Noviny jihlavské radnice, 01.12.2017
Jelikož se na posledním zastupitelstvu, stejně tak jako v médiích objevují informace, že ANO je v personální krizi, protože nebylo schopno vygenerovat náhradu za moji osobu na pozici náměstka, a dále z mnoha poznámek zejména opozičních zastupitelů, je možné dovodit, že považují za neschopnost a nezodpovědnost ANO, že nemá dva plnohodnotné náměstky.
Ráda bych občanům objasnila, jak se věci ve skutečnosti mají, a co mohou ode mne ještě do konce mého mandátu očekávat, jakožto od neuvolněného náměstka.
S ohledem na dlouhodobou nemoc jsem, žel, na zastupitelstvu nebyla, a na mediální výpady nereaguji, ale věřím, že ti, které zajímá faktická stránka věci, si přečtou následující řádky se zájmem.
Jak je dán počet náměstků na Městě, a proč ANO považovalo nominaci náměstka na méně než rok za nevhodné řešení pro Město?
Počet náměstků na Městě je otázkou politické dohody, nikoliv stabilní struktury ve městě. Jsou města, která jsou větší, a mají pouze jednoho či dva náměstky. Pravdou je, že se pak objevují místa placených radních, či předsedů výborů. Rozhodnutí je pouze a jen na zastupitelstvu.
Fungování úřadu je spíš otázkou funkčního tajemníka a klíčových lidí na magistrátu, a samozřejmě systému, který funguje, a stejně tak dobrých vztahů mezi tajemníkem a vedením magistrátu. Pokud je funkční magistrát a jsou dobré a úzké vztahy – tak by čistě teoreticky stačil jeden primátor a jeden náměstek.
Dále bych chtěla říct, že ANO má kvalitní lidi, kteří by mohli zastávat post náměstka – ale všichni do jednoho považujeme za špatné – zejména pro město – když bychom nominovali nového člověka ani ne na rok.
Sama vím, že trvá čtyři až šest měsíců, než se nový náměstek reálně zorientuje (my nemáme v týmu nikoho, kdo by tuto zkušenost měl z minulosti), pak budou letní prázdniny, a pak volby. Takže reálný přínos tohoto člověka by byl velice diskutabilní, nemluvě o tom, že by musel na rok odejít ze zaměstnání/podnikání, což je zas nezodpovědné vůči zaměstnavateli či zaměstnancům.
Co znamená pozice neuvolněného náměstka, a proč je to v tento moment nejlepší řešení?
Naopak – pozice neuvolněného náměstka (tj. při zaměstnání) – mi umožní nadále pracovat na věcech, které jsem v průběhu posledního roku rozjela, dále s vedením města úzce spolupracovat na záležitostech, které máme rozpracovány, abychom plnili programové prohlášení, jak to jenom jde, a to vše aniž bych ohrozila chod úřadu.
Kontinuita je zajištěna, což považuji za to nejdůležitější.
A z osobního hlediska mi tato situace umožnuje se průběžně dát zdravotně do pořádku a pečovat o děti, přičemž děti nebudou na mne smutně koukat, kdy už budu mít na ně čas.
Jsem totiž vnitřně přesvědčena, že role matky je i pro společnost mimořádně důležitá, a když mámy nebudou mít dost času na děti v době, kdy je nejvíc potřebují, pak se nebudeme moci divit, že společnost je odosobněná, hodnoty jsou pokřivené, a všichni jsou naštvaní.
Čemu se divíme? Jak zasejeme, tak i sklidíme… Žel, musela jsem si projít osobní zkušeností, včetně zdravotního kolapsu, aby se mi rozsvítilo. Holt moudrému napověz… to žel v mém případě nestačilo.
Co mohou lidi ode mě ještě ten rok očekávat a s čím se mohou na mne obracet?
Obracet se mohou na mne s čímkoliv, nejlépe mailem, jelikož nadále zůstávám členem jak užšího vedení města, tak Rady města.
Na co se zaměřím i nadále, je dopracování strategií, které Město nemá, a začalo na nich pracovat (sport – mimo jiné i jeho financování a nutnost investic do infrastruktury, doprava – ta nás všechny tíží, včetně parkování), dále na částečné stanovení dalšího směřování v oblasti školství (aby reagovalo na potřeby 21. století a změnu v chování společnosti a dětí), na aktualizaci existujících strategií (kultura, strategický plán rozvoje města) – na to, aby pravá ruka věděla, co dělá levá, na horizontální komunikaci úřadu v této oblasti – a v neposlední řadě, aby se všechny koncepční dokumenty promítaly do dlouhodobého finančního plánování Města. Kromě toho do této oblasti patří ještě i úzká spolupráce v oblasti koncepce náměstí, MODETY a jiné dílčí úkoly.
Když jsem seděla denně na úřadě, nechala jsem se zavalit operativou, a na ty věci, které mají přesah do budoucna, nezbyl pořádně čas. A přitom ty jsou nejdůležitější, jelikož když špatně nastavíme jízdní řád dnes, tak budeme nespokojeni další desítky let…
Ale v praxi je na to nejméně času, jelikož si každý řekne, že termín pro strategie nehoří, na rozdíl od havárie potrubí, či trhů na náměstí.
Takže snad se mi povedlo vysvětlit, jak to je, a jak by to mělo být. A když by se dělo cokoliv, tak prostě pište.
A všem přeji krásné prožití času adventu, hlavně klid na duši a úsměv, protože místo, kde žijeme, si všichni utváříme hlavně svými myšlenkami a svým postojem k věcem…
Jana Mayerová, náměstek primátora za ANO
Diskuze k článku