Reklama
Dnes je pondělí 13.01.2025     svátek má Edita

Při rezidenčním pobytu v Brtnici studenti designu reinterpretovali dílo J. Hoffmanna

INTERPRETACE hoffmannovských dezénů ve stodole Hoffmannova domu. Foto na stránce: Jiří Varhaník
INTERPRETACE hoffmannovských dezénů ve stodole Hoffmannova domu. Foto na stránce: Jiří Varhaník

20.12.2022 Kultura/Komentáře (0), autor:
Jiří Varhaník

Do konce října se brtnické Hoffmannovo muzeum v přilehlé stodole obsáhle věnovalo tomu, jaký vliv má práce a estetika architekta a designéra Josefa Hoffmanna na dnešní studenty oboru design.

Dělo se tak prostřednictvím výstavy nazvané Reinterpretace Josefa Hoffmanna. Ta prezentovala díla vytvořená během česko-rakouských workshopů v Hoffmannově muzeu, jak je během Design kempů vytvořili studenti produktového designu z Fakulty výtvarného umění VUT v Brně a New Design University v St. Pölten.

Cílem Design kempů bylo podle jejich organizátorů prostřednictvím uměleckého rezidenčního pobytu zprostředkovat nový přístup ke kulturnímu dědictví, které Hoffmann v Brtnici zanechal. Zároveň měly projekty mladých designérů znovu oživit specifickou funkci Hoffmannova rodiště.

Studenti z Brna a rakouského St. Pöltenu pracovali pod pedagogickým vedením Stefana Moritsche z New Design University. Reagovali přímo na prostředí brtnického domu a vytvořili koncepty pro dům i přilehlou zahradu.

Konkrétně vznikly návrhy vybavení pro vzdělávací programy v muzeu, Hoffmannem inspirované návrhy sedacího nábytku, návrhy nábytku do zahrady a nové koncepty jejího využití, anebo koncepty využití nádvoří domu.

Studenti pracovali přímo v Brtnici jeden týden v září 2018, kdy zde také absolvovali přednášky a prohlídky města i okolí. Své projekty pak rozvíjeli v Brně, ve Vídni a v Praze a vzniklé koncepty poprvé prezentovali v Brtnici už v prosinci 2018. Finální prototypy a modely byly vyrobeny pod odborným dohledem mistrů řemesel během týdenního workshopu  v Ober – Grafendorfu v Dolním Rakousku.

Výstupem dvouletého Design kempu 2018/19 je celkem devět prototypů mobiliáře či objektů vyhotovených přímo pro rodný dům brtnického architekta. V rámci workshopů pracovali studenti letos na jaře 2022 také na 3D interpretaci dvojrozměrných Hoffmannových dezénů.

Fascinující autenticita

Kurátorem samotné výstavy v Hoffmannově stodole, která výstupy během letošního září a října představila veřejnosti, byl Rainald Franz, kurátor sbírek skla a keramiky muzea MAK Vídeň. Výstavu navrhl Christian Herzog.

Texty byly pojaty trojjazyčně v češtině, angličtině a němčině.  Samotní studenti v nich komentovali dojmy z brtnického prostředí i vlastní tvorbu.

„Fascinovala mě autenticita domu a jeho okolí,“ říká např. Jim Goebel, který vytvořil fotografický koncept Retrospection, v němž kombinuje současnou atmosféru místa a historických fotografií. Fotografie vytiskl na transparentní materiál a vložil do hledáčku. Zařízení instaloval na místo, odkud byl původní snímek pořízen, a tím umožnil jeho srovnání s realitou. 

Víta Kučeru v konceptu The Wooden Valley inspirovalo údolí řeky Brtnice. Vytvořil strukturu z hranatých dřevěných a žulových bloků, která zároveň vychází ze struktury čtverečkovaného papíru, jaký Hoffmann používal pro své návrhy. Celý Kučerův projekt pak směřuje k novému pojetí brtnického náměstí jako pěší zóny, když dnes je pojímáno de facto jako parkoviště.

Cyril Dunděra se ve svém projektu Lavičky 2.0 zaměřil na vytvoření dvou variant laviček. Ty lze skládat přes sebe do různých uskupení dle potřeby.

Felix Lerbscher se v projektu Presentation Space vypořádával s výstavní kapacitou domu. Vytvořil skládací rám s jednoduchou manipulací a transportem, jehož jednotlivé díly lze využít pro rozdělení prostor, jako plochu k zavěšení děl, ale i pro vytváření řetězců rámů.

Johannes Kleespies navrhl Peppo´s Pattern Posts, objekty s ornamentikou inspirovanou Hoffmannovými vzory, které by měly tvořit orientační systém ve veřejném prostoru města. Měly by být umístěny na pěti místech a vést návštěvníka procházkou po „hoffmannovských lokalitách“.

Natálie Balková navrhla Kontejner na vzdělávací materiál určený pro dětské návštěvníky muzea. Kompaktní a stohovatelný kontejner může být dětmi i tažen výstavou, se zavřeným víkem slouží jako stolička nebo jako stolek. Uvnitř má místo na kreslicí potřeby nebo na polštářek k sezení.

Laura Burtscher zpracovala návrh Ohniště pro zahradu, místa pro scházení návštěvníků a jejich odpočinek i komunikaci. Koncept sestává z plochy s ohništěm a víceúčelových stoliček, oheň pojímá jako pomyslné centrum. V prohlubni uprostřed plochy jej lze zapálit, anebo ji zakrýt a plochu využít jako pódium.

Matěj Picek vytvořil z modulů Sedací platformu pro zahradu. Moduly lze skládat na sebe, bloky jsou podle slov autora stabilní i lehké pro manipulaci.

Julia Fuchs navrhla hru o Josefu Hoffmannnovi a jeho díle nazvanou Peppopoly.  Hra podle ní bez nutnosti studia odborné literatury umožňuje hráčům naučit se historická i uměleckohistorická fakta z architektova života.

„Hrací deska představuje život Josefa Hoffmanna, každé její pole přitom reprezentuje jeden rok jeho života,“ popisuje studentka. Tvar hracích kamenů je inspirován Hoffmannovým designem čajové konvice z manufaktury Augarten.

Od začátku roku 2006 spravuje Rodný dům Josefa Hoffmanna Moravská galerie v Brně. Objekt na brtnickém náměstí je v majetku města, zde otevřené Muzeum Josefa Hoffmanna je společným pracovištěm Moravské galerie v Brně a muzejní instituce MAK, Vídeň.

Tvorbu brtnického rodáka Josefa Hoffmanna (1870-1956) připomíná v jeho muzeu stálá expozice - Inspirace, která nově nabízí též interaktivní sekci určenou zvídavým dětem.

V expozici lze vidět např. pracovní stůl architekta, kde si mohou děti vyrobit pomocí razítek vlastní pohlednici s hoffmannovskými motivy. Zároveň si zde mohou s rodiči zahrát interaktivní kvíz, který hravou formou seznamuje s Hoffmannovým životem a dílem, anebo si stavět z dřevěných kostek.

Vstupenka do stálé expozice zahrnuje v Hoffmannově muzeu také vstup na aktuální výstavu. Tou je bezmála do konce března 2023 retrospektivní výstava 15 let Muzea Josefa Hoffmanna.

Diskuze k článku

Nový komentář

ReklamaReklamaReklama
Reklama
15.12.2024 KulturaPokřtí knihu příběhů ze zoo 

Slavnostní křest nové knihy Pohádky z nosálího pelíšku aneb Pohádky z jihlavské zoologické zahrady se uskuteční 19. prosince od 14 hodin v centru PodpoVRCH v zoo. Křest je veřejný, doprovodí ...

Komentáře (0)
14.12.2024 Kultura Film Rok vdovy doprovodí beseda s režisérkou Liškovou

Beseda s tvůrci filmu Rok vdovy bude provázet jeho projekci, která se koná 19. prosince od 17.30 hodin v kině Dukla. Film vypráví o odvaze, naději a síle začít znovu po tragické smrti životního ...

Komentáře (0)
13.12.2024 Kultura V příběhu zpronevěry peněz na malém městě nahlédne divadlo do zákoutí duší

HDJ oslovilo uznávaného autora Petra Marka, aby pro jihlavskou scénu vytvořil současnou komediální hru na motivy skutečné události. Text se nechává inspirovat reálnou zpronevěrou veřejných ...

Komentáře (0)
12.12.2024 KulturaVybrat 33 příběhů? Leckdy mi ´krvácelo srdce´

Myslím, že i v současnosti mezi námi žijí osudové ženy a můžeme je najít ve všech oblastech života. Nejen o poselství knihy hovoří Ivana Chmel Denčevová, redaktorka Českého rozhlasu ...

Komentáře (0)
11.12.2024 KulturaMladí módní tvůrci se opět sešli v Jihlavě

Na 1300 soutěžících studentů, jejich pedagogů, členů týmů i podporujících diváků se sjelo 28. listopadu do Jihlavy na letošní MMT ČR. Pořadatelem soutěže je Sdružení pro pořádání ...

Komentáře (0)
09.12.2024 KulturaV muzeu evidují nejen vánoční ozdoby, ale i pěkné čertoviny

Plánujete adventní výlet? Co se takhle rozjet do Pelhřimova. Ve zdejším Muzeu rekordů a kuriozit evidují i pěkné čertoviny. Třeba to, že nejvíc čertů a čertic najednou v minulosti strašilo ...

Komentáře (0)
08.12.2024 KulturaOdborníci zachraňují staré daguerrotypie

Společný projekt Ústavu dějin umění AV ČR (ÚDU AV ČR) a Městského muzea Polná (MMP) přinese v rozmezí let 2024 – 2026 záchranu nejstarších fotografií ze sbírky muzea. Projekt je realizován ...

Komentáře (0)
07.12.2024 KulturaZ Hospůdky U Dejva okolo Mont Blancu

Na jeden z nejkrásnějších horských treků Evropy vezme publikum v neděli 12. prosince od 17 hodin v Hospůdce U Dejva ve Velkém Beranově cestovatel Jeník Mráz. Vyprávění a projekce Tour ...

Komentáře (3)
05.12.2024 KulturaJihlavská zoo má mládě africké guerézy běloramenné

Guerézam běloramenným v Zoo Jihlava se 18. listopadu narodilo mládě zatím neznámého pohlaví. Jde o první mládě svého druhu narozené v jihlavské zahradě. Jak vysvětluje mluvčí zahrady ...

Komentáře (0)
04.12.2024 KulturaHotch Potch zavedl publikum do Snáře

Nový komponovaný program s titulem Snář uvedl v úterý v divadelním sále DKO jihlavský taneční klub Hotch-Potch. Publikum zavedl do světa snů, fantastických symbolů, magie a záhad, kde se ...

Komentáře (0)
01.12.2024 KulturaVítězkou soutěže G. Beňačkové je letos sopranistka z Japonska

V konkurenci pěvců z více než 60 zemí světa zvítězila letos v Mezinárodní pěvecké soutěži Gabriely Beňačkové v Jihlavě pěvkyně z Japonska, sopranistka Inoue Shiki. Na koncertu ...

Komentáře (0)
30.11.2024 KulturaSbory v adventní náladě 

Jihlavský smíšený pěvecký sbor Melodie pořádá 30. listopadu od 18 hodin v kostele sv. Ignáce z Loyoly setkání sborů Zpěvy adventní. V předvečer první adventní neděle se sbory s publikem ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net