DIVADELNÍCI z Rantířova coby polárníci z cimrmanovské hry, jejíž inscenace má zítra dvojpremiéru. Foto: archiv Zdeňka Lavičky
Dvojpremiéru svého nastudování hry Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909 připravilo na zítřek neformální ochotnické uskupení v Rantířově u Jihlavy.
Inscenaci hry autorů Zdeňka Svěráka a Ladislava Smoljaka z repertoáru Divadla Járy Cimrmana uvedou místní divadelníci v sobotu 21. ledna v 17 a 19.30 hodin v místním Kulturním domě. Vstupné je dobrovolné, místa v sále si lidé rezervovali přes internet.
Velká divadelní produkce z repertoáru profesionálního žižkovského divadla je zatím vrcholnou inscenací, do které se příznivci kulturního dění v Rantířově pustili.
„Když jsem se před dvaceti lety přistěhoval do Rantířova, zjistil jsem, že tu býval organizován masopust, ale když umřel někdejší hlavní organizátor, tahle tradice se přerušila. Pokud vím, svoji tradici tu má i ochotnické divadlo,“ uvažuje jeden z hybatelů současného kulturního dění v obci, lékař jihlavské nemocnice Zdeněk Lavička.
Ačkoli podle svých slov není divadelník, podílí se dr. Lavička už čtvrt století na přípravách show pro zaměstnance nemocnice. „To se vždycky potkáme v rantířovské Hospodě U Tomáše a tam děláme takové frky z nemocničního prostředí. Je pravda, že určitou tendenci k nějakému klaunství jsem asi měl vždycky,“ připouští lékař s úsměvem.
Poslední léta tak přinesla v Rantířově hned několik kulturních počinů. Patřila mezi ně oslava sta let od vzniku republiky s příjezdem T. G. Masaryka parním vlakem, anebo obnovení tradice masopustních průvodů.
„Měli jsme i dvoje dožínky s krásnou krojovanou výpravou, žebřiňákem a slavností na Šaškově statku, kde pan statkář dostal velký věnec a pozval nás k hostině jako poděkování za úrodu. Snažíme se v obci žít kulturně, na jejích webových stránkách je vidět, že tu máme každý měsíc nějakou kulturní akci,“ říká Z. Lavička.
Větší divadelní tvar si Rantířovští vyzkoušeli nastudováním mikrokomedie Bohouš. Slavný herecký duel Vladimíra Menšíka a Jiřího Sováka sehráli privátně k padesátinám kolegy a kamaráda Petra Kolrose. Role nenasytného bernardýna se v tomto případě ujal šikovný boxer jménem Axl. „Báječně spolupracoval, všechno vyžral a na konci odmítl chleba, což ten bernardýn v originální verzi taky,“ oceňuje psí spolupráci Z. Lavička.
Inspirace z Urbanova
Prvotní inspirace k nastudování cimrmanovské hry přišla k Rantířovským z Urbanova, kde místní ochotníci před časem připravili a sehráli hru Záskok.
„Znám se s Oldřichem Noskem, praktikem z Nové a Staré Říše, který v tom představení hrál postavu doktora. Jeho bratr Jan Nosek to režíroval. Od nich jsem získal video a viděl, jak jim to tam hezky šlapalo a jaké měli krásné kulisy. A protože Cimrmany miluji, tak jsem toužil něco takového někdy spáchat,“ popisuje Z. Lavička cestu vedoucí k zítřejší premiéře.
Protože rantířovský kulturní dům není na divadlo zařízen, znamenalo to vše doslova na koleně vytvořit. Přípravy začaly už loni v létě, zkoušelo se o nedělích.
„Strašně nás to zaujalo, baví nás to,“ popisuje Lavička. Na urbanovských divadelnících obdivoval odvahu, s níž si na přípravu notoricky známého kousku troufli: „Protože ona to není úplně sranda. Ten cimrmanovský humor je jemný, a člověk musí dbát taky na to, aby to bylo opravdu podle toho, jak to autoři napsali. Samozřejmě, že člověk tu a tam něco zapomene, ale ten duch to musí mít.“
I proto Zdeněk Lavička podle svých slov opustil původní záměr stát se režisérem inscenace: „Já jsem si na tu režii nejprve troufl, jenže pak jsem si přečetl, že to má dvanáct, třináct stran. My ale máme tu výhodu, že u nás bydlí Stanislav Gerstner z Horáckého divadla, který se s námi skamarádil a dal se s námi do takové party, která chystá různé akce.“
Režisér od profíků
Angažmá zkušeného divadelníka St. Gerstnera byla podle Lavičky jasná volba: „Protože on je velice vstřícný člověk, žádný nafoukaný herec, naopak. Takže Standa do toho tak nějak vplul a já jsem se už potom víceméně stylizoval do výtvarné stránky věci, dělal jsem nějaké polystyrenové ledové kry a mumie zmrzlého profesora Berana. Tak to je zase moje dílo.“
Stanislav Gerstner už v minulosti s neprofesionální divadelní sférou spolupracoval. V minulosti režíroval např. úspěšné jihlavské muzikálové představení inspirované rockovou operou Jesus Christ Superstar.
Rantířovští divadelníci se v nastudování Dobytí severního pólu drží předlohy. „Udělali jsme nějaké vychytávky, které se trošku liší, ale spíše jenom formou, nikoli obsahem. Samozřejmě jsme podepsali smlouvu s majiteli autorských práv,“ vysvětluje Z. Lavička.
Jednotlivé známé postavy si zahrají Tomáš Novotný (Náčelník Karel Němec), Tomáš Kalina (Pomocný učitel Václav Poustka), Petr Kolros (Lékárník magistr Vojtěch Šofr), Martin Háj v alternaci s Radkem Pavlíčkem (Ledař Bránického pivovaru Varel Frištenský) a Petr Pech (Poručík biologie Jiří Beran). Zvučit bude Libor Kovář, osvětlovací techniku má v gesci Ladislav Mareček.
Představení bude pojato bez semináře, který bývá součástí originálního provedení. Časový prostor se Rantířovští rozhodli raději věnovat dvojímu provedení více než hodinové hry.
Sobotní dvojpremiérou ale nemusí geneze téhle inscenace končit. Záměrem divadelníků z Rantířova je realizovat ještě jedno její představení v open-air formě na sněhu, kde by se i diváci lépe vžili do reálných pocitů polárníků. Pokud se letošní zima umoudří a dodá potřebnou sněhovou kulisu, na tuhle ideu prý nejspíš ještě dojde.
A pokud jde o originální Cimrmany, ty uvidí Jihlava už 5. února, kdy do divadelního sálu DKO přivezou svoji nejstarší hru Akt. Také oni už mají vyprodáno.
Diskuze k článku