Reklama
Dnes je neděle 07.07.2024     svátek má Bohuslava

Funkce a styl


17.9.2015 Čtenáři píší/Komentáře (18), autor:
Ing. arch. Zdeněk Gryc

 

 „Liverpool university exhibition 1968 Bedřich Rozehnal“ - nápis na pamětní kameninové míse, na počest českého Funkcionalismu v Universitě Liverpool. Profesor Rozehnal je autorem Hospodářského pavilonu v areálu Psychiatrické léčebny Jihlava. Profesor Bohuslav Fuchs je autorem areálu Psychiatrické léčebny Jihlava a Hospodářského pavilonu v areálu nemocnice Jihlava.

Od 9. 9. do 31. 10. můžete v Domě Gustava Mahlera navštívit výstavu Funkce a styl. Zde jsou fotografie stávajícího stavu Fuchsova hospodářského pavilonu. Na fotografiích je vidět, že konstrukce i přes stávající zanedbanost je v dobrém stavu.

V dobrém stavu je i konstrukce od českého funkcionalistického architekta Jana Letzela. Budova Obchodního a průmyslového muzea Hirošimský Památník míru (Gembaku dome).

Rok 1968 je osudový mezník v dějinách České republiky a města Jihlavy.

Historické jádro Jihlavy bylo do té doby zachovalým celkem. Pak nastala urbanistická: „Funkce a styl po roce 1968." Funkce: totalitní stát. Styl: potlačení demokracie, devastace odkazu předků. Metodicky sem zapadá: „Funkcionalistický Fuchs asi v nejbližších dnech padne."

Univerzita Liverpool, versus Vysoká škola polytechnická Jihlava a aplikovaná vzdělanost: VŠPJ je veřejná vysoká škola zaměřená na aplikovanou vzdělanost. Spolupracuje s tuzemskými i zahraničními vysokými školami a výzkumnými institucemi. Zahraniční kolegové by jistě s nostalgií uvítali pobyt v Jihlavě, v interiérech jasně funkcionalisticky čitelných. Po vyčistění dvora s hospodářským vjezdem, by stálo zachovat funkcionalistický trakt s točitým schodištěm a lodními okénky. Fuchs a Rozehnal hovořili o lyrickém pojetí architektury.

Na závěr: Ilustrační foto ukazuje pochopení a zhodnocení českého funkcionalismu v západní demokracii. O spolupráci se v minulosti pokusila společnost Mendel-morgan, která je v USA stále živá.  Morganova universita v Baltimoru a vláda USA nabídla v šedesátých letech Brnu financovat ústav nesoucí jména obou vědců. Financovat to mělo USA. Brno mělo, nabídnou pozemek pro universitní campus.

Záměr zhatil režim, který se obával průsaku myšlenek a lidí přes „železnou oponu“. Dneska se už o Morganovi nemluví, existuje však Nové Mendlovo centrum. Tam lze hledat nejen mezinárodní spolupráci v Brně, obdobně jako na Polytechnice v Jihlavě.

Diskuze k článku

Nový komentář

Tento článek (mimochodem velmi dobrý), je označen jako nejčtenější.
Protože byl dosud počet komentářů 0, musím sem napsat, aby to tvrzení byla pravda. Překvapuje mne pouze výborná vytříbená čeština pana architekta, protože v běžných diskuzních příspěvcím se jeho příspěvky přímo hemží gramatickými chybami a překlepy. Nic ve zlém !
čtenář | 2015-09-18 14:13:07 | Reagovat
Samozřejmě "příspěvcích", nikoliv "příspěvcím".
Překlep, omlouvám se. (A už jsou příspěvky dva !)
čtenář | 2015-09-18 14:15:24 | Reagovat
"čtenář" a jeho PŘI - LEPENINY
JDE O OBSAH, ZACHOVÁNÍ FUNCIONALISTICKÉ ARCHITEKTURY...
NE O POSUDKY GRAMATIKY:
------------------------------------------
"protože v běžných diskuzních příspěvcím se jeho příspěvky přímo hemží gramatickými chybami a překlepy. Nic ve zlém !"
čtenář | 2015-09-18 14:13:07 | Reagovat
-------------------------------------------------
VE ZLÉM JE "VŠE - CHNO":
-------------------------------------------------
Málem bych si nevšiml, že dědoušek zase zakvičel.
Dědo, není vám ani trochu stydno, srovnávat Prezidenta Osvoboditele TGM s takovou špínou, jakou byl Venca Lahev? Jen stáří vás omlouvá. Tak se uklidněte, váš milovaný Bělobrádek vám dá v prosinci šest stovek, to se budete mít. Tak ať vám slouží !
čtenář | 2015-06-10 17:15:47 | Reagovat
----------------------------------------
Mladí snaživci - staří grafomani.
Doufám, že pro pana Urbana bude výstrahou, čeho se má vyvarovat. Že taková grafomanie dokáže být pořádně úporná, je vidět při pohledu na titulní aktuality JL zcela vpravo (blogy, což je zkratka za eldéenku grafomanií postižených gerontů).
čtenář | 2015-06-10 07:57:45 | Reagovat
-----------------------------------------
ŽÁDÁM  POST- KOMUNISTY, IGNORUJTE CO PÍŠI A "NIKDO NEČTE"
Nestojím o Vaše sprostoty na stáří , na úrovni závisti za šest stovek. Co pak nechápete,že ty Vaše sprostoty inversně znehodnocují Vaši osobnost?
Za těch 40 let jsem jich měl dost.
Předem děkuje: Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2015-06-11 14:53:48 | Reagovat
----------------------------------------------
IGNORACE  OD IGNORANTA - VŠUDY- PSAVCE,
který se opravdu, ale opravdu,  nemůže pod svůj komentář podepsat, by byla,  nejen pro Jihlavské listy, 
PŘÍ - JEMNÝM   PŘÍ - NOSEM.
Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2015-09-21 08:14:19 | Reagovat
Tedy, všechna čest, pane architekte, vy ale musíte mít rozsáhlý archiv.
Určitě to máte zařazeno pod složkou "Ukřivděnost".
A k té gramatice: Když napíšete tak bezvadně gramaticky provedený článek, chtěj nechtěj se vnucuje myšlenka, jestli jste to odněkud neopsal. Nic proti tomu, to se dělá všeobecně, ale je určitým nepsaným kánonem, že v diskuzích na internetu by měl každý, kdo použije cizí zdroj informací, či jej zkopíruje, tento zdroj uvést. Pokud je to ovšem zcela vaše dílo, klobouk dolů, musel jste si ho důkladně promyslet, psát něco v afektu obvykle končí tím, že člověk nechtěně nadělá gramatické chyby. Že rozdělujete slova pomlčkami tam, kam to vůbec nepatří, je váš svérázný způsob vyjadřování i když to působí poněkud komicky, třeba když píšete o nosu a to dokonce verzálkami, to už je jen taková třešnička na dortu. Mícháte též dohromady příspěvky své i cizí, musíte mít v tom vašem archivu poněkud nepořádek a nejhezčí je, když se rozčilujete a zapřísaháte všechny kolem sebe, aby ignorovali něco, na co reagujete jedině sám. Nejednou jsem vás upozorňoval, že byste se neměl rozčilovat, vy si ale nedáte říci, ale to už je vaše věc. S hezkým pozdravem a přáním všeho nejlepšího do nového týdne váš čtenář.
čtenář | 2015-09-21 10:54:24 | Reagovat
ZA BUDOUCÍ IGNORACI MÉHO PSANÍ PŘEDEM DĚKUJI
IGNORACE  OD IGNORANTA - VŠUDY- PSAVCE,
 který se opravdu, ale opravdu,  nemůže pod svůj komentář podepsat, by byla,  nejen pro Jihlavské listy,
 PŘÍ - JEMNÝM   PŘÍ - NOSEM.
 Zdeněk Gryc
Zdeněk | 2015-09-21 13:21:50 | Reagovat
Tapetování není důstojné vzdělaného člověka.
čtenář | 2015-09-21 15:21:12 | Reagovat
DŮSTOJNÉ A SLUŠNÉ U VZDĚLANÉHO ČLOVĚKA JE PODPIS
Zdeněk | 2015-09-21 19:03:08 | Reagovat
Neříkal jste náhodou, že už nebudete reagovat a budete ignorovat?
A co takhle kromě podpisu ještě bydliště, rodné číslo a kádrový dotazník? Že by ještě vzpomínka na metody StB?
Jo pardon, tady už někdo se snaží, seč mu síly stačí zavádět "demokraturu". Už na toto téma probíhalo školení, myslím v Havl. Brodě.
čtenář | 2015-09-21 19:12:22 | Reagovat
ZASE JAKO JEDNIČKA ANONYM
NENÍ ZLÉ PSÁT JAKO ANONYM, O URČITÉM NÁMĚTU, ZLÉ A SPROSTÉ JE NAPADAT POD PLÁŠTĚM ANONYMITY KONKRÉTNÍ OSOBU
NENÍ ZLÉ PSÁT JAKO ANONYM, O URČITÉM NÁMĚTU,
 ZLÉ A SPROSTÉ JE NAPADAT POD PLÁŠTĚM ANONYMITY KONKRÉTNÍ OSOBU.
 -----------------------------------------------------
Škoda, že pan Koblasa nevytvořil také aspoň dvacet Mahlerových camprlíků.
Pan architekt Z.G. by měl na celá léta námět pro psaní na internetové diskuze. V dnešní vážné době, kdy jde o budoucnost nejen nás a našich dětí, ale celé kulturní Evropy, jsou pro něj nejdůležitější camprlíky Manneken pissa, uchovávané v bruselském muzeu.
čtenář | 2015-09-26 10:09:56 | Reagovat
 --------------------------------------------------------------
 KRÁLEM SPROSŤÁKŮ PLNÝCH NENÁVISTI
 je anonym "čtenář" viz. ukázka jeho Stylu.
 Sprosťáci jsou štvavě osobní, jejich zbraní je zbabělost, neschopnost se postavit rovně čelem. Jsou to zákeřní političtí snipeři-agitátoři. Jejich zbraní je ano-nymita . Smyslem jejich práce je pomluva současnosti a snaha  vrátit se ke starým pořádkům, které jim umožnily ve stylu redaktora Milana Dvořáka veřejně přikazovat nejenom archtektům co mají dělat. Jejich literatura je velká a snaživá. Koukají zneužít a obrátit každé slovíčko. Leitmotivem je vztek na Václava Havla, který ukončil jejich ÉRU-NORMALIZACI.
 Lze to pochopit v souvislosti s komentářem:
„Očima Saši Mitrofanova: Jetlag a hubená léta“
Tato skupinajím trpí proto, že se jí před pětadvaceti lety zhroutil svět jasných mantinelů.
Její příslušníci tedy strádají chronickou podobou nespokojenosti. V posledních měsících dostali nápad, že když zatlačí na ty, které považují za zdroj svého utrpení, jakož i na ty, kteří jim lezou na nervy, docílí když ne zlepšení, tak aspoň vzrušení.
 Proti nim stojí lidé, kteří teprve před nedávnem s úžasem zjistili, že z nich jiné názory, jiné hodnoty a jiné chování činí v jejich vlastní zemi DOKONALÝ TERČ.
Jasně a zřetelně to potvrzuje obsah článku nedávno uveřejněného v JL:
 Ruská propaganda je na míle vepředu
 Vždy je dobré vědět, kdo je majitelem daného média, říká novinářka Sabina Slonková, šéfredaktorka serveru Neovlivní.cz.
 Shodneme se, že rozpoznat propagandistické články je stále těžší? I díky internetu, který změnil média?
  Ano, nová média vnesla nový prvek v tom, že na internetu můžete získat jakoukoliv informaci. Myslím, že spousta lidí nedokáže rozlišit věrohodnost jednotlivých serverů. Informaci bere stejně hodnověrnou, jako když ji má z tradičního dlouhodobě prověřeného média. Takže kdokoliv cokoliv na internet umístí, spousta lidí má tendence dát v důvěryhodnosti rovnítko mezi v podstatě pofidérní zdroj a relevantní informací.
  Takže být ostražitý…
To se týká i nás samotných, novinářů. Velmi často přejímáme informace ze zahraničí, aniž bychom k nim měli ten správný kritický odstup. S těmi finančními prostředky, které česká média mají, je to ale velmi náročné. Ve spoustě případů nám nezbývá, než se spolehnout na agenturní zdroje, protože redakce prostě nemají peníze na to, aby v nějaké oblasti měly vlastního redaktora.
  Evropská unie nyní vytváří speciál- ní tým, který má vymyslet taktiku boje proti ruské propagandě."
BOJOVAT  PROTI TÉTO PROPAGANDĚ BRÁNÍ ANONYMITA, KTERÁ ZNESNADŇUJE NAJÍT  AUTORA, ODKRÝT HO A POCHOPITJEHO MOTIVACI.
 Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2015-09-28 12:26:07 | Reagovat
Zdeněk | 2015-09-28 12:30:29 | Reagovat
DODATEK
Funkce a styl
V záhlaví je ilustrační fotografie a na začátku je uvedeno:
 „Liverpool university exhibition 1968 Bedřich Rozehnal“ - nápis na pamětní kameninové míse, na počest českého Funkcionalismu v Universitě Liverpool.
Funkce a styl
První komentář „čtenáře“ zde se vůbec netýká obsahu článku, ale je okamžitou osobní kritikou pisatele.
První komentář „čtenáře“na článek redaktora Klukana o dětech, které se zajímají o osudy sousedů, hanobí v souvislosti s jejich pracemi TGM.
Oba komentáře dokumentují, to co říká:
Článek Sabiny Slonkové „Ruská propaganda je na míle vepředu“ 
 
Je paradoxní, že právě zásluha Václava Havla o pád totality umožnila demokraticky ANONYMŮM typu „čtenář“, chorobně umanutým způsobem kritizovat.  Komentáře „čtenáře“ zapadají do snahy pod jakoukoli záminkou se ANONYMNĚ nechutně lepit „nejlépe kamkoli“ a tím odvádět pozornost od MERITU VĚCI, formou. ZÁKEŘNÁ ANONYNYMITA  KÁDROVÁKŮ je pozůstatkem moresů totality. Slušností je naopak podpis.
Funkce a styl :
ilustrační fotografie dokumentuje ARTEFAKT, který ukazuje, jak si váží západní kultura čistoty a funkce architektury  Profesora Bedřicha Rozehnala. Je pozoruhodně symbolické, jak tímto uměleckým předmětem, upozorňuje západní universita  na osud vězně komunismu v roce 1968. To byla poslední příležitost, aby vycestoval a osobně  tuto poctu přijal.
Ruská okupace v roce 1968 rozvrátila a zničila nejenom tehdejší Svaz architektů Jihomoravského kraje, jehož byl Profesor Rozehnal předsedou. Je hnusné, jak byl zbaven funkce do které byl demokraticky zvolen.
Je zásluhou, symbolu svržení totality Václava Havla, že funkcionalismus v díle architekta Rozehnala mohl být znovu oceněn. Nejen výstavou v galerii Jána Šmoka v Jihlavě, ale také nedávno na výstavě:
Bedřich Rozehnal - architekt, který změnil standard nemocničního prostředí
Datum konání: 13.03.2014, 18:00
Výstava představuje osobnost a dílo brněnského architekta Bedřicha Rozehnala (1902–1984), který se jako jeden z mála tvůrců 20. století specializoval na zdravotnickou architekturu a zásadním způsobem změnil standard nemocničního prostředí.
Ve svých vrcholných realizacích zdařile skloubil elegantní funkcionalistickou estetiku s vědeckým přístupem k nemocničnímu provozu i s důrazem na psychologické působení na pacienta – dnešní terminologií řečeno humanizaci prostředí. Svým dílem nejen definoval pojem „moderní nemocnice“, ale vychoval i celou poválečnou generaci architektů.
Pořadatel: Institut plánování a rozvoje hlavního města Prahy, Muzeum města Brna
Místo konání výstavy: Sál architektů, 4. patro Staroměstské radnice, Staroměstské nám. 1, Praha 1
Termín: 14. 11. 2013 – 30. 3. 2014
Otevírací doba: po 11.00–18.00, út-ne 9.00–18.00
Vstupné: zdarma
Autoři výstavy: Jindřich Chatrný (Bedřich Rozehnal), Martina Flekačová a Milan Kudyn (Historie pražských nemocnic)
Kurátorka: Klára Halmanová
Architektonické řešení: Lenka Křemenová, David Maštálka, Tereza Schneiderová – A1 Architects
Grafický design: Marta Maštálková
Produkce: Jitka Kulhánková
Informace pro veřejnost: www.salarchitektu.cz, www.facebook.com/salarchitektu / info@salarchitektu.cz / tel. 236 002 159
Bedřich Rozehnal pracoval po ukončení vysokoškolského studia v roce 1931 v architektonické kanceláři Vladimíra Fischera, kde se podílel na projektu Domu útěchy v Brně, který upravil a samostatně dokončil. Následovala intenzivní práce na projektech regionálních a klinických nemocnic (Nové Město na Moravě, Kyjov, Dačice, Kroměříž, Hodonín aj.) završená po válce Dětskou nemocnicí v Brně. V téže době byl jmenován profesorem na Odboru architektury a pozemního stavitelství Vysoké školy technické dr. Edvarda Beneše v Brně, kde se stal nejoblíbenějším pedagogem. V letech 1960–1962 byl komunistickým režimem vězněn za údajné honorářové a daňové nesrovnalosti v souvislosti s projekční činností na vysoké škole. Za pobytu v Basaprojektu, kde zaujímal téměř legendární postavení mezi perzekvovanými a uvězněnými architekty, navrhl své poslední realizované stavby. Po roce 1966 se stal vedoucím Kabinetu tvorby životního prostředí na Univerzitě J. E. Purkyně v Brně a později pak ředitelem Ústavu tvorby životního prostředí VUT, na jehož Fakultu stavební se vrátil jako profesor. V roce 1970 se dočkal plné rehabilitace a získal řadu vyznamenání.

Toto a nic jiného není smyslem předmětného článku uveřejněného v souvislosti výstavy Funkce a styl.
 Eva Rozehnalová a žáci pana Profesora, Boleslav Leinert , Zdeněk Gryc
Sídliště Jabloňová,ulice Jabloňová , Brno 22.9.2015.
 
Zdeněk | 2015-09-23 11:36:58 | Reagovat
Grau ist alle Theorie und grűn des Lebends goldener Baum.
Johann Wolfgang Goethe.

Co je platné veškeré rozvláčné teoretizování, když je rozhodnuto a kulturní dědictví stejně padne. rozbouráno údajně z utilitárních důvodů. Bestia triumphans.
čtenář | 2015-09-23 14:39:56 | Reagovat
ANO-NYMNĚ a ODBORNĚ o ARCHITEKTUŘE
Napsat něco smysluplného k meritu věci ARCHITEKTUŘE "čtenář" prostě neumí jak teoreticky, tak prakticky. Takže píše o gramatice a cituje.  Johanna Wolfganga Goethe. Symboliku fotografie raději nepochopí,  nechce a ani nemůže, jde o rok 1968.

Nezbývá než vzpomenout autorisovaná moudra redaktora Milana Dvořáka, který stejně jako "čtenář" oslovoval architekta, hodnotil a určoval co má dělat. Jde o obdobnou kulturně-politickou úroveň.

V úterý 25. února 1975. vyšla JISKRA Orgán OV KSČ, nositel řádu práce,  číslo 16.  za   50 haléřů.  Za těchto pouhých padesát haléřů byli na první straně Jiskry občané jihlavského okresu obdařeni fotografií bdělých milicionářů s puškami na ramennou. Druhý zprava vypadá  zvlášť uvědoměle a rozhodně, ti ostatní nikoli.
Pod fotografií je tento nápis: PŘÍSLUŠNÍCI LIDOVÝCH MILICÍ se stali v únorových dnech 1948 pevnou oporou lidové demokratické republiky a pomohli zmařit plány reakčních sil. Pod nimi  je báseň Františka Branislava ÚNOR.
Pod hlavičkou Jiskry jsou uvedena  slova vedoucího tajemníka: „Nemůžeme se spokojit s dosaženým“.

V listu redaktor Milan Dvořák vyzývá:
„Zachovejme pokrokové tradice a symboly – Kvartal prověren“.  . . . . . „Chci přispět dalším, jehož by se měli chopit soudruzi na městském národním výboru /finančně?!/ a z Muzea Vysočiny /historicky/“. . . „Historii píše život a je na nás, abychom naši dělnickou, pokrokovou tradici a její symboly lépe ochraňovali a zakládali. Nemohu než sáhnout v této souvislosti pro jiný příklad. Kdysi stál cestou na Kalvárii v Jihlavě starý most a na něm socha sv. Jána.  Starý most ustoupil novému, který se stal vstupem do budoucího moderního sídliště města. Samozřejmě že se nezapomnělo na renovaci sochy sv. Jána nákladem cca 15.000 korun i na příslušné místo na novém mostě, kam by měl být opět umístěn. Nestane se tak a je to moudré. Mnohem víc mu to bude slušet třeba u kostelíčka sv. Jána na Kalvárii, či na jiném místě. Všimněte si však, že vpravo na mostě /směrem od Jánů/ je naň pamatováno příslušným místem. Projektant tu pozorně dbal historie uchování památky, možná dokonce umělecké památky. My bychom teď měli pamatovat na to, aby ono prázdné místo vyplnila třeba socha sportovce, jako symbol mládí obyvatel sídliště, jež by také byla doplňkem stojících a připravovaných sportovišť. . . . Musíme naše inženýry-architekty učit uctívat památku dělnické třídy a komunistické strany. A pokud některým z nich tyto myšlenky nejsou blízké, ukládat jim v tomto smyslu konkrétní požadavky k odbornému ztvárnění. Generace dnešní i příští ocení bezpochyby skutečnost, jako je plánované postavení pomníku prezidentu Gottwaldovi v sídle okresního města na památečním místě z něhož k občanům Jihlavska  promlouval“. . . 

V souvislosti s dobou Rozehnalova talíře je nutno nezapomenout.   Phdr. František Hoffmann byl z města vyhnán. Nikdo se neodvážil  prezentovat odborný památkářský požadavek na zachování sochy sv. Jána in situ. Hoffmannovy  články o architektuře a Kreclu najdeme v Jiskře v roce 1968, jeden snad i začátkem 1969.
Pak už byl nad Jihlavou narudlý  mrak. Kdo z něj vystrčil hlavu dostal po ní. Bdělá Jiskra, totál-ně a total-itně:

"Musíme naše inženýry-architekty učit uctívat památku dělnické třídy a komunistické strany."

Je zásluhou Havla, že JL umožňují volně publikovat komentáře a  názory čtenářů. 
HOFFMANN a ROZEHNAL byli normální a slušní lidé, kteří své názory vždy podepsali.
Zdeněk Gryc




 
Zdeněk | 2015-09-24 07:50:43 | Reagovat
Znáte, pane architekte, úsloví o tom, že někdo o voze a jiný o koze?
Místo vyjádření k bourání díla architekta Fuchse, neustále kolem dokola tapetujete nějaké prastaré články nějakého Milana Dvořáka, který vám kdysi udělal bebíčko tím, že vám šlápl na kuří očko a melete o nějaké štátui na mostě. Ta tedy asi sotva má něco společného s problémem současného bourání Fuchsova pavilonu.
Takže z celého vašeho plápolavého vyprávění de facto o ničem, vyplývá snad jediná věc, že o tom současném bourání se nemíníte vyjadřovat a kdo mlčí, souhlasí. A navíc přímo zuřivě vyžadujete cenzurní zásahy obvyklé v době komunistické totality, kdy se musel pod svůj názor každý podepisovat, aby mohlo být proti němu zavedeno trestní řízení. Ovšem u takového primitiva, jakým je třeba zdejší Otík, zvaný Martin Lunochod vám pouhý nick nevadí, doufám, že se neztotožňujete s ním, když se někde doopravdy "vyseje" s ypsilonem, což je synonymum, že se však víte co. Tak přestaňte neustále fňukat a ukazovat své bolístky, které tady neustále ventilujete v bláhovém přesvědčení, že v někom probudíte lítost nad vaším půl století starým neradostným osudem. Váš Josef Václav Myslbek.
čtenář | 2015-09-24 09:06:28 | Reagovat
AHOJ MYSL-BECKU
1 jde o to že ti kteří znali podstatu Jihlavy a publikovali k hist.arch byli po 68 vyhnáni.
2 pak nastala éra nez-Dvořáků
3 po 1989 nastal maf.kap. + City park
--------------------------------
vadí mi krimnálníci:
K.H.Brovský
V.Havel
B.Rozehnal
závidím jim   jejich "fešácký kriminál" s vybraným čajem,či doutníky, to fakt byla slabost reřimu.
největší chudák byl C.K. Havlíček. prošel jsem si cestu od jeho vilky v Brixenu do hotelu Elefant.
Havel a Rozehnal měli ubytování a jídelnu fešácky pod jednou střechou.
Před chvílí jsem čekal na poště 20 min a dost přemýšlím, co je to sedět na fešno 2,5 roku...jsem už takovej nechápavej...pak stačí rehabilitace a omluva a zapo-menout ...jo...nebo ne?
Hele vážně opakovat,opakovat,opakovat...
o fešáckém kriminálu Rozehnala toho vím dosti.
Myslím, Mysl-beck se jaksi snadno přenáší přes tuto dobu na vzduchovém polštáři vlastní zkušenosti. 
ANO i nadále miluji kolegy soudruha Grebeníčka, kteří po 3 dosud ne-publikované skicce v  dopisu Rozehnala pochopili velké nebzpečí a kresbičky mu zakázali.
Jako tak trochu akwa-matlásek jsem tím nadšen a obdivuji moudrost doby.
ANO i nadále miluji ANO-nymky.
Vážím si však Vašeho podpisu, prostě charakter a zdravé jádro zvítězilo.
zg
 
Zdeněk | 2015-09-24 16:49:27 | Reagovat
Nemalujte čerta na zeď, pane architekte.
Karel Havlíček Borovský může být rád, že je dávno po smrti. Je sice pravda, že lázeňské město Brixen mu o něco prodloužilo život, byl stižený TBC, v té době prakticky neléčitelnou. ale v dnešní době by svůj známý epigram o "Šušelkovi" napsal asi takto:

Angela nám píše, z té německé říše, 
máme si vzit muslimáky, prý jim kručí v břiše.
Ej vy Němci chámi, nehrajeme s vámi,
a co jste si nadrobili, to si snězte sami.

Nadčasové, že? Určitě by to na školení v Havlíčkově Brodě (ironie v názvu města) bylo označeno za proruskou propagandu, jako vše, co se pravdoláskařům a sluníčkářům náhodou nehodí do krámu.

Zdraví vás J.V. Myslbek.
čtenář | 2015-09-24 17:50:28 | Reagovat
BÉÉÉ - BÍÍ - ČKO
"prastaré články nějakého Milana Dvořáka, který vám kdysi udělal bebíčko tím, že vám šlápl na kuří očko a melete o nějaké štátui na mostě."
---------------------------------------------------------
Ano jako - "Váš Josef Václav Myslbek" - přední český sochař dovedete tuto štátui a její kulturně-historické souvislosti na pra-starém mostě v Jihlavě nej-lépe posoudit.
S uctivým úklonem beru Váš, jako vždy,  funkcionalisticky-fundovaný názor na vědomí...

To co nyní napíši není pravda, fakt,  je to sprostý výmysl umanutého starce,  zkrátka podraz. On sice uvádí že  viděl na vlastní oči,  zcela  anonymní starce, kteří pochopili vzkaz soudruha Dvořáka o přímém ohrožení socialismu. Nejen, že povídali dětem o tom, že TGM střílel do dělníků, ale také upozorńovali na středověký fetišsmus. Doslechl se o tom starosta v Telči a nechal také odstranit z výklenku v domu proti radnici, kde sídliho SNB sv. Jána. No pochopte, dole v kancelář soudruzi SNB, nahoře ve výklenku sv. Ján. No a dále, možná, že to byla neochota, či špatná angažovanost soudruhů na radnici, takže starosta jako druhdy Kristus, osobně vzal na bedra svá,  málem naturalistického Krista v měřítku 1:1 a odnesl ho "nejlépe někam".
Prosím podívejte se do mázhausu stávající Spořitelny v Telči a pochopíte jeho světový názor. Krista si fakt dobře prohlédněte je velmi zajímavý artefakt. Nemusíte chodit do Spořitelny jenom pro prachy.
No to není vše, jakýsi zkrachovaný architekt vykládal naprosto lži-story. Že uvědomělí soudruzi vrhli zkušenýma rukama kameny do výklenku ve štítu jakési rekreační chalupy. Nevadilo, že rozmlátili rám a sklo, ale zcela zničili křížek v rukou sv. Jána a těžce poškodili státui. Ale vážně to je fakt pomluva, bylo  to sice v rámci okresu a distribuce aJiskry. Zachovejme si zdravý rozum a nevěřme, že by článek nez-Dvořáka mohl být celo-okresně realisován. 
Osoby a události, jakož i lokalita jsou zcela vymyšleny, je to zkrátka ANO-nymní žvast ANO-nymního čtenáře.
------------------------------------------------------
""Musíme naše inženýry-architekty učit uctívat památku dělnické třídy a komunistické strany." Milan Dvořák

"Tak přestaňte neustále fňukat a ukazovat své bolístky, které tady neustále ventilujete v bláhovém přesvědčení, že v někom probudíte lítost nad vaším půl století starým neradostným osudem."  Váš Josef Václav Myslbek.
-----------------------------------------------------
Zlatá slova:  v roce 1975 a zde, GYNDY a NYNÍ.
Po-mníky jsou drobnou architektonickou  berličkou pro uchování lidské paměti.
Pokud se historie zapomene, hrozí recidiva, tedy "o-páčko". Nic dobrého pro školní mládež a lidstvo.

Doufám, že na článku v JL "Klíče nakonec budou u Českého mlýna" je něco pravdy:
" O umístění sochy „Klíče“ je rozhodnuto. Pomník demokracie a svobody bude stát v lokalitě Český mlýn. Sdělil to Petr Palovčík ze Spolku za navrácení sochy T.G.M. do Jihlavy (Spolek).
Sochu v podobě kamenných klíčů a přívěšku navrhl a zpracuje havlíčkobrodský sochař Radomír Dvořák." To, co se mu povedlo o minulém weekendu je nadějné.
zg
Zdeněk | 2015-09-24 18:27:27 | Reagovat
Nu, pane architekte, námět, který jste otevřel je docela pikantní.
A to, co píšete o drobné architektonické berličce, kterou jsou pomníky? Inu, bourání pomníků, jejich opětovné stavění a zase bourání atd. ad libitum, je takový jakýsi národní folklór. Takové Rakousko je republlikou, navíc neutrální, která se docela dobře obejde bez nějakého NATO, ale napadlo tam někoho bourat pomníky z doby starého mocnářství? A u nás? Můžeme začít dávno v minulosti zničením kalicha a statue Jiřího z Poděbrad na Týnském chrámu jezuity, pokračovat odstraněním pomníku Radeckého a zbouráním Mariánského pomníku Frantou Sauerem a údajně Miladou Horákovou, likvidací pomníků Prezidenta Osvoboditele TGM, plynule přejít k odstraňování pomníků ruských osvoboditelů (tank v Jihlavě), případně jejich omalování na růžovo atd. Vy snad čekáte, pane architekte, že kýčovité klíče zůstanou na věčné časy a nikdy jinak? I co vás napadá. Vy i já se toho třeba nedožijeme, ale vzhledem k tomu, jak rychle se mění dějiny, je to docela možné. 
A můj osobní názor - když dovolíte. Ty klíče jsou výsměchem naší naivitě, se kterou jsme si představovali naši postkomunistickou budoucnost a nic si nezadají s ostudným megalomanským pomníkem, zvaným Fronta na maso, který kdysi stával v Praze na Letné a lidé na ně budou vzhlížet se stejným opovržením, dokud tato ostuda nebude odstraněna stejně brzy, jako kdysi byl odstřelen báťuška Pepek Stalinů.
čtenář | 2015-09-24 20:04:24 | Reagovat
FUNKCIONALISMUS V JIHLAVĚ
slavnostní zahájení putovní výstavní expozice
 
SLAVNÉ STAVBY BOHUSLAVA FUCHSE
 
u příležitosti 120. výročí narození Bohuslava Fuchse
v pondělí 2. listopadu 2015 v 17.00 hodin
Městské informační centrum – Magistrát města Jihlavy
Masarykovo náměstí 97/1, Jihlava
otevřeno: v pondělí a ve středu 8–17 hod.,
v úterý a ve čtvrtek 8–16 hod. a v pátek 8–14 hod.
Vstup volný
Výstava potrvá do 30. listopadu 2015
Výstava se koná pod záštitou primátora statutárního města Jihlavy
PaedDr. Ing. Rudolfa Chloupka
Slovo k výstavě: prof. PhDr. Jan Sedlák, CSc., FaVU VUT v Brně
Dr. Oldřich Janota, ředitel Kotěrova centra architektury
Komentovaná prohlídka výstavy
Výstava je realizována ve spolupráci a za podpory Ministerstva kultury –
Státního fondu kultury ČR, Kraje Vysočina, Olomouckého kraje,
Jihomoravského kraje, statutárního města Jihlavy, statutárního města
Brna, měst Bystřice pod Hostýnem, Holešov, Tišnov, Třebíč, Znojmo,
hotelu Radun v Luhačovicích, obcí Všechovice, Tasov, Třeština, Skryje,
FA VUT v Brně, FaVU VUT v Brně, Muzea města Brna, Kotěrova centra
architektury a nakladatelství FOIBOS BOOKS, a Okresního archivu Přerov.
--------------------------------------------------------
Vložil jeho žák Zdeněk Gryc,
který pamatuje na totalitní soud, vynesl verdikt 26. ledna 1960.
Před tímto soudem stáli společně oba autoři jihlavských funkcionalistických Hospodářských pavilonů.
FUCHS a ROZEHNAL
Národní umělec Jiří Kroha,  v odborném tisku deklaroval rozdíl mezi Socialistickým realismem a kosmopolitní architekturou. Na osobní prosby  rodiny odsouzených se vykašlal. 
Zdeněk | 2015-10-25 17:28:13 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
06.06.2024 Čtenáři píšíModerní gymnastika - když elegance potkává sílu

Představte si moderní gymnastiku jako taneční symfonii, kde elegance a síla tvoří harmonický celek. V dnešní době se tento sport neskutečně vyvíjí a přináší s sebou nové techniky a ...

Komentáře (0)
29.05.2024 Čtenáři píšíŠesťáci se svými kamarády z DTS na návštěvě zoo

Čerstvý vítr nám ve čtvrtek 16. 5. místo písku ze Sahary přivál naše kamarády z DTS Jihlava, se kterými již téměř celý školní rok spolupracujeme na různých drobných projektech. Tentokrát ...

Komentáře (0)
26.05.2024 Čtenáři píší„Hrající babičku“ tam žádná rodina neměla…

Život naší rodiny byl z počátku od roku 1936 spojený s návštěvou hudební školy. Dne 17. září 1936 se moje sestra Dagmar začala učit hře na housle u prof. Jana Přibyla a zpěvu u prof. ...

Komentáře (0)
23.05.2024 Čtenáři píšíNaše školní motýlí zahrádka

Ve třídě IV. B máme motýlí zahrádku. Před měsícem nám přicestovalo 5 housenek babočky bodlákové. Hanča s Luckou se nabídly, že budou zapisovat a pozorovat, jak nám housenky rostou. ...

Komentáře (0)
22.05.2024 Čtenáři píšíExkurze jihlavských školáků za poznáním

Během jara vyrazili žáci II. stupně jihlavské školy Nad Plovárnou. V pátek 12. dubna se žáci osmých ročníků vydali do Brna. Nejdříve zavítali na Kraví horu do hvězdárny a planetária, ...

Komentáře (0)
19.05.2024 Čtenáři píšíPozor, vosa! Zůstaňte hlavně v klidu

Kamarád pobíhá kolem, máchá divoce rukama a vykřikuje: „Vosa, vosa!“ Strašně se toho hmyzu bojí. Dělá ale, bohužel, vše pro to, aby ho vosa opravdu bodla. Jak se má zachovat správně? ...

Komentáře (0)
16.05.2024 Čtenáři píšíZa poznáním a kulturou do Prahy a Brna

V sobotu 27. 4. se autobusem vydalo 49 seniorů na první výlet z Humpolce do Prahy za poznáním a kulturou. První zastávkou bylo Hlavní nádraží, a to zrekonstruované prostory historické Fantovy ...

Komentáře (0)
15.05.2024 Čtenáři píšíŽáci na autentickém místě bojů za 2. světové války

U příležitosti oslav osvobození naší země, 5. a 8. května, si žáci MŠ a ZŠ Větrný Jeníkov připomněli v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze památku sedmi československých parašutistů, ...

Komentáře (0)
13.05.2024 Čtenáři píšíKrásné vzpomínky na LŠU v Třešti

V roce 1963 jsem nastoupila do 1. třídy a současně jsem začala chodit do rytmiky, která byla součástí LŠU. Paní učitelka Kodymová se nás snažila naučit správné držení těla, základní ...

Komentáře (0)
12.05.2024 Čtenáři píšíVítání ptačího zpěvu v Jihlavě přálo počasí

Celkem 53 účastníků, z toho 17 dětí, se v neděli 5. května rozhodlo absolvovat celostátně i celoevropsky organizovanou akci Vítání ptačího zpěvu, kterou pořádala Česká společnost ornitologická ...

Komentáře (0)
09.05.2024 Čtenáři píšíCirkus do škol představil akrobacii

Jako v cirkuse. Tak si připadali třeťáci ze Základní školy Havlíčkova v Jihlavě. Oddíl Akrobat při TJ Sokol Jihlava totiž spustil projekt Cirkus do škol, ve kterém si děti pod vedením ...

Komentáře (0)
08.05.2024 Čtenáři píšíČarodějnický rej v centru

V humpoleckém SeniorCentru bylo během „čarodějnic“ veselo. Personál využil ideálního jarního počasí a připravil pro klienty pestrý program. „Dopoledne prolétly čarodějnice domovem ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net