii soutěže Vysočina hledá talent (2014, 2015). Soutěž se podle protagonisty knížky podařila, ale nenašla finanční podporu města. „Ale nikde není psáno, že se už k soutěži nevrátím. Uvidíme…,“ uvažuje Němec.
Lady Kate
Samostatný prostor věnuje knížka Zpověď rockera… vzniku a úspěchům Němcovy zásadní kapely, gothic-metalové skupiny Lady Kate. V roce 2022, po patnácti letech působení, kapela vydala své páté album See The Sings.
Ve svém vyprávění se hudebník dotýká kapelního života i osobních peripetií, které ho provázejí. V závěru dostávají v anketě prostor i spoluhráči z Lady Kate Staník, Jaris a Anett, kterých se spoluautorka knihy zeptala na jejich pohled na Ondřeje Němce.
Knižní dokument věnoval autor všem rockerům, fanouškům, začínajícím kapelám a muzikantům, ale i rodinám, které při nich stojí v časech dobrých i zlých. Rovněž tak těm, kteří už odešli do hudebního nebe.
Kniha je pro fanoušky rockové scény poctivě zpracovaným, takřka modelovým (v řadě momentů nadregionálním) dokumentem o porevolučním vývoji a peripetiích české regionální hudební scény.
V pohledu insidera se dotýká nejen vášně pro muziku, ale i témat, jako jsou ekonomika a manažerská realita, kolegialita, rodinná i společenská podpora, přátelství a mnoha dalších.
I v žánru dokumentu si kniha zachovává atmosféru lehkého romantického patosu, který k regionální rockové scéně na Vysočině vždy patřil. K výrazným přednostem knihy patří osobní otevřenost protagonisty a široký archivní fotografický aparát. Graficky knihu zpracovala a ilustracemi doplnila Iva Hauptmanová.
Diskuze k článku