BEZDOMOVEC Josef Gabor je už bezmála čtvrt roku ve vazbě, protože opakovaně odmítl opustit Jihlavsko. Podle pravomocného rozhodnutí soudu má zákaz pobytu na Jihlavsku, což opakovaně porušoval. Foto: David Kratochvíl
Za zdi vazební věznice se dá dostat za nejrůznější překročení zákona. Bezdomovec Josef Gabor (58) z Prahy se ve vazbě ocitl před necelým čtvrt rokem kvůli tomu, že opakovaně ignoroval letitý a pravomocný zákaz pobytu na Jihlavsku.
Okresní soud v Jihlavě mu totiž začátkem letošního roku kromě zákazu pobytu v rámci okresu na 2,5 roku ještě vyměřil i podmínku za rvačku v opilosti ve stanu v areálu Charity v jihlavské Žižkově ulici.
Gabor tam na jiného muže bez přístřeší vzal sekáček na maso, který poškozenému ostřím přitiskl na nos tak, že to na místě činu záhy vypadalo, jako kdyby tam došlo k vraždě. Případem se dokonce zabývali jihlavští kriminalisté.
Zranění poškozeného ale nebylo, i přes zakrvavené místo činu, nijak závažné, utrpěl totiž jen drobnou povrchovou ranku na svém nose. A právě za to Gabor inkasoval právě už zmíněnou pravomocnou podmínku a také zákaz pobytu, který mu měl vypršet až v červenci 2025.
Jenže z rozhodnutí soud
u si Gabor nic moc nedělal. Strážníci městské policie ho v areálu Charity nacházeli opakovaně. Vždycky skončil na policejní stanici. Policisté se mu opakovaně snažili vysvětlit, že na Jihlavsku nemá co dělat, potažmo, že může kvůli tomu skončit i ve vězení.
Jednou vyučený kuchař skutečně odjel vlakem z okresu, ale na nádraží v Havlíčkově Brodě se nezdržel dlouho, prakticky hned, co vystoupil ze soupravy, šel stopovat a povedlo se mu dostat zpátky mezi kamarády do Jihlavy.
Žalobci případu Ivu Novákovi s ignorancí soudního rozhodnutí ze strany Gabora došla definitivně trpělivost, když ho městští strážníci na služebnu policie v krátkém časovém rozmezí doručili pošesté. Strážci zákona mu na stanici vysvětlili, že pokud ho hlídka městských nebo státních policistů zadrží ještě jednou, může skončit nejen ve výkonu trestu, ale také ve vazbě.
Navíc mu reálně hrozilo, že původně podmíněně odložený trest za rvačku se mu promění, a on si bude muset dva roky odsedět v káznici s ostrahou. Netrvalo dlouho a Gabor v poutech putoval na policejní stanici znovu. Od 8. do 20. února letošního roku celkem čtyřikrát.
Jenže to už se věc neřešila v takzvaném zkráceném řízení, ale věc dostal na stůl vyšetřovatel a začalo se vést klasické vyšetřování se vším, co k němu patří, včetně sdělení obvinění. Když se na policii objevil naposledy, tedy 20. února, už z ní na svobodu nevyšel.
Žalobce totiž podal návrh na vzetí obviněného do vazby a Okresní soud v Jihlavě ho následně akceptoval. Gabor tak putoval do bohunické vazební věznice v Brně, odkud ho v tomto týdnu dovezla do Jihlavy k soudu eskorta.
Žalobce ho vinil z trojnásobného maření výkonu úředního rozhodnutí, za což mu v případě odsouzení v krajním případě hrozilo, že za zdmi věznice stráví až dva roky svého života.
Gabor prohlásil vinu, tím nijak nekomplikoval průběh hlavního líčení, které díky tomu trvalo ani ne půl hodiny včetně vyhlášení rozhodnutí.
„Až budu na svobodě, tak se budu zdržovat asi v Brně. Policie mi několikrát říkala, aby z Jihlavy odjel, byla to ode mě blbost. Když jsem tehdy odjel vlakem do Havlíčkova Brodu, tak jsem se vrátil kvůli tomu, že tam se nedá sehnat práce, nic. V Jihlavě bych ji sehnal,“ řekl bezdomovec, který je navíc dlouhodobě nezaměstnaný.
„Policií byl obžalovaný zadržen celkem desetkrát. Opakovaně byl upozorňován na to, že má opustit okres Jihlava a v případě, že tak neučiní, může proti němu být vedeno vazební řízení. Vazba se nakonec stala jedinou možností, jak obžalovanému v páchání trestné činnosti zabránit. Jiný než nepodmíněný trest nepřipadá v úvahu, protože trestnou činnost lidově řečeno páchal v podmínce,“ řekl státní zástupce případu ve své závěrečné řeči.
Soudce Vladimír Sova obžalovanému uložil souhrnný trest ve výměře 10 měsíců ve věznici s ostrahou a na tři roky mu zakázal zdržovat se v rámci okresu Jihlava. Rozsudek je pravomocný. Gabora ale brzy čeká do Jihlavy k soudu výlet ještě jednou.
Soud by měl v rámci veřejného zasedání rozhodovat také o přeměně původně podmíněně odloženého trestu za rvačku na nepodmíněný. Tím by se Gaborovi prodloužil pobyt ve věznici o dalších 10 měsíců.
Zákaz pobytu mu vstoupí v platnost až ve chvíli, kdy opustí brány věznice. Gabora nyní čeká přesun z vazební věznice do výkonu trestu, protože aktuální souhrnný trest už nabyl právní moci. Žalobce i odsouzený se vzdali práva na podání odvolání.
„Pobyt obžalovaného na okrese není legitimní, není důvodný. Je třeba, aby si našel jiné místo, kde se bude chovat řádně. Státní moc tu rozhodně není od toho, aby ji někdo ignoroval a nerespektoval, a pokud se tak stane, tak to končí vazebním řízením, jako v tomto případě,“ zdůvodnil rozhodnutí soudce JUDr. Vladimír Sova.
Diskuze k článku