Reklama
Dnes je středa 03.07.2024     svátek má Radomír

Prezident Klaus se o strýci dozvěděl z JL

PAMĚTNÍ deska Viléma Götha v Dačicích odhalená na Den válečných veteránů.
PAMĚTNÍ deska Viléma Götha v Dačicích odhalená na Den válečných veteránů.

3.2.2022 Čtenáři píší/Komentáře (2), autor:
Čestmír Göth

Pamětní desky na domech a barevné vitráže nám připomínají hrdinství našich předků, kteří obětovali své životy za naši svobodu.

Koncem roku 2021 jsem si přečetl v Jihlavských listech o umístění pamětní desky mému strýci Vilému Göthovi, který bydlel na Jakubském náměstí č. 10 v Jihlavě.

Vilém Göth byl československý letec, který bojoval v řadách RAF jako tisíce československých vlastenců, jež se nesmířili s okupací země nacistickým Německem.

Bude to 82 let, co odpočívá na hřbitově Sitingbourne Milton, hrabství Kent v Anglii. Vilém Göth se po ukončení vojenské akademie v Hranicích na Moravě stal v roce 1937 poručíkem.

Mladý letec tušil, že se schyluje ke II. světové válce, kde se střetnou síly demokracie a fašismu. V červnu 1939 přešel na Těšínsku hranici do Polska.

Se skupinou našich letců odplul z polské Gdyně do Francie, kde bojoval jako stíhač. Po porážce Francie se mu podařilo odplout do Anglie. V červnu 1940 byl jako stíhací pilot zařazen do 310. československé perutě, která měla základnu v Duxfordu u Cambridge.

Zde se zaučoval na letounech Hawker-Hurricane. Celá peruť dosahovala vynikajících bojových výsledků. Do konce září 1940 sestřelila 37 nepřátelských letadel.

Vilém Göth se o to přičinil 7. září 1940, kdy sestřelil dva německé letouny typu Messerchmitt Bf 110. Dne 19. října 1940 byl odvelen k 501. britské stíhací peruti, kterou měl posílit pro velké ztráty.

Dne 25. října 1940 u města Staplehurst v Kentském hrabství zahynul ve vzdušném souboji po srážce s jiným letadlem.

In memoriam byl vyznamenán dvěma čs. válečnými kříži a povýšen na štábního kapitána a později 29. 5. 1991 na plukovníka.

Dostavil se i král

Jméno Viléma Götha je spolu s dalšími vepsáno v kapli Jindřicha VII. ve Westminsterském opatství. Z pozůstalosti jeho otce Adolfa Götha bych zveřejnil jednu událost v jeho životě.

Dne 17. 4. 1947 byl Adolf Göth prostřednictvím ministra národní obrany pozván k účasti při odhalení památníku na vitráži oken v kapli Jindřicha VII. A to za účasti anglického krále Jiřího VI. a jeho rodiny.

Později, 10. 7. 1947, byla kaple přejmenována k poctě bitvy o Velkou Británii na kapli Královského letectva RAF. Byla zde umístěna Kniha cti se jmény 1495 pilotů z Velké Británie a 1298 mužů z královských kolonií, kteří padli po jejich boku.

Také tam jsou zvýrazněna jména 197 letců, kteří v rozhodující fázi bitvy o Británii zahynuli. Bylo to 47 Kanaďanů, 47 Novozélanďanů, 35 Poláků, 24 Australanů, 20 Čechů, 17 Jihoafričanů, šest Belgičanů a jeden Američan.

Bylo pozváno všech 20 rodin padlých československých letců. Samotné události se mohl zúčastnit pouze jeden rodinný příslušník padlého letce.

Odlet vojenskou Dakotou z Prahy do Londýna se uskutečnil 10. července 1947. Pobyt trval pět dní. Na toto slavnostní odhalení přijel za zvuku trubačů britský král Jiří VI. s doprovodem.

V kapli Jindřicha VII. odhalil čtyři okna s vitrážemi. Byly zde vyobrazeny symboly států a letců království, kolonií i evropských zemí a Spojených států amerických. V programu, který vlastním, je také úryvek řeči krále Jiřího VI. (díkuvzdání):

„S úctou, pýchou a pokorou určujeme tuto kapli navždy jako vzpomínku na letce, kteří položili své životy, proto nezapomeňme na ně.“

Byl zde také přečten úryvek z řeči ministerského předsedy Winstona Churchilla (od léta 1945 byl novým britským premiérem labourista Clement Attlee – pozn. red.), kdy v nejhorším období bitvy uklidňuje a povzbuzuje anglický lid. Dále se konala bohoslužba.

Druhý den navštívili pozůstalí hroby padlých letců. Na programu byla také prohlídka části Londýna zničeného raketami V-1 a V-2. Chtěl jsem jenom doplnit a zdůraznit s jakou vděčností přijímali Angličané pomoc československých letců v bitvě o Velkou Británii.

Kdo čeká, snad se někdy dočká

Když 15. září 2010 zavítal Václav Klaus s manželkou Livií do nášeho kraje, byla jeho návštěva spojena s oslavou 70. výročí bitvy o Velkou Británii.

Jako host jsem byl pozván na večeři s prezidentským párem. Po večeři jsem byl panu prezidentovi a jeho manželce představen. Každý z nás řekl svou představu, jak by městu a kraji pomohl.

Mně se pan president zeptal na mého strýce, o kterém četl v Jihlavských listech. Řekl jsem mu, že mou snahou by bylo instalovat pamětní desku na dům, kde můj strýc Vilém bydlel.

Dále, že bych chtěl uskutečnit výstavu o jeho životě a uctít  strýcovu památku u jeho hrobu v Anglii. Pan prezident můj návrh pochválil.

Když jsem 5. června 2015 navštívil primátora Jihlavy a požádal ho o umístění pamětní desky pro mého strýce – letce Viléma Götha na Jakubském náměstí č. 10, nebo nazvat jednu z nových ulic jeho jménem, pan primátor mi odpověděl, že dům není města a s obtížemi by sehnali souhlas majitele.

Jsem rád, že se rada města Jihlavy s paní primátorkou Karolínou Koubovou rozhodla správně. Co na to říct? Kdo čeká, snad se někdy dočká a trpělivost přináší buď růže nebo stáří.

               Autor je synovcem Viléma Götha

Diskuze k článku

Nový komentář

RAF + PAMĚŤ NÁRODA
Druhý den navštívili pozůstalí hroby padlých letců. Na programu byla také prohlídka části Londýna zničeného raketami V-1 a V-2. Chtěl jsem jenom doplnit a zdůraznit s jakou vděčností přijímali Angličané pomoc československých letců v bitvě o Velkou Británii.“
---------------------------
Kvůli bombardování RAF
pokračovala jednání v protileteckém krytu
ve formátu Ribbentrop – Molotov.

Převzato:
Molotovova návštěva v Berlíně
Na dlouho očekávanou historickou návštěvu Německa dorazil sovětský komisař zahraničních věcí Vjačeslav Molotov 12. listopadu 1940.
Vlak, který ministr osobně kousek po kousku prohledal kvůli odposlechům, dorazil do Berlína v 11:05 hodin.
Prvním špatným znamením pro sovětskou delegaci byla absence hlavního zastánce spolupráce obou států von Schulenburga.

Všude nicméně visely sovětské vlajky,

hudba zahrála Internacionálu a nálada byla slavnostní.
Po krátkém odpočinku byly rozhovory zahájeny v hotelu Schloss Bellevue.
Němci do nich šli s tím, že Anglie je poražena a je pouze otázkou času, než to uzná i sám Churchill.
-----------------------------------------------------------------
Ribbentrop pak znovu vyzval sovětskou delegaci,
aby se vyjádřila k navrženým sférám vlivu.
--------------------------------------------------------------
Podle něj Hitler předpokládá, že všechny čtyři země paktu

(Německo, Itálie, Japonsko, Sovětský svaz)

budou mít zájem expandovat přirozeně
„v jižním směru“, tedy k moři.
Když se Molotov zeptal, které moře má v případě Sovětského svazu namysli, Ribbentrop upřesnil:
„V déledobém horizontu předpokládáme pro Rusko nejvýhodnější přístupy ve směru k Perskému zálivu a Arabskému moři.“
Odpoledne přijal ministra Molotova v budově říšského kancléřství sám Hitler.
„Mluvil o posledním úderu,
který Německo chystá proti Anglii
i o nutnosti rozdělit si svět po konečném vítězství.“
Paradoxně právě toho dne byla na příští rok odložena invaze do Velké Británie,

když se Göringově Luftwaffe nepodařilo porazit RAF.
V telegramu do Moskvy vyjádřil Molotov příjemné překvapení nad tím, jak byl Hitlerem přijat.
Podle jeho zpráv měl Hitler o problematiku společných vztahů živý zájem a vyzařovala z něj snaha dojít se Sověty k mírovému uspořádání vzájemných vztahů.
Stalin mu odpověděl, aby nadále tlačil na otázku průlivů, zejména Bosporu, protože ochrana vstupu do Černého moře je pro SSSR zásadní.
Dalšího rána se Molotov s Hitlerem vrátili k otázce Finska. Hitler Sovětům zalhal, když německé jednotky ve Finsku označil za pouhé kolony do okupovaného Norska. Naopak se zajímal o to, zda se Sovětský svaz chystá na pokračování Zimní války a upozornil,
že jakkoli uznává, že Finsko je v sovětské sféře vlivu, případné další ozbrojené střety na severské frontě by mu mohly nadělat značné politické potíže.
Připomněl také, že Finsko je pro Říši důležitým zdrojem nerostných surovin a dal tak sovětské delegaci jasně najevo, že si Němci nepřejí postup Sovětů z Karelské šíje.
V následujících jednáních se Molotov znovu vrátil k otázce Bosporu, která byla pro Sověty primární.
Žádal, aby měl Sovětský svaz k Bulharsku stejný přístup, jaký má Německo a Itálie k Rumunsku.
Na to Hitler opáčil, že Sověti svévolně rozšířili okupované území Rumunska o Bukovinu, která nebyla součástí dohod a že byla již dříve mezi oběma stranami učiněna ústní dohoda o tom,
že bývalá teritoria Rakouska-Uherska budou náležet do německé sféry vlivu.
Stalin, velmi pečlivě sledující všechna jednání, poté nařídil Molotovovi připomenout okolnosti Krymské války,
které činí z ochrany Bosporu pro Sovětský svaz nejvyšší prioritu.
Protože jednání spěla díky Bosporu do slepé uličky,
Hitler obrátil jejich tón směrem k dlouhodobým cílům celého spojeneckého uskupení:

„Po dobytí Anglie se stane z Britského impéria gigantická bezvládná plocha o čtyřiceti milionech čtverečních kilometrů,
ve které bude pro Rusko přístup k nezamrzajícímu a skutečně otevřenému oceánu. …
Všechny země, které by mohly mít na tomto prostoru zájem, by měly zanechat všech svárů a soustředit se výhradně na

dělení Britského impéria.“

Kvůli bombardování RAF pokračovala jednání v protileteckém krytu ve formátu Ribbentrop – Molotov.
Zdeněk | 2022-02-03 19:19:16 | Reagovat
RAF na letišti Brno - Slatina
Liškutín se dočkal. Zeman mu předá diplom o povýšení
16.6.2017
Radek Gális
Konečně je splacen další z dluhů, které má česká společnost vůči lidem bojujícím za svobodu a demokracii. Minulý měsíc byl 8. května povýšen do hodnosti brigádního generála válečný pilot Miroslav Antonín Liškutín (97), rodák z Jiříkovic u Brna, který od roku 1948 žije v Anglii.
Dnes mu má prezident Miloš Zeman při své návštěvě Velké Británie osobně předat diplom o povýšení.
----------------------------
Náčelník štábu na letišti v Brně - Slatině,
Miroslav Liškutín se narodil v roce 1919 v Jiříkovicích u Brna.
Vyučil se zámečníkem. Jako dvacetiletý odešel v roce 1939 z okupované vlasti a od roku 1940 se v Anglii jako příslušník RAF účastnil bojů, během kterých uskutečnil 131 letů nad nepřátelská území a nalétal 465 bojových hodin.
Létal v řadách 312. a 313. československé stíhací perutě.
Připsal si 3 jisté sestřely + sestřel 1 létající pumy V1.

Po návratu do osvobozeného Československa působil jako náčelník štábu na letišti v Brně - Slatině.

Po komunistickém převratu na něj byl vydán novými mocipány zatykač a tak Miroslav Liškutín již po druhé odešel do britského exilu.
Byl opět přijat do řad Královského letectva, které definitivně opustil v roce 1962. Zemřel v britském Farehamu v únoru 2018. Jeho ostatky byly v dubnu 2019 přeneseny do rodinné hrobky ve Šlapanicích.
----------------------
Po návratu do osvobozeného Československa
působil jako náčelník štábu na letišti v Brně - Slatině.
Na tomto letišti působil také Rudolf Nedoma

Na náměstí v Boskovicíc a v Muzeu Boskovicka,
byla ve čtvrtek 7. 5. 2015.  Ve 14:00 zahájena výstava 40 rodáků, příslušníků RAF.
Rodáci z Boskovic a okolí ve službách Královského letectva.
Jedním,  z těchto čtyřiceti příslušníků RAF
je Rudolf Nedoma, který napsal knížku:
"Bombardovali jsme Německo", vydanou v roce 1946, V. Kutil Olomouc,
kterou věnoval jako upomínku, sekundánkovi RG Židenice, na společné prázdniny,  strávené v roce 1946 v Rožnově.
Přítelíčkovi  se omluvil pohlednicí,  odeslanou dne 1. 4. 1947. BERKS:
"Prosím za prominutí, že jsem se nepřišel ani rozloučit. . . Snad se jednou přijedeme podívat do Rožnova".                                Rudolf Nedoma
Pohlednici - "omluvenku",  si vyžádali boskovičtí jako autentický doklad s datem,
pro předmětnou výstavu RAF.
 
Zdeněk Gryc se s  Rudolfem  Nedomou už do Rožnova,
za Valachy věrnými TGM nedostal.

R. N.  zemřel 10. 8. 1995.
Je pochován v Roockwoodu v části hřbitova zakoupeného Svazem letců svobodného Československa v Londýně,  poblíže svých válečných kamarádů.
 R. N. bydlel v Brně-Černovicích, na Školní ulici vedle hospody „Janků“kousek od nás,  Jiránkova 50.
Na letiště na kopci to neměl daleko.
Svoji drobnou Angličanku nacpal do Spitfire… a ulétl.
Pozn:
Ze školy domů a pak nahoru na kopec na letiště
v Brně - Slatině. Hned za posledními domy v Černovicích byl protitankový příkop, u kterého byla na betonových blocích otočná protitanková děla natřená pouze základní barvou na červeno.
Spolužák a první profesor ekologie ve svých pamětech píše, Jak se z něho podařilo vystřelit a udělat hrubou díru ve fasádě sousední psych. léčebny.
Všude se válelo množství výstroje, nábojů,  granátů.
Na přilehlé části letiště na kopci byly vraky letadel,  
také spousta materiálu a fasciklů,  
včetně spousty brožurek Fliegenlernen.
Dost hledané byly malé šedé miniatury modelů spojeneckých letadel.
Měly dírku na nasazení drátu,  němci je používali při výcviku k rozeznávání typu letadla.
Hoši se šroubováky odmontovávali palubní přístroje.
Přes zákaz matky cokoli osvobodit, jsem tam osvobodil maskovanou bundu  Fallschirmjäger.
Napřed byla několik dní schovaná v křoví, než se podařilo ji vhodit okýnkem do sklepa.
Letiště bylo dlouho zemí nikoho, dost to trvalo,než tam přišli piloti RAF,
 
 
 
 
  
 
Zdeněk | 2022-02-09 15:34:27 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
26.05.2024 Čtenáři píší„Hrající babičku“ tam žádná rodina neměla…

Život naší rodiny byl z počátku od roku 1936 spojený s návštěvou hudební školy. Dne 17. září 1936 se moje sestra Dagmar začala učit hře na housle u prof. Jana Přibyla a zpěvu u prof. ...

Komentáře (0)
23.05.2024 Čtenáři píšíNaše školní motýlí zahrádka

Ve třídě IV. B máme motýlí zahrádku. Před měsícem nám přicestovalo 5 housenek babočky bodlákové. Hanča s Luckou se nabídly, že budou zapisovat a pozorovat, jak nám housenky rostou. ...

Komentáře (0)
22.05.2024 Čtenáři píšíExkurze jihlavských školáků za poznáním

Během jara vyrazili žáci II. stupně jihlavské školy Nad Plovárnou. V pátek 12. dubna se žáci osmých ročníků vydali do Brna. Nejdříve zavítali na Kraví horu do hvězdárny a planetária, ...

Komentáře (0)
19.05.2024 Čtenáři píšíPozor, vosa! Zůstaňte hlavně v klidu

Kamarád pobíhá kolem, máchá divoce rukama a vykřikuje: „Vosa, vosa!“ Strašně se toho hmyzu bojí. Dělá ale, bohužel, vše pro to, aby ho vosa opravdu bodla. Jak se má zachovat správně? ...

Komentáře (0)
16.05.2024 Čtenáři píšíZa poznáním a kulturou do Prahy a Brna

V sobotu 27. 4. se autobusem vydalo 49 seniorů na první výlet z Humpolce do Prahy za poznáním a kulturou. První zastávkou bylo Hlavní nádraží, a to zrekonstruované prostory historické Fantovy ...

Komentáře (0)
15.05.2024 Čtenáři píšíŽáci na autentickém místě bojů za 2. světové války

U příležitosti oslav osvobození naší země, 5. a 8. května, si žáci MŠ a ZŠ Větrný Jeníkov připomněli v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze památku sedmi československých parašutistů, ...

Komentáře (0)
13.05.2024 Čtenáři píšíKrásné vzpomínky na LŠU v Třešti

V roce 1963 jsem nastoupila do 1. třídy a současně jsem začala chodit do rytmiky, která byla součástí LŠU. Paní učitelka Kodymová se nás snažila naučit správné držení těla, základní ...

Komentáře (0)
12.05.2024 Čtenáři píšíVítání ptačího zpěvu v Jihlavě přálo počasí

Celkem 53 účastníků, z toho 17 dětí, se v neděli 5. května rozhodlo absolvovat celostátně i celoevropsky organizovanou akci Vítání ptačího zpěvu, kterou pořádala Česká společnost ornitologická ...

Komentáře (0)
09.05.2024 Čtenáři píšíCirkus do škol představil akrobacii

Jako v cirkuse. Tak si připadali třeťáci ze Základní školy Havlíčkova v Jihlavě. Oddíl Akrobat při TJ Sokol Jihlava totiž spustil projekt Cirkus do škol, ve kterém si děti pod vedením ...

Komentáře (0)
08.05.2024 Čtenáři píšíČarodějnický rej v centru

V humpoleckém SeniorCentru bylo během „čarodějnic“ veselo. Personál využil ideálního jarního počasí a připravil pro klienty pestrý program. „Dopoledne prolétly čarodějnice domovem ...

Komentáře (0)
07.05.2024 Čtenáři píšíRej čarodějnic a čarodějů pod vedením našich deváťáků se opět vydařil

„Ježibaba s ježibabou, na kopečku za Jihlavou, radily se, radily, jak by nejvíc řádily...“ Velkým benefitem spojení naší základní a mateřské školy je možnost vzájemné spolupráce ...

Komentáře (0)
28.04.2024 Čtenáři píšíDostávala jsem role spíše statické

Jsem jihlavská rodačka a nyní žiji již 38 let u Tábora. Sice jsem již dlouhou dobu přestěhovaná, ale dění v Jihlavě a okolí stále sleduji. Jednak v Jihlavě žije můj bratr s rodinou a ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net