VÝTVARNÍK Aleš Hnízdil rozmisťuje žluté plastové konvičky do korun stromů na ostrově rybníka v brtnickém zámeckém parku. Vzniká instalace Landscape festivalu Memento H2O. Foto: Jiří Varhaník
Historik umění Dan Merta, zakladatel a ředitel Landscape festivalu, osobně uvedl intervenci letošního ročníku tohoto festivalu do prostředí Brtnice.
Podstatou Landscape festivalu, který se od roku 2014 koná střídavě v Praze a v regionech, jsou architektonické vstupy do veřejného prostoru. Stejně tak snaha vyvolat dialog o kvalitě a využití tohoto prostoru.
Centrem letošního ročníku je od začátku června na čtyři měsíce Jihlava. Trojice instalací je však umístěna také v Brtnici.
Do portfolia převzal festival v Brtnici dlouhodobou instalaci Replay od autorské dvojice Hermann & Coufal. Ta vyzývá zejména děti ve dvoře rodného domu architekta Josefa Hoffmanna ke hře s míčky.
Dvě nové instalace nyní přibyly v okolí zámku. Před vstupní bránou do jeho parku je to objekt Ornament.Unearthed. V podobě husté bílé „pavučiny“ natažené mezi kmeny stromů ho tu vytvořili studenti BOKU Vídeň.
Instalaci nazvanou Memento H2O vytvořil na ostrově rybníka v zámeckém parku renomovaný sochař Aleš Hnízdil. Koruny stromů na ostrově doplnil desítkami žlutých plastových konviček.
Hravé osobnosti
Program Landscape festivalu otevřel v Brtnici v sobotu 3. června celoodpolední happening. Jeho průvodcem byl osobně zakladatel a ředitel festivalu.
Dan Merta vystudoval dějiny umění a estetiku na Filozofické fakultě Univerzity Komenského v Bratislavě. Od roku 1993 kurátorsky připravoval výstavy na Pražském hradě, v letech 1999 – 2008 byl tajemníkem Společnosti Jindřicha Chalupeckého.
Mezi lety 1996 – 2000 jako vedoucí odboru kultury MČ Praha 3 – Žižkov spoluzakládal novodobou tradici kulturně-společenských akcí. Byl spoluiniciátorem Iniciativy za novou Prahu a Tady není developerovo (2011). Od roku 2001 vede Galerii Jaroslava Fragnera v historickém centru Prahy, která se jako jedna z mála v ČR věnuje výhradně prezentaci architektury, prostor dává mladým moderním tvůrcům.
Prostředí pro zahájení Landscape festivalu v Brtnici poskytlo muzeum architekta Josefa Hoffmanna na náměstí, společné pracoviště Moravské galerie v Brně a muzea užitého umění MAK (Museum für angewandte Kunst) Vídeň.
Program zahrnul prohlídku muzea s novou stálou expozicí Posel krásy a virtuální rekonstrukcí první prodejny uměleckořemeslných dílen Wiener Werkstätte. Jeho součástí byla také debata o ornamentu v umění a ve veřejném prostoru anebo podvečerní komentovaná prohlídka historické radnice s architektem Ladislavem Kubou.
Tomu předcházela úvodní odpolední performance happeningu.
Jejím protagonistou byl pedagog, malíř a učitel Petr Kvíčala (* 1960), osobnost české abstraktní malby, na přelomu 80. a 90. let průkopník v objevování a prosazování ornamentu jako svébytného výrazového prvku. Na Fakultě výtvarných umění VUT v Brně vede malířský ateliér, jeho práce jsou zastoupeny ve veřejných i soukromých sbírkách. Od roku 1993 vytváří P. Kvíčala řadu malířských efemérních instalací – většinou na podlahách galerií, anebo právě ve veřejném prostoru.
Proč to nerezonuje?
Při performanci v Brtnici obešel asi třicetičlenný průvod účastníků s performerem náměstí a vydal se k festivalovým instalacím u zámku. Cestou P. Kvíčala vytvářel tryskou na vozovce dočasnou ornamentovou čáru z cukrové vody.
Průvod směřoval k zámeckému rybníku za vodním objektem doc. akad. sochaře Aleše Hnízdila (* 1954). „Podíváme se, jak se Aleš Hnízdil potápí. Máme tady ty profesory - jsem rád, že si kluci pořád hrajou, to je důležitý…,“ usmíval se Dan Merta.
Zároveň ředitel Landscape festivalu ocenil početnou návštěvu happeningu, překvapen byl výjimečně velkým zastoupením návštěvníků z Jihlavy a Vysočiny.
„Normálně Moravská galerie musí účastníky na akce do Brtnice svážet autobusem. Je to vlastně zajímavé - tady je obrovský pomník česko-rakouské spolupráce (Hoffmannovo muzeum) a vlastně to nerezonuje. A my nevíme, proč to nerezonuje. Ti Jihlaváci a lidé z Vysočiny by sem měli jezdit, protože tohle mít ti Rakušáci, tak to fakt budou navštěvovat každý den. No, to přeháním, ale každý druhý den,“ uvažoval Merta.
Víkend na faře
Festivalové dění se pak o uplynulém víkendu přesunulo na barokní, památkově chráněnou faru (postavena 1768 – 1770) u kostela sv. Václava v Branišově na pomezí Jihlavska a Humpolecka.
Tady se odehrála vernisáž instalací, landartový happening průkopníka site-specific instalací a konceptuálního umění Ivana Kafky, debata či hudební performance. Jihlavský hudebník Aleš Kauer připravil program na motivy díla Sergeje Jesenina a Ivana Martina Jirouse.
Znovu se sem Landscape festival vrátí 26. srpna zvukovou performancí Martina Janíčka Voda – zrcadlo krajiny. Tu inspirovala místní krajina s jedním z pramenů Želivky. Olga Svobodová na performanci naváže bio-procházkou Tělo v krajině po místech v okolí Branišova. Happening uzavře autorské čtení Miloše Doležala.
Dalším bodem v doprovodném programu Landscape festivalu mimo Jihlavu bude v pátek 16. června vernisáž Nic není problém v Galerii 8smička v Humpolci (18). Protagonisty výstavy budou výtvarníci Vladimír 518, David Böhm a Jiří Franta.
Následuje 17. 6. v Jihlavě komentovaná cykloprojížďka po instalacích festivalu nazvaná Vrstvy Jihlavy. Začne ve 14 hodin u mariánského sloupu na Masarykově náměstí. V 17 hodin na ni naváže happening Lodě(nice!) v areálu Český mlýn.
Na 22. červen (18) je do Malovaného sálu Muzea Vysočiny plánována debata Obraz venkovské krajiny. Debatovat mají Jana Tichá, Pavla Melková, Lucie Poláčková či ředitel festivalu Dan Merta.
Diskuze k článku