SRPEN 1968 na náměstí Míru v Jihlavě. Na pozvání pěti zrádců nás přišli naši „přátelé nejvěrnější“ již podruhé „nezištně osvobodit“. Foto: Josef Klukan
Nynější Ukrajina je s jistými výhradami demokratickým státem. Její srovnávání se sovětskou Ukrajinou není na místě.
Rozhodli o tom Ukrajinci a většina okupantů byla stejně ukrajinské národnosti. Takováto slova můžeme slyšet od mnohých stoupenců putinovského Ruska.
Jenže tehdejší Ukrajinská sovětská socialistická republika (USSR) byla součástí Sovětského svazu (SSSR). O našem obsazení však rozhodlo nejvyšší stranické a státní vedení SSSR, a ne Ukrajinci.
Nic na tom nemění ani skutečnost, že nejvyšší vůdce SSSR Leonid I. Brežněv pocházel z východní Ukrajiny. V neděli 21. srpna uplyne 54 let od okupace naší země vojsky Varšavské smlouvy.
Kvůli tomu, že byli v okupační armádě také Ukrajinci, se vysočinská města stahovat ukrajinské vlajky nechystají.
Náměstek jihlavské primátorky Martin Laštovička (KDU-ČSL) upozornil, že současná Ukrajina je jiným státním útvarem a dokonce má i jinou vlajku než USSR.
„Z tohoto důvodu město Jihlava a jeho veřejné instituce nebudou stahovat ukrajinské vlajky ze svých budov a ani nijak jinak na tuto skutečnost upozorňovat,“ podotkl náměstek.
Ukrajinské vlajky byly vyvěšovány na podporu této země po 24. únoru, kdy byla bez vyhlášení války napadena Putinovým Ruskem.
V některých městech na Vysočině ukrajinské vlajky vlají, v jiných jsou již stažené. Například v Havlíčkově Brodě.
„Byli jsme jedním z prvních měst, která vyvěsila ukrajinské vlajky. Dohodli jsme se, že to bude pouze na dobu 30 dní,“ vyjádřil se starosta Havlíčkova Brodu Jan Tecl (ODS).
Na rozdíl od Havlíčkova Brodu vlaje ukrajinská vlajka na budově radnice v Třebíči. Podle starosty města Pavla Pacala (STAN) vlajku na výročí okupace stahovat nebudou, ani neupozorní na to, že mezi okupanty byli také Ukrajinci. „My tyto historické spekulace dělat nebudeme,“ odmítl starosta.
Podobně jako na třebíčské radnici zůstane ukrajinská vlajka také na budově Krajského asistenčního centra pomoci Ukrajině (KACPU) v Tolstého ulici v Jihlavě.
„Vlajka na KACPU je spíše označením místa určeného pro pomoc státním příslušníkům dané země tak, aby mohli užívat dočasné ochrany v zemích EU. To je přirozené použití, logické, plně funkční a snad bez problémů akceptovatelné,“ vysvětlil ředitel vysočinského krajského úřadu Zdeněk Kadlec.
Připustil, že USSR sice byla právním předchůdcem dnešní Ukrajinské republiky. Zdůraznil však, že je třeba vnímat změny, které nastaly v uplynulé době od rozpadu SSSR dodnes.
„Ukrajinská republika je nyní demokratickou zemí (byť na tamní demokratický systém lze nahlížet s výhradami), hlásící se k ochraně základních lidských práv a svobod a k zásadám právního státu,“ vysvětlil ředitel.
Osobně v tom vidí historickou paralelu s nynější ČR, která je nástupnickým státem komunistického Československa. To bylo nesvobodnou zemí s totalitním režimem, jenž pošlapával základní lidská práva a svobody.
„Ukrajinská vlajka jako státní symbol nynějšího demokratického státu nemůže být vnímána jako symbol někdejší součásti totalitního agresora – Svazu sovětských socialistických republik,“ dodal Kadlec.
Diskuze k článku
Zákon č. 352/2001 Sb.
Zákon hovoří o tom, že vyvěšujeme státní vlajku buď samostatně, či spolu s jinými vlajkami a to za určitých pravidel.
O vyvěšování samostatné vlajky jiného státu se tam nehovoří, neboť takovou hloupost a podlost zákonodárce vůbec nepředpokládal.
Obecně, podle mezinárodní vlajkové etikety, není vhodné vyvěšovat samostatně vlajku cizího státu na vlastním území, aniž by byla společně s tím vyvěšena domácí státní vlajka! Cizí vlajka totiž značí dobyté území. Na dobytém území jsou vždy vyvěšeny jen vlajky dobyvatele!
F. Šimek | 2022-08-21 10:27:02 |
ReagovatAsi tak
Zákon hovoří o tom:
Povinnost oznámit přípravu nebo páchání trestného činu nebo skutečnost, že trestný čin byl spáchán, je zakotvena v § 367 a § 368 trestního zákoníku.
LoFas si opět mylně hraje na chytrého, neboť: zákon č. 352/2001 Sb. uvádí:
Státní vlajka
§ 7
(1) Státní vlajku vyvěšují oprávněné osoby uvedené v § 2 odst. 1 písm. a) až s) na budovách, v nichž sídlí, při příležitosti státních svátků5b) a při příležitostech celostátního významu, zejména v den smutku nebo v den státního smutku, vyhlášených vládou.
(2) Vlajková výzdoba začíná zpravidla v 16 hodin dne předcházejícího a končí v 8 hodin dne následujícího po dni uvedeném v odstavci 1.
(3) Při příležitostech uvedených v odstavci 1 lze namísto státní vlajky použít její napodobeninu s odlišným vzájemným poměrem šířky a délky.
(4) Na budovách, v nichž sídlí oprávněné osoby uvedené v § 2 odst. 1 písm. a) až o), může být státní vlajka vyvěšena trvale.
(5) Státní vlajku mohou vyvěšovat vedoucí diplomatických misí a konzulárních úřadů České republiky na služebních dopravních prostředcích, a to při slavnostních příležitostech a pokud je to v zemi jejich působení obvyklé.
(6) Ostatní fyzické a právnické osoby a organizační složky státu mohou užít státní vlajku vhodným a důstojným způsobem kdykoliv.
§ 8
(1) Vyvěšují-li se se státní vlajkou současně státní vlajky jiných států, umístí se státní vlajka vždy na nejčestnější místo; to je z čelního pohledu na objekt
a) vlevo při vyvěšení 2 státních vlajek,
b) uprostřed při vyvěšení lichého počtu státních vlajek,
c) v prostřední dvojici vlevo při vyvěšení sudého počtu státních vlajek,
d) první zleva, případně i poslední v řadě, při vyvěšení většího počtu vlajek než 5.
(2) Obdobně se použijí pravidla stanovená v odstavci 1 při vyvěšení státní vlajky s jinými § 9
Při užívání státní vlajky musí být dodržena tato pravidla:
a) při vodorovném umístění směřuje modrý klín vpravo při čelním pohledu na objekt, na němž je vlajka umístěna; bílá barva je vždy nahoře,
b) při svislém umístění je při čelním pohledu na objekt, na němž je státní vlajka umístěna, bílá barva vždy vlevo a modrý klín směřuje vždy dolů,
c) státní vlajka se vyvěšuje jen na čelní straně budovy,
d) státní vlajka se umísťuje vždy v předsednictvu shromáždění, žerď pro státní vlajku se umísťuje vlevo od řečnického pultu při čelním pohledu na tento pult,
e) státní vlajka nesmí být použita k zahalení pomníku nebo desky, jež mají být odhaleny,
f) vlajková žerď nesmí být opatřena žádnými ozdobami a kromě státní vlajky na ni nesmí být upevněna žádná jiná vlajka,
g) státní vlajka se vztyčuje a snímá bez přerušování; při vztyčování a při snímání se státní vlajka nesmí dotýkat země,
h) při užití státní vlajky na znamení smutku se státní vlajka spustí na půl žerdi,
i) při smutečních obřadech nesmí být státní vlajka spouštěna spolu s rakví do hrobu nebo žároviště,
j) na státní vlajce nesmí být žádný text, vyobrazení, obraz, znak nebo odznak, kytice, smuteční závoj a nesmí být svazována do růžice,
k) státní vlajka nesmí být používána v poškozeném nebo znečištěném stavu.vlajkami.
§ 13
Přestupky fyzických, právnických a podnikajících fyzických osob
(1) Fyzická, právnická nebo podnikající fyzická osoba se dopustí přestupku tím, že
a) zneužije, hrubě zneváží, zničí, poškodí nebo odcizí státní symbol České republiky nebo napodobeninu velkého státního znaku vymezenou v § 4a,
b) užije malý státní znak v rozporu s § 5,
c) užije velký státní znak v rozporu s § 6 odst. 2,
d) užije pečetidlo Ministerstva zahraničních věcí v rozporu s § 6a odst. 2,
e) užívá vyobrazení zaměnitelné se státním znakem způsobem, který může budit dojem, že je oprávněnou osobou, ačkoli jí není,
f) nevyvěsí státní vlajku podle § 7 odst. 1, nebo
g) vyvěsí státní vlajku v rozporu s § 8 nebo 9.
(2) Za přestupek podle odstavce 1 písm. a) až e) lze uložit pokutu do 30000 Kč a za přestupek podle odstavce 1 písm. f) nebo g) pokutu do 10000 Kč.
Takže přestupek, LoFas zákoníku :)
F. Šimek | 2022-08-22 20:54:08 |
Reagovat