Reklama
Dnes je středa 03.07.2024     svátek má Radomír

K velkoskladu aneb Historie se opakuje

Na snímku vidíte obec Velký Beranov ještě před kůrovcem. Za obcí lány orné půdy první jakosti, dále pak přes šest set let starý stále se obnovující lesní porost, táhnoucí se k Rytířsku a část leteckého koridoru. Díváte se na obrázek plný pitné vody, která je pod povrchem a já ho nazval „Golanské výšiny“ pro Jihlavu a široké okolí. Změnou územního plánu by zakrátko na těchto místech vznikla průmyslová zóna. Většina rozumných občanů Velkého Beranova věří, že řekněme do třiceti let po odeznění kůrovcové kalamity, bude tento snímek stejně krásný. Foto: autor
Na snímku vidíte obec Velký Beranov ještě před kůrovcem. Za obcí lány orné půdy první jakosti, dále pak přes šest set let starý stále se obnovující lesní porost, táhnoucí se k Rytířsku a část leteckého koridoru. Díváte se na obrázek plný pitné vody, která je pod povrchem a já ho nazval „Golanské výšiny“ pro Jihlavu a široké okolí. Změnou územního plánu by zakrátko na těchto místech vznikla průmyslová zóna. Většina rozumných občanů Velkého Beranova věří, že řekněme do třiceti let po odeznění kůrovcové kalamity, bude tento snímek stejně krásný. Foto: autor

5.10.2021 Čtenáři píší/Komentáře (5), autor:
Mráz Miroslav, Velký Beranov

Od začátku tvrdím, že výstavba velkoskladu Penny v uvažované lokalitě v k.ú. Velký Beranov je špatnost, a přestože jsem si říkal, že už nikdy nebudu do ničeho vrtat, nedá mi to.

Do Velkého Beranova jsem se nastěhoval v roce 1952 na podzim, bylo mi osm let. Zpočátku jsem to měl velmi těžké, byl jsem kluk měšťák a ještě k tomu syn četníka, jak se tehdy říkalo. Toto období ale brzy pominulo a já prožil v mém novém bydlišti to nejkrásnější a přímo čítankové mládí.

Mnohému jsem se tady naučil a přiučil. Prostě stal se ze mě Beranovák. A protože jsem i bývalý Jihlavák, začal jsem psát tento článek, neboť se to dotýká i jihlavských občanů.

Znal jsem všechny beranovské starosty, či jak se dříve říkávalo tajemníky MNV, a to osobně.  Ať to byl pan Streichsbier, Hlávka, Mráz, Kittler, na krátký čas Musil či starosta Pokorný. Znal jsem dokonce i pana Pokorného staršího, dle mého názoru velmi statečného člověka. Za války byl snad jediným českým starostou obce v okrese jihlavském, který za okupace zabránil mnoha lidským tragédiím. Všude jinde byli dosazeni němečtí starostové.

Před lety při psaní o historii sportu ve Velkém Beranově jsem se seznámil s myšlením a prací pana Josefa Wagnera, jednoho z prvních starostů obce v nově vzniklé Československé republice. Byl to na svoji dobu velmi odvážný člověk, prozíravý a s moderními názory. Např. po zrušení výstavby kostela církve československé ve Velkém Beranově v krátké době prosadil na tomto místě výstavbu víceúčelového sportovního hřiště i s tzv. bránou borců.

Připravil a prosadil vydláždění obce a prosadil už tehdy hlavní kanalizaci, která se později provedla. Vlastnoručně osobně vysadil několik desítek lip v obci, jejichž pozůstatky vidíme ještě dnes po sto letech. Jsou v parních letních měsících snad jediným stínem v obci. Takto si já osobně představuji zvelebení obce.

Jaký je to rozdíl proti slovům současnosti, že naše obec potřebuje průmysl a že na několika hektarech orné půdy nezáleží. Všichni tito starostové a jejich zastupitelstva v rámci tehdejších možností rozvíjeli obec a ochraňovali obyvatele od různých „hloupostí“, a že jich bylo.

Když se v šedesátých letech donesla do obce zpráva, že necelé dva kilometry odtud povede dálnice D1, nastal mezi obchodními a dopravními firmami ruch. Dokonce i státní zájmy byly na stole. Tehdejší starostové sváděli těžké boje za zachování půdy, lesů apod.  A byly to i stranické úkoly, při kterých měly přesvědčit občany a jejich zastupitelstva, aby změnili své územní plány ve prospěch těchto lobby. A vidíte, uchránili.

Kompromisem skončila jednání o výstavbě dálničního cestmistrovství a dálničního oddělení dopravní policie, kde jak jistě víte, oba objekty stojí dodnes. Ovšem tlaky dopravních společností neustávaly.

Takzvaná jamenská silnice se stala přivaděčem na dálnici a to samozřejmě lákalo. Vznikem průmyslové zóny v Jihlavě tyto tlaky poněkud utichly a obec si trochu oddechla.

Veškerý tlak na zastupitelstva obce potom ustal v polovině šedesátých let po vybudování záložního vojenského letiště při letišti Henčov, zdůraznění již dřívějšího leteckého koridoru a nalezení obrovských podzemních zásob kvalitní pitné vody.

Před lety měl v obci přednášku o vodě odborník na vodní zdroje. Mimo jiné tvrdil, že příčina této podzemní vody pod obcí a její vyvěrání na povrch může být až stovky kilometrů daleko. A tehdy uváděl jako příklad i Alpy. Jestli je to pravda nebo ne, to nemohu posoudit, nejsem odborník a mluvím jen o tom, co jsem slyšel, viděl nebo četl a že jakýkoliv neodborný zásah do této křehké rovnováhy by určitě měl vliv na toto naše podzemní bohatství.

A jsme u jádra věci.

Už je to víc jak tři roky, kdy mi známí oznámili, že obchvat Velkého Beranova byl schválen a do dvou let bude postaven. Já tehdy s trochou ironie jsem jim říkal: „Ale, ale, to šlo nějak rychle. My beranovští už téměř padesát let žádáme o obchvat Beranova a pořád nic a teď najednou taková rychlost. Copak se stalo? A oni se jen smáli a říkali, to tě nemusí zajímat, tebe už to bolet nebude.“ To je skutečnost.

Za několik týdnů se v obci objevili zástupci obchodní společnosti Penny a že prý si vyhlédli pozemky u Velkého Beranova, kde by rádi postavili své logistické centrum. To víte, když se to řekne takhle vznešeně, tak pár lidí, zejména ti starší, neví, o co jde. Jedna paní dokonce povídala, proč si to logické centrum nepostaví ze staré školy, která tehdy byla rekonstruovaná na byty.

Z logistického centra se vyklubal údajný velkosklad této firmy, stojící na deseti hektarech orné půdy, podle nejnovějších zpráv sedmnáct metrů vysoký. Píši „údajný“, protože tento velkosklad spíše vypadá jako parkhotel pro stovky kamionů s celé Evropy a Asie. Ale to je řekněme jen moje domněnka. 

Tato firma dále nabízela obci čtyři, později osm milionů do rozpočtu a až dvě stě pracovních míst a další finanční podíly na projektech obce. Už tehdy mně bylo divné, kdo že tam bude z obce dělat, když lidé v obci i okolí jsou až na malé výjimky zaměstnaní a také to, že zničení životního prostředí nenahradí žádné peníze.  Ale pojďme dále.

Žádost na obecní úřad byla podána a tato „radostná událost“ se celkem rychle roznesla mezi místními občany. Tehdejší starosta okamžitě začal jednat, že je to úžasná příležitost pro obec a že zde bude konečně průmysl.

Ovšem docela jiný názor měli starousedlíci, starší občané a všichni celkem rozumní lidé z Velkého Beranova. Naprostá většina občanů totiž prohlásila, že je to hloupost, a protože i já jsem starší člověk a starousedlík, vysvětlím vám proč.

Obec Velký Beranov leží ve výšce cca 550 m n.m. Hned vedle obce je tzv. rozvodí zvané Zmoliška, kde na straně jihovýchodní stéká voda do Černého moře a na straně severní do moře Severního. Na západ od těchto míst je necelý jeden kilometr vzdálené henčovské letiště a jen šest set metrů letiště záložní.

Od dob vzniku letiště je zde přirozený letecký koridor, který vede podél polesí a severní strany obce a chrání občany Velkého Beranova od přeletů nad obydleným územím. Touto budovou Penny s velínem a anténami téměř dvacetimetrovými, což představuje sedmi, až osmipatrovou budovu rozloženou na deseti hektarech, doslova zašpuntujeme tuto jedinou leteckou cestu.

Při plánované modernizaci letiště a čtyřiadvacetihodinovém provozu by to byla pro občany obce doslova katastrofa. Dále zde jsou prameniště a ohromné zásoby podzemní, té nejkvalitnější pitné vody. A přesně v těchto místech má stát tento velkosklad vzdálený cca 400 metrů od stavební uzávěry v územním plánu a od posledních rodinných domků. 

Ten chrání občany naší obce, chrání životní prostředí Velkého Beranova, chrání desítky hektarů orné půdy první jakosti, kterou budou obyvatelé obce potřebovat v budoucnu pro pěstování potravin. Chrání prameniště a ohromné zásoby podzemní nejkvalitnější pitné vody, možná největší zásoby pitné vody v ČR na několik desítek let, podle některých až stovky let, která leží podle místních občanů 30 až 50 metrů pod povrchem, k čemuž mají dva argumenty. Rok 1947 a rok 2001. Tuto vodu pijí Jihlavané a mnoho obcí v okolí. Proto je na severu obce stavební uzávěra.

Kdysi jsem byl v Horáckém divadle na inscenaci hry F. M. Dostojevského „Idiot“. Po představení a také díky vynikajícímu výkonu představitele hlavní role tohoto Dostojevského fešáka mě až rozbolela hlava.

Hlava mě začíná bolet čím dál víc. Vypadá to, jako kdyby si dostaveníčko v Beranově dali všichni Dostojevského fešáci. Posuďte. Starosta obce a část zastupitelstva se nám snaží namluvit, že minulá zastupitelstva a minulí starostové, když zhotovili takový územní plán a takovou stavební uzávěru, jaká je teď na severním okraji obce, byli asi hlupáci. Jinak by přece tento územní plán nechtěli měnit.

Protože toto téma je pro obec Velký Beranov velmi důležité z hlediska zničení životního prostředí, rozjel jsem se na některé instituce v Jihlavě osobně přeptat na názory.   Obec Velký Beranov je samostatná vesnice, která nedávno oslavila 700 let od svého vzniku. Není to žádný satelit krajského města.

Ač jsem se většinou setkal s tzv. informačním tichem, přesto jsem se několikrát setkal s pojmem „vyšší zájem“. Což pro nás beranovské ovšem není žádné překvapení. Cvrlikají si o tom už i vrabci na střeše. Hlavním důvodem je ignorování výsledku referenda starostou a částí zastupitelstva, kde se v roce 2018 téměř sedmdesát procent občanů vyslovilo proti změně územního plánu a tím proti výstavbě této „hrůzy“.

Referenda, které museli beranovští občané sami vyvolat a zorganizovat. Obecní úřad pro to nehnul ani prstem.  Změna ÚP totiž prakticky znamená vytvoření podmínek pro vznik průmyslové zóny ve Velkém Beranově. A tím do pěti let tzv. novou „Střítež“. Krajský úřad prý v zásadě není proti a dokonce prý v obci mají být jeden až dva lidé, kteří mají půdu pro průmyslovou zónu připravit. Nejstrašnější na této věci je, že to není na tři, pět, deset ba ani na padesát let. Že to je na věky věků do skonání světa. Inu co se nepodařilo v Měšíně, Herolticích má se prý podařit ve Velkém Beranově. To znamená výstavba velkých logistických center pro stovky kamionů z celé Evropy a Asie.

Tak teď už se snad nedivíte, že jsem nevydržel a dal se do psaní. Vždyť toto trvá tři roky. Co dělají odbory životního prostředí? Přeci o této situaci musí vědět. To nechají tyto vodní zdroje ve Velkém Beranově na pospas různým lobby?

To nechají podzemní jezero té nejčistší pitné vody v Česku, která napájí Jihlavu a půl okresu tyto jak já říkám jihlavské „golanské výšiny“ zabetonovat, zacementovat a zaasfaltovat? Každá země na světě má nějaké nerostné bohatství. Ale nejdražší a k životu nejdůležitější je, a snad s tím souhlasí každý, pitná voda.

Proto navrhuji jediné, a to pro všechny instituce, které mají do toho co mluvit. Okamžitý stop všech stavebních činností v této životně důležité lokalitě a ve spolupráci všech těchto zainteresovaných vyhlásit nad tímto územím plným vody ochranné vodní pásmo I. stupně.

Předem upozorňuji, že to nebude nikoho nic stát. Silnice se dál budou sypat, zemědělci budou dál pěstovat plodiny jako doposud atd. A na těch několik cedulí ochranného pásma snad ještě máme. Byla by to ochrana do budoucna před různými chytráky, fešáky a vůbec před lidmi nerozumnými. Kvalitní pitná voda si to zaslouží. 

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Obávám se, že pokrok nezastavíte. Ale můžete díky Vašemu nasazení zmírnit jeho následky. Že bude Penny někde stát je asi jasné. Že lokalita 2km od dálnice a budoucí VRT je vhodná, je taky jasné. Že budou obyvatelé dotčeného katastru proti, je taky jasné. Doporučuji Vám navrhnout řešení, jak Penny do Beranova dostat. Kde ho postavit a jak zabránit úbytku vody a zmírnit znehodnocení krajiny. Vyždímat Penny do poslední penny!
Moik | 2021-10-06 08:38:22 | Reagovat
Jen by mě zajímalo,jestli existuje nějaká studie,odborná, nikoliv ekologická,že by skutečně došlo ke zničení podzemních vod? A dále jak autor přišel na to,že by občané Beranova,potažmo okolních obcí,nechtěli v daném centru pracovat? Argument,že pracuji jinde,je podle mě velice jednoduchý.
Dvořák | 2021-10-06 12:42:56 | Reagovat
Mirku, díky za iniciativu. Snad se podaří tuto zrůdnost zastavit.
jiří kr.
fotrák | 2021-10-07 15:29:06 | Reagovat
Blahopřeji občanům Velkého Beranova k odmítnutí výstavby logistického centra Penny. Měli víc rozumu než ostatní občané Česka, kteří nešli k volbám a ti co přišli volili demoblok. Hlavní podíl na výsledku voleb má Ústavní soud s Rychetským v čele, který umožnil vznik předvolebních koalic - byl to podvod na voliče.
Pepanmat | 2021-10-11 09:56:43 | Reagovat
V článku je také zmíněna obec Střítež a její "průmyslová zóna"  Jipocaru. Když porovnávám so nabízel Penny Velkému Beranovu a co dostala Střítež za zabrání velkého pozemku orné půdy pro výstavbu logistického  centra na nevýhodné straně (západní pro obec), tak na tom vydělali jenom majitelé orné půdy, která skončila zavážením jedné louky, kde dnes jsou podmáčené části, díky rozbití drenáží pod povrchem, které byly poškozeny těžkými vozidly s ornicí. Občané obce sousedící s Jipocarem z toho nemají vůbec nic, jenom hluk, prašnost atd. Vedení obce zaujalo polohu "mrtvého brouka". Beranonovští jsou jiní borci!!!
Pepanmat | 2021-12-20 12:02:12 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
26.05.2024 Čtenáři píší„Hrající babičku“ tam žádná rodina neměla…

Život naší rodiny byl z počátku od roku 1936 spojený s návštěvou hudební školy. Dne 17. září 1936 se moje sestra Dagmar začala učit hře na housle u prof. Jana Přibyla a zpěvu u prof. ...

Komentáře (0)
23.05.2024 Čtenáři píšíNaše školní motýlí zahrádka

Ve třídě IV. B máme motýlí zahrádku. Před měsícem nám přicestovalo 5 housenek babočky bodlákové. Hanča s Luckou se nabídly, že budou zapisovat a pozorovat, jak nám housenky rostou. ...

Komentáře (0)
22.05.2024 Čtenáři píšíExkurze jihlavských školáků za poznáním

Během jara vyrazili žáci II. stupně jihlavské školy Nad Plovárnou. V pátek 12. dubna se žáci osmých ročníků vydali do Brna. Nejdříve zavítali na Kraví horu do hvězdárny a planetária, ...

Komentáře (0)
19.05.2024 Čtenáři píšíPozor, vosa! Zůstaňte hlavně v klidu

Kamarád pobíhá kolem, máchá divoce rukama a vykřikuje: „Vosa, vosa!“ Strašně se toho hmyzu bojí. Dělá ale, bohužel, vše pro to, aby ho vosa opravdu bodla. Jak se má zachovat správně? ...

Komentáře (0)
16.05.2024 Čtenáři píšíZa poznáním a kulturou do Prahy a Brna

V sobotu 27. 4. se autobusem vydalo 49 seniorů na první výlet z Humpolce do Prahy za poznáním a kulturou. První zastávkou bylo Hlavní nádraží, a to zrekonstruované prostory historické Fantovy ...

Komentáře (0)
15.05.2024 Čtenáři píšíŽáci na autentickém místě bojů za 2. světové války

U příležitosti oslav osvobození naší země, 5. a 8. května, si žáci MŠ a ZŠ Větrný Jeníkov připomněli v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze památku sedmi československých parašutistů, ...

Komentáře (0)
13.05.2024 Čtenáři píšíKrásné vzpomínky na LŠU v Třešti

V roce 1963 jsem nastoupila do 1. třídy a současně jsem začala chodit do rytmiky, která byla součástí LŠU. Paní učitelka Kodymová se nás snažila naučit správné držení těla, základní ...

Komentáře (0)
12.05.2024 Čtenáři píšíVítání ptačího zpěvu v Jihlavě přálo počasí

Celkem 53 účastníků, z toho 17 dětí, se v neděli 5. května rozhodlo absolvovat celostátně i celoevropsky organizovanou akci Vítání ptačího zpěvu, kterou pořádala Česká společnost ornitologická ...

Komentáře (0)
09.05.2024 Čtenáři píšíCirkus do škol představil akrobacii

Jako v cirkuse. Tak si připadali třeťáci ze Základní školy Havlíčkova v Jihlavě. Oddíl Akrobat při TJ Sokol Jihlava totiž spustil projekt Cirkus do škol, ve kterém si děti pod vedením ...

Komentáře (0)
08.05.2024 Čtenáři píšíČarodějnický rej v centru

V humpoleckém SeniorCentru bylo během „čarodějnic“ veselo. Personál využil ideálního jarního počasí a připravil pro klienty pestrý program. „Dopoledne prolétly čarodějnice domovem ...

Komentáře (0)
07.05.2024 Čtenáři píšíRej čarodějnic a čarodějů pod vedením našich deváťáků se opět vydařil

„Ježibaba s ježibabou, na kopečku za Jihlavou, radily se, radily, jak by nejvíc řádily...“ Velkým benefitem spojení naší základní a mateřské školy je možnost vzájemné spolupráce ...

Komentáře (0)
28.04.2024 Čtenáři píšíDostávala jsem role spíše statické

Jsem jihlavská rodačka a nyní žiji již 38 let u Tábora. Sice jsem již dlouhou dobu přestěhovaná, ale dění v Jihlavě a okolí stále sleduji. Jednak v Jihlavě žije můj bratr s rodinou a ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net