Reklama
Dnes je pondělí 08.07.2024     svátek má Nora

Historické jádro Jihlavy – před a po roce 1968


23.2.2015 Čtenáři píší/Komentáře (6), autor:
Zdeněk Gryc

 

  Urbanismus historického jádra Jihlavy se vyvíjel kontinuálně a logicky v původním hradebním prstenci s vnitřním prostorem neobvykle velkého náměstí. 1. - 3. února 1967 je do Jihlavy svolána celostátní technicko-ekonomická konference o funkci územního plánování, stavebního řádu a životního prostředí. Jihlava byla vybrána ze dvou důvodů.

 

  Ten první byl presentován složkou s dokumenty Stavebního řádu města Jihlavy uděleného Přemyslem Otokarem II. a modelem města v první polovině 15. Století. Překlad dokumentu a půdorys města jako podkladu pro model vypracoval PhDr. František Hoffmann. Druhým důvodem bylo, že v této době byly možno nahlédnout do anatomie pacienta, rekonstrukce domu na náměstí Sklípku. Nové metody probíhaly pod vedením pracovníků katedry rekonstrukcí VÚT Brno, vedené Profesorem Cikánkem.

 

  Tyto metody byly schopné vyřešit většinu problematiky. Sklípek jako vzorová rekonstrukce byl zahrnut do odborných skript katedry. Následně 1. 10. 1967. byl sklípek otevřen. V jeho interiéru byla realizována sgrafita, která ve čtyřech obrazech upomínala na slavné dějiny města. Náměty vybral a potřebné podklady dodal F. Hoffmann. Bohužel se také vyskytly názory, že nová doba, šťastnějších zítřků, by si zasloužila odpovídající řešení ve stylu Zápotockého: "Po staru se žít nedá". Tento názor otiskla jihlavská Jiskra: 21. června 1968. Článkem Jaroslava Lavičky, pracovníka plánovacího odboru ONV: Památky za každou cenu."Nenasytné památkáře neuživí ani Ford". Fundovaně tomuto názoru oponoval. 12. Července 1968. ředitel Musea PhDr. František Hoffmann Csc. v článku: "O památkářích aneb o nepravých hromosvodech. Hoffmann zde napsal: "zámek v Brtnici je zplundrován. Renovace si vyžádá milionové částky.

 

  Mohou za to památkáři? Ani v nejmenším. Vina je v kořistné zprávě objektu, která do jeho údržby nevracela po léta ani přiměřený podíl z nájmu a v nemožnosti zajistit stavební výrobu. Jihlavské památkové problémy jsou složitější, ale podstata je podobná." Hoffmann poukazuje na to, že i zbourání domu postavení nového je i ekonomicky k zamyšlení cituji: "kdyby místo obnovy Sklípku se objekt strhl a postavila by se novostavba, náklady by stejně dosahovaly miliónových částek". V článku je toho bohatě. Myslím, že i v současné době by měl být v Jihlavě znovu čten. 22. srpna 1968. zaparkovaly na jihlavském náměstí tanky sovětské armády. 17. dubna 1969.

 

  Koordinační výbor tvůrčích svazů a kulturních pracovníků Jihlavska, B. Krátký předseda, F. Hoffmann místopředseda výňatek: "Tvůrčí a kulturní pracovníci Jihlavska jsou neoddělitelnou součástí našeho lidu. Jsou si vědomi své odpovědnosti, ale i své váhy v současné společnosti. Hodlají uplatnit všechny své schopnosti ve prospěch našich národů, ve prospěch socialistické společnosti v jejím očištěném lidském smyslu. Moc a násilí mohou toto úsilí o dosažení těchto cílů dočasně utlumit a oddálit. Nemohou je však zničit. Věříme, že naše národy jsou natolik zdravé, aby překonaly nynější obtížné období. Chceme k této konsolidaci politické, mravní i hospodářské přispět ze všech svých sil". Výsledek každý zná, změnila se garnitura. Kvalifikace ředitele, bez nově prověřené rudé knížky byla vyloučená. PhDr. František Hoffmann s rodinou byl z Jihlavy vyhnán.

 

  Jihlavské náměstí bylo prořezáno. Romantický Grecl odstřelen a Jihlava získala na publicitě a pozoruhodnosti, viz aktuálně: Stopy urbanistických zvěrstev. Výstava, kterou pořádá pražská Novoměstská radnice ve spolupráci s MHF České doteky hudby, poukazuje fotografickou a dokumentární formou na nejkřiklavější případy urbanistické devastace. Jihlavský obchodní dům Prior z roku 1983 Volně navazuje na televizní seriál Šumná města, ve kterém architekt a herec David Vávra pomocí humorné nadsázky popisoval architektonické krásy i brutality českých a moravských měst. Expozici organizátoři umístili do Recepčních salonků a pod lomenou klenbu umístili velkoformátové černobílé fotografie, ukazující v plné nahotě konkrétní objekt v současném designu. Na každém panelu je i snímek místa v původním stavu, nechybí stručný popis stavebního zásahu ani smutně satirická báseň karikující proces ničení.

 

  Vpády do organismu krajiny a měst mají na svědomí totalitní mocipáni, kteří vládli zvláštním talentem ničit letitý genius loci. Navíc ho dokázali přebrousit unifikací či prefabrikáty, ve kterých člověk mohl jen zdegenerovat. Jedním z nejkřiklavějších momentů výstavy je jihlavský obchodní dům Prior z roku 1983, necitlivě umístěný do centra náměstí. Kvůli němu vzaly za své historické domy i urbanistická jednota středověkého města. Samotná stavba nákupního centra vypadá jako karikatura komiksové pevnosti a hyzdila by jakékoli místo na světě.

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Z bláta do louže
Nevím komu se líbil starý romantický Grecl, ale mně určitě ne.Je to stejné jako s tím Priorem, akorát, že ten starý barák se hodil lépe k budovám náměstí, jako ten zmodernizovaný Prior, tam se nehodí nic. Je to můj subjektivní názor laika.
Strejček Nimra | 2015-02-26 23:10:23 | Reagovat
2 x strýček
Jednu bustu Havla by měli darovat panu Grycovi za jeho věrnost tomuto pánovi. Ostatní Havly si odvezte z Jihlavy, třeba do Prahy . Je tam řada kaváren... tam se hodí.O Jihlavu se ničím nezasloužil, nemá  tady co dělat. Vrcholem nevkusu je ten "oberbilbord" na Muzeu na Václaváku, určitě ho hlídají, aby ho někdo "nevylepšil".
Strejček Nimra | 2015-02-09 17:14:12 | Reagovat
Zdeněk | 2015-02-27 14:29:46 | Reagovat
Oberbilboard a Havel
Strýček Nimra je poměrně vzácný člověk, který dosti soustavně upozorňuje na význam VÁCLAVA HAVLA pro komunisty. 
. . . Ostatní Havly si odvezte z Jihlavy, třeba do Prahy . Je tam řada kaváren... tam se hodí.O Jihlavu se ničím nezasloužil, nemá  tady co dělat. . .
Je to opravdu aktuální připomínka. Veřejnost by měla na ni reagovat podobně jako mládež na "zakázané filmy" a za totáče na "underground" a jít se ještě zavčas podívat. . .
Tedy  upozorňuji na NOVINY JIHLAVSKÉ RADNICE březen 2015, které byly právě vloženy do domovních schránek. Zde na stránce je 26 je nuvedeno":
do 8. 3. SOUTĚŽ TŘÍ PORTRÉTŮ Václav Havel, Antonín Holý, Jan Kaplický. Sdružení sochařů Čech, Moravy a Slezla společně s Akademií věd a Obcí architektů vyhlásilo soutěž na portréty tří významných osobností…
… Výstava v prostoru vstupní haly OGV, Masarykovo nám. 24.
Výstava je umístěna v přízemí OGV a je prosím zdarma. V rámci nedělní vycházky postůjte před portréty a pokuste se vcítit do osobností. Zajímavý je  fakt, že na bustu V. Havla nebyla udělena 1. cena. Tím nechci nic říci, snad jenom to, jak je sochařské dílo nesnadné a porota přemýšlivá.
/vernisáž kolegy a přítele Jiřího Jirmuse se tam bude konat už 5. 3. 15. /
------------------------------------------------------
  "Vrcholem nevkusu je ten "oberbilbord" na Muzeu na Václaváku, určitě ho hlídají, aby ho někdo "nevylepšil". . .
-----------------------------------------------------
Zajímavý názor, myslím, že umístění a velikost "oberbilbordu" na Národním museu je možno najít na internetu. Je to velká náplast na fasádě rozstřílené z kulometů bratrských tanků. Co bylo motivem střeby posádek tanků na tento symbol národa těžko říci. Kolik životů v Praze, tato akce přátel stála, se ví.
Ale myslím, že se neví, co bylo dál. V pozdějším pokračování na článek o Greclu se vrátím k jménu Ing. arch. Aleše Vošahlíka. Od něj vím, že rozstřílená fasáda Národního musea byla velký problém. Politicky, kunsthistoricky a technicky.
Myslím, že už si dneska nikdo neuvědomí, jak to byl velký problém "přátelství na věčné časy a nikdy jinak". Odkud vlastně se střílelo, co "koupil" sv. Václav? U musea se však jednalo o poměrně hluboké nástřely do zdiva a štukatury novorenesančních omítek a kamenných částí. Opravy a retuše provést nebyl zajisté velký problém. Leč památkáři byli úkolováni a to dost důrazně, že musí být ve výzkumáku nalezena taková technologie, aby řekněme po 5 letech stárnutí omítek se znovu nedalo přečíst bratské dílo.
Takže co, dneska si už ani soudruzi v Praze neuvědomí, že "oberbilbord s Havlem" je na tomto místě  bytostně symbolickou náplastí v době rekonstrukce s důvody uváděnými na internetu musea:
Historická budova Národního muzea je v havarijním stavu.
Od svého postavení nebyla budova významněji opravována. Poškodily ji i ....dva vojenské útoky v letech 1945 a 1968..../zajímavé, že?/
Pokud by v brzké době nezačala obnova této výjimečné stavby, hrozilo by jí uzavření z bezpečnostních důvodů. Cílem náročné rekonstrukce je tak zachránit významnou národní kulturní památku a proměnit ji v moderní muzejní prostor.
ZG
Zdeněk | 2015-03-01 14:25:46 | Reagovat
Jaro 1968 ukončila zima z Kremlu.
Z bláta do louže
Nevím komu se líbil starý romantický Grecl, ale mně určitě ne.Je to stejné jako s tím Priorem, akorát, že ten starý barák se hodil lépe k budovám náměstí, jako ten zmodernizovaný Prior, tam se nehodí nic. Je to můj subjektivní názor laika.
Strejček Nimra | 2015-02-26 23:10:23 | Reagovat
-------------------------------------------------------------------------------
wikipedie: Za pražské jaro se označuje období politického uvolnění v Československu v roce 1968. Toto období začalo v roce 1967 na prosincovém plenárním zasedání ústředního výboru strany, které skončilo 5. ledna 1968, kdy se prvním tajemníkem ústředního výboru Komunistické strany Československa (ÚV KSČ) stal Alexander Dubček, a pokračovalo do noci z 20. na 21. srpna téhož roku, kdy vojska Varšavské smlouvy v čele s armádou Sovětského svazu vstoupila do Československa, aby zastavila započaté reformy (Vpád vojsk Varšavské smlouvy).
----------------------------------------
Animosita Zemana - viz zde publikovaný "korespondenční lístek" a strýčka  Nimry - viz zde publikovaný názor na Havlovu bustu,  má shodné kořeny v tom, že Praha byla  je mluvčí a avantgardou historicko-politických snah národa. Viděla přímo a jasně nálady a pocity při návratu TGM do svobodné vlasti, stejně jako symbol osvobození: "VÁCLAVA HAVLA NA VÁCLAVÁKU".
Článek čtenáře: Historické jádro Jihlavy – před a po roce 1968,  je snahou vzpomenout s díky na ovlivnění práce architekta ředitelem musea.
Před chvilkou, tedy asi 11:30 povídal na ČRo 2 cestovatel Zikmund, že úpadek národa vidí v úpadku školství, tedy zejména na gymnasiích  po  roce 1948. Gymnázium Jihlava, psal jsem o něm shora, umístění je symbolické.
Jsem přesvědčen, že v Jihlavě,  v souvislosti s tím, co se zde s architekturou událo, chyběla  kontinuita historického vědomí. Grecl, to nebyl jenom problém "na současné úrovni spalovny odpadků", který byl jako odpadek a překážka socialistického nazírání vyřešen.
Grecl, tak jak ho vidíme na fotografii. . .  byl zanedbaným objektem, adekvátně popisovaným PhDr. Hoffmannem takto: " Vina je v kořistné zprávě objektu, která do jeho údržby nevracela po léta ani přiměřený podíl z nájmu a v nemožnosti zajistit stavební výrobu. Jihlavské památkové problémy jsou složitější, ale podstata je podobná."
Grecl, tak jak ho vidíme na fotografii. . .  měl mimo své 3 rozměry, rozměr čtvrtý časoprostorovou historii. Některé jeho domy nebyly tak vysoce hodnoceny jako síňový dům, typologicky významný pro vývoj měšťanského domu. Boj o tento dům ilustruje postupnou defenzivu v boji o zachování jihlavského špalíčku, což v Brně, ani Chebu nikoho nenapadlo.
Shora jsem zmínil architekta Aleše Vošahlíka, který uměl rozpoznat vzácnost objektu a analizovat jeho podstatu. Dělalo se to tak, tedy nejenom na Sklípku. Shora zmíněnému příteli Aleši Vošahlíkovi se jeden týden předalo zaměření objektu 1:50 četně řezů. Příští týden přijel do Jihlavy a předal  výkresy do kterých  barevně zakreslil pastelkami zdivo. Tedy červenou, gotické, jinou barvou renesanční, barokní atd. . . až jinak barevně,  nejméně hodnotné přílepky. Zkrátka a dobře, jak již zmíněno, v Jihlavě jsme měli technické znalosti, i snahu, jak Grecl zachovat…Docela ho vidím, jeho čisté, barevně jemně rozčleněné hmoty, obdivované návštěvníky města.
 Likvidace Kreclu se odehrála po částech. První část likvidace byla zahájena 23. dubna 1974 v 0:30 hodin. Tehdy byla odstřelena většina komplexu mimo dvou historicky nejvzácnějších rohových domů. Tyto domy byly zbořeny v prosinci roku 1975. V roce 1978 byl položen základní kámen obchodního domu Prior, který byl otevřen v květnu 1983. Paradoxně jen o pár měsíců dřív se historické jádro Jihlavy dočkalo prohlášení za městskou památkovou rezervaci.
Publikace Hoffmann - Krum: Sedm století Jihlavy v obrazech, je ilustrativně čtivým dokladem dějin města ... od školáka po penzistu.
Zdeněk Gryc
 
Zdeněk | 2015-03-02 14:23:37 | Reagovat
Pane Gryci, já Vám Havla neberu, ale Vy znáte jenom to pěkné. Třeba takový pan Wolf, také chartista, seděl s ním v base, ten mluví úplně jinak o Vašem miláčkovi a vedoucích Charty 77. Hrozně zajímavá čtení.
To, že Muzeum nezakryli po celých 25 let je mi trošku divné, aspoň lidi viděli ty stopy po střelbě a najednou to vadí? Proto to přikryli Havlem...velmi zajímavé
 
Strejček Nimra | 2015-03-06 22:22:17 | Reagovat
ZÁ-VIST a NE-NÁ-VIST

Na důvodech ne-záleží,  nebo záleží, vždycky se dá něco vymyslet, že?
U Wolfa to byla asi zá-vist.
U Nimry je to ne-návist.
PS. Myslím, že jste přehlédl, že Národní museum je v rekonstrukci. Museum na webu uvádí:
-----------------------------------------------------------------
Důvody rekonstrukce
Existuje řada důvodů, které k naplánování rekonstrukce historické budovy vedly.  Jedním z nich byla například změna bezpečnostních předpisů muzea a také změna způsobu, kterým muzeavystavované exponátyprezentují veřejnosti. Kromě požadavků na zabezpečení expozic, sehrály hlavní roly k zahájení oprav také klimatické podmínky, které jsou dnes považovány za nevyhovující. Neblahým způsobem ovlivňovaly celkový stav muzea, kromě zubu času, také nepříznivé přírodní vlivy. V dezolátním stavu je nejen střecha památky, ale především její fasáda, kde jsou stále patrné stopy, které po sobě zanechaly kulky při bojích na Václavském náměstí v roce 1968 při okupaci vojsky Varšavské smlouvy. Poničena je také sochařská výzdoba, která již hlasitě volá po zrenovování.
 
Zdeněk | 2015-03-07 08:21:54 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
06.06.2024 Čtenáři píšíModerní gymnastika - když elegance potkává sílu

Představte si moderní gymnastiku jako taneční symfonii, kde elegance a síla tvoří harmonický celek. V dnešní době se tento sport neskutečně vyvíjí a přináší s sebou nové techniky a ...

Komentáře (0)
29.05.2024 Čtenáři píšíŠesťáci se svými kamarády z DTS na návštěvě zoo

Čerstvý vítr nám ve čtvrtek 16. 5. místo písku ze Sahary přivál naše kamarády z DTS Jihlava, se kterými již téměř celý školní rok spolupracujeme na různých drobných projektech. Tentokrát ...

Komentáře (0)
26.05.2024 Čtenáři píší„Hrající babičku“ tam žádná rodina neměla…

Život naší rodiny byl z počátku od roku 1936 spojený s návštěvou hudební školy. Dne 17. září 1936 se moje sestra Dagmar začala učit hře na housle u prof. Jana Přibyla a zpěvu u prof. ...

Komentáře (0)
23.05.2024 Čtenáři píšíNaše školní motýlí zahrádka

Ve třídě IV. B máme motýlí zahrádku. Před měsícem nám přicestovalo 5 housenek babočky bodlákové. Hanča s Luckou se nabídly, že budou zapisovat a pozorovat, jak nám housenky rostou. ...

Komentáře (0)
22.05.2024 Čtenáři píšíExkurze jihlavských školáků za poznáním

Během jara vyrazili žáci II. stupně jihlavské školy Nad Plovárnou. V pátek 12. dubna se žáci osmých ročníků vydali do Brna. Nejdříve zavítali na Kraví horu do hvězdárny a planetária, ...

Komentáře (0)
19.05.2024 Čtenáři píšíPozor, vosa! Zůstaňte hlavně v klidu

Kamarád pobíhá kolem, máchá divoce rukama a vykřikuje: „Vosa, vosa!“ Strašně se toho hmyzu bojí. Dělá ale, bohužel, vše pro to, aby ho vosa opravdu bodla. Jak se má zachovat správně? ...

Komentáře (0)
16.05.2024 Čtenáři píšíZa poznáním a kulturou do Prahy a Brna

V sobotu 27. 4. se autobusem vydalo 49 seniorů na první výlet z Humpolce do Prahy za poznáním a kulturou. První zastávkou bylo Hlavní nádraží, a to zrekonstruované prostory historické Fantovy ...

Komentáře (0)
15.05.2024 Čtenáři píšíŽáci na autentickém místě bojů za 2. světové války

U příležitosti oslav osvobození naší země, 5. a 8. května, si žáci MŠ a ZŠ Větrný Jeníkov připomněli v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze památku sedmi československých parašutistů, ...

Komentáře (0)
13.05.2024 Čtenáři píšíKrásné vzpomínky na LŠU v Třešti

V roce 1963 jsem nastoupila do 1. třídy a současně jsem začala chodit do rytmiky, která byla součástí LŠU. Paní učitelka Kodymová se nás snažila naučit správné držení těla, základní ...

Komentáře (0)
12.05.2024 Čtenáři píšíVítání ptačího zpěvu v Jihlavě přálo počasí

Celkem 53 účastníků, z toho 17 dětí, se v neděli 5. května rozhodlo absolvovat celostátně i celoevropsky organizovanou akci Vítání ptačího zpěvu, kterou pořádala Česká společnost ornitologická ...

Komentáře (0)
09.05.2024 Čtenáři píšíCirkus do škol představil akrobacii

Jako v cirkuse. Tak si připadali třeťáci ze Základní školy Havlíčkova v Jihlavě. Oddíl Akrobat při TJ Sokol Jihlava totiž spustil projekt Cirkus do škol, ve kterém si děti pod vedením ...

Komentáře (0)
08.05.2024 Čtenáři píšíČarodějnický rej v centru

V humpoleckém SeniorCentru bylo během „čarodějnic“ veselo. Personál využil ideálního jarního počasí a připravil pro klienty pestrý program. „Dopoledne prolétly čarodějnice domovem ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net