Reklama
Dnes je pondělí 08.07.2024     svátek má Nora

Referendum o spalovně? O nakládání s odpady z reálnějšího pohledu

Ilustrační foto z exkurze brněnské spalovny.
Ilustrační foto z exkurze brněnské spalovny.

21.1.2014 Čtenáři píší/Komentáře (11), autor:
Pavel Nedbal

 

 Snad každému v Jihlavě dorazil do schránky leták sdružení Společně pro Vysočinu, ve kterém se snaží přesvědčit občany o podporu pro referendum, ve kterém doufá, že získá hlasy pro zamítnutí výstavby spalovny. Zkusme se na předkládané argumenty podívat racionálním pohledem.

 

 1. již obrázek na druhé straně evokuje představu oblaků černého dýmu z komína spalovny. To nelze nazvat jinak, než podprahovou manipulací, z reálných spaloven (ne těch „domácích“, kde se do kotle dává vše, co hoří) žádný černý dým nevystupuje. Spaloven je u nás a v celé Evropě mnoho, pro jejich provoz jsou stanoveny přísné předpisy.

 

 2. reálné možnosti třídění a využití odpadů. Mám pocit, že uváděné číslo 20% vytříděných odpadů je méně, než odpovídá realitě, soudím tak podle přecpaných kontejnerů na papír a plasty před dnem vývozu (neměly by se technické služby nad tím zamyslet?). Zato uvedených 70% ve Flandrech (jak leták uvádí) nemusí znamenat, jak uvedu v následujícím bodu níže, že jde o reálné množství, které se dá skutečně užitečně recyklovat.

 

 3. obsah kontejnerů pro plasty, papír a sklo, ještě neznamená, že se jedná již o surovinu pro další plné využití; i když pominu fakt, že někteří neukázněnci (a možná také „dobře bavící se“ mládež) do těch kontejnerů hodí ledacos, je jen část skutečně využitelná, a to jak materiálově, tak i ekonomicky. Musí následovat další třídicí proces, jehož výsledkem jsou jednak dobře využitelné hmoty, jako PET lahve (např. pro výrobu vláken) kusový polystyren (např. pro výrobu lehčeného izolačního betonu) a některé další materiály vhodné pro produkci směsného plastu pro méně náročné využití, také ale i nezanedbatelné množství odpadu, které nemá ekonomické využití, nebo plastem není (třeba celofán), nebo je znečištěno, nebo některé kompozitní plasty.

 

 Rovněž obsah kontejnerů s papírem není plně využitelný, pro recyklaci papíru je rozhodující možnost jej snadno opětovně rozvláknit a vyčistit, takže například různé poplastované kusy, izolepy, špinavý papír, některé potisky a podobně nakonec skončí jako nepoužitelný odpad. Recyklace skla, dodržuje–li se oddělení skla bílého a barevného bez nežádoucích příměsí, snad představuje nejmenší problém.

 

 4. spravedlivý systém plateb za odpad. Pokud se jedná o obec, ve které většina obyvatel bydlí v rodinných domech a má také svoji (a dobře hlídanou) sběrnou nádobu, by bylo možné, jak sdružení píše, nějakou formou platit za skutečné množství odpadu (někde tomu tak skutečně již je), nicméně nepředpokládám realizovatelnost na sídlištích (dovede si někdo představit v Jihlavě na Březinkách dozorce s váhou u kontejnerů, který „Vám to spočítá“? Nehledě na fakt, že právě v mnoha obcích, kde je stále ještě dost topenišť na pevná paliva, bude pak více odpadu končit právě v nich. A také rozhodně nechceme, aby se mnozí „zbavovali“ odpadu pohozením do příkopu.

 

 5. samozřejmě, že chceme, aby se třídilo, ano, je potřeba pokračovat v kampaních, je však potřeba brát v potaz také psychologii lidí a jejich různou vzdělanostní a mentální úroveň. Neočekávejme v tomto ohledu zázraky. Ale v každém případě bude lépe, když odpad skončí alespoň v kontejneru na směsný odpad, než v lese.

 

 6. skládkování kontra spalování. Na skládce končí široké spektrum látek, mnoho z nich je biologicky a chemicky reaktivních, v mělkých vrstvách probíhají aerobní, v hlubších, nebo zakrytých pak anaerobní biologické a chemické procesy, vedoucí spolu s přítomnou vlhkostí, ke vzniku neskutečného spektra nemála toxických látek, které pak budou postupně vyplavovány do podloží a následně do vodotečí.

 

 Tvrzení o těsnosti skládky, byť i před jejím založením relativně dobře provedené, je minimálně nepřesné, dříve, nebo později k vyplavování dojde. Skládky jsou časovanou bombou. A jen jako perličku je nutno dodat mohutnou produkci metanu, intenzivního skleníkového plynu biologickými procesy. Naproti tomu při spalování odpadu za kontrolovaných podmínek (dostatek kyslíku, správná teplota), jsou všechny potenciálně biologicky rozložitelné látky spáleny a většina anorganických reaktivních prvků navázána na přidaný vápenec, takže výsledkem je již nereaktivní struska s minimálním obsahem toxických výluhů. Z plynných složek spalování je podstatná část zachycena filtrační technologií. Takže uložení spalných produktů na skládku je řádově bezpečnější, než klasická skládka.

 

 7. jestliže se rozhodneme pro spalovnu, není jedinou volbou jejího umístění „tam, kde ji nikdo nevidí“. Velmi podstatné je využití získané energie. Ne nadarmo se mluví o ZEVO (zařízení pro energetické využití odpadu). Provozovat spalovnu bez využití energie je zločin. Jednou z možností je, samozřejmě, provoz výhradně s produkcí páry a turbogenerátoru na výrobu elektřiny, avšak to, vzhledem k dosažitelným parametrům páry není příliš účinné.

 

 Je nutno především (eventuálně i v kombinaci s výrobou elektřiny) využít teplo, a nejlépe celoročně, k dálkovému vytápění a přípravě teplé vody. To, tedy včetně ekonomického kritéria dálkového horkovodu, by mělo rozhodovat o místě výstavby. Otázku tedy lze položit i takto – je v místě předpokládané výstavby budoucí odběratel tepla?

 

 8. podíl spalovny na znečištění ovzduší. Samozřejmě, spalovací proces je vždy zdrojem znečištění (dokonce i relativně nejčistší dostupný, zemní plyn, při spalování produkuje oxidy dusíku), nikdy není zcela dokonalý. Předpokládám však, že by byla použita toho času nejlepší technologie.

 

 Pokud se přízemního znečištění týče, a o toto především jde, největším zdrojem je, a ještě dlouho bude, silniční doprava – výfukové plyny, prach, otěry brzdových destiček, v některých místech lokální topeniště (i na dřevo!). Z tohoto hlediska jsou obavy z provozu spalovny liché. Se spalovnou doprava do jisté míry souvisí – odpady se do ní musejí vozit (ale doteď se také někom vozit musely) – i toto by mělo být pomocným kritériem volby.

 

 9. referendum jako takové. Nezpochybňuji tento instrument, nemělo by se však využívat v oblastech, která patří do sféry odborné. V tomto konkrétním případě se vyvolávají emoce a ty nejsou dobrým rádcem.

 

 10. nejsem v žádné rovině spojen s rozhodováním, nebo financováním navrhovaného projektu a ani v budoucnu jím nehodlám být. Poctivě třídím odpady v domácnosti a mám kladný vztah k životnímu prostředí.

Diskuze k článku

Nový komentář

Jen se zeptám...
"Je nutno především využít teplo, a nejlépe celoročně, k dálkovému vytápění a přípravě teplé vody."

Co budou mít z tohoto využití jihlaváci? Budeme dostávat teplo do radiatorů zdarma? Nebo se výtěžek z využití tepla bude rozpočítávat a rozesílat složenkami všem domácnostem Jihlavy které budou snášet veškerá negativa spalovny jen proto, aby si nekdo z udělal další business? Pokud máme mluvit z "reálnějšího pohledu" tak by měl článek také narovinu přinést i informace o negativech, které spalovna (řešení odpadů spalovnou) přináší. Kdo její provoz bude platit, jak "čistý vzduch" jde z jejich komínů a podobně  (ještě si pamatuji, jak jsme slyšeli, že to, co stoupá z komína "dřevostavby", je „jenom pára“. A tu páru s prachem a formaldehydem čicháme dodnes...) O negativech jsem se ale nedočetl nic, a tak přemýšlím, proč asi...  Cui bono?
Jan Novák | 2014-01-22 11:36:59 | Reagovat
Teplo zdarma?  Spíš ho budeme ještě někomu skrytě dotovat, protože když máte jednoho odběratele, tak ten si v podstatě  diktuje cenu- těžko budou stavět za miliony teplovod někam jinam.
km | 2014-01-22 17:37:41 | Reagovat
A proč by z toho měli mít prospěch jenom Jihlaváci? Postižení budou i lidé v přilehlých obcích, v  určitém okruhu od spalovny.
Děda Teda | 2014-01-22 18:05:39 | Reagovat
Proč je dobré vyhlásit referendum
Článek pana Nedbala se pokouší specifikovat negativa současného stavu, tedy skládkování odpadu bez jeho předchozího spálení. Proč ne.To je dobré, pokud jde o výčet pozitiv spalovny. Ale každá analýza specifikuje kromě pozitiv a příležitostí i negativa a hrozby. Radnice dosud oficiálně nepředstavila své skutečné záměry. Přitom 50% rizika efektu provozu spalovny tvoří nedostatek odběrné kapacity tepla. Myšleno tím řešemí teplárenské problematiky v Jihlavě. A jsme u jádra pudla. Tedy otázky, zdali všichni občané budou ochotni podpořit financování nejen rekonstrukce teplovodů, ale i běžný provoz spalovny. Shrnuto, co je tohle všechno bude stát. Na tahu je radnice. Dokud tato nepodá dostatek informací včetně kalkulace finanční zátěže občanů v důsledku provozu spalovny, nelze se divit tomu, že občané rádi využijí své právo, rozhodnout v dané věci v její neprospěch.
Vladimír Havlíček
VladimírV | 2014-01-22 12:07:59 | Reagovat
.....kupovat teplo za přátelskou cenu a prodávat dále za tržní- určitě jeden z důvodů lobingu za spalovnu........správně píšete, ať objasní, kdo přátelskou cenu doplatí.........na druhé straně i když tzv. vyloží karty, papír snese vše, občanovi  nalžou cokoliv........
km | 2014-01-23 05:39:54 | Reagovat
první smysluplný názor
Skvělé desatero. Není moc co codat.
ZlatoProkop | 2014-01-22 15:04:44 | Reagovat
Umisťování průmyslových podniků
Ještě jako žák a student (bylo to samozřejmě za minulého režimu) si pamatuji, že nás učili, že stavby takového druhu by se neměly stavět na západní a severní straně bytové zástavby měst a obcí a to z toho důvodu, že z těchto stran jdou nejvíce větry (ze 7 dnů, 5x). Že by už tenkrát mysleli na ekologii a na lidi? Asi se změnily parametry, ale ty větry určitě ne. Rozhodují jiné vlivy...
Děda Teda | 2014-01-22 17:59:23 | Reagovat
Spalovna
Zdravím všechny a rád bych jen stručně okomentoval body podle pana Nezvala:
1. no co, trochu černé páry, to vydejcháme
2. je třeba zavést pravidla  a vytvořit technické předpoklady pro třídění odpadů
3. mládež to třídění kazí nejvíc, každou chvíli se asi baví vhazováním nepatřičných věcí do odpadu, který důchodci pečlivě vytřídili (jen jestli za to nemůže jaro, léto, podzim, zima a imperialismus) - za ironii se omlouvám, ale nemůžu jinak
4. Likvidaci odpadu má financovat obec (soubor občanů) ze svého rozpočtu (třeba místo FC a Dukly), občanstvo by mělo být jen motivováno  (třeba výší vybíraného poplatku) k poctivému třídění
5.souhlas
6. On asi ani ten odpad – struska a popel či popílek ze spalovny nebude žádné pošušňáníčko a někde se bude muset uložit
7. O zarourovanou krajinu nikdo nestojí, bude se muset vymyslet využití tepla v místě spalovny – co třeba skleníky nebo využití pro jiné podnikání - tam by mě účast města nevadila. Teplárnu mají myslím v Liberci a cena za teplo je tak skvělá, že kdo může, tak se odpojí.
8. Dopravy odpadu se zřejmě nezbavíme v žádném možném modelu nakládání s odpadem, ale ty emise ze spalovny jsou ještě navíc, takže čím méně, tím lépe.
9. Odborníci mohou být různě zainteresovaní, všechny občany lze jen podvést, ale ne uplatit – proto a´t dají odborníci a radnice karty na stůl a k tomu referendum.
Zahradník | 2014-01-27 21:52:53 | Reagovat
Pěkně napsané!
Zvláště bod 4 je pikantní, ale jasný souhlas s ním!
Jan Novák | 2014-01-28 08:28:44 | Reagovat
Blbost
Nj ale ze vetsina modernich plazmovych spaloven v severskych zemich energii jeste spotrebovava asi nevite. Je to proto, ze maji radi vlastni prirodu. V Brne umi jet spalovna klidne na 600stupnu - co si myslite, ze leti z komina pro tak nizke teplote? Takze placete pane Nedbale hezky, ale na spatnem hrobe, zasadte se o moderni technologii a ne nejaky vybehovy model, ktery prinese zisk akorat radnim - a to si piste, ze se na nej tesi. 
Moik | 2014-02-11 21:43:04 | Reagovat
Pokud si Jihlava
v dohledné době spalvnu s nejmodernější technologií nepořídí, tak přijde čas, kdy její odpůrci budou řvát jako Viktorky na splavu, protože budou platit řádově tisíce korun na hlavu za likvidaci odpadu, protože skládky nejsou bezedné a každá obec, která bude skládku mít, bude chtít na ní vydělávat a napálí Jihlavě takové skládkovné, že se z toho po....
chroustik | 2014-02-25 16:06:30 | Reagovat
Napište i vy, svůj vlastní článek - formulář ZDE
Reklama
06.06.2024 Čtenáři píšíModerní gymnastika - když elegance potkává sílu

Představte si moderní gymnastiku jako taneční symfonii, kde elegance a síla tvoří harmonický celek. V dnešní době se tento sport neskutečně vyvíjí a přináší s sebou nové techniky a ...

Komentáře (0)
29.05.2024 Čtenáři píšíŠesťáci se svými kamarády z DTS na návštěvě zoo

Čerstvý vítr nám ve čtvrtek 16. 5. místo písku ze Sahary přivál naše kamarády z DTS Jihlava, se kterými již téměř celý školní rok spolupracujeme na různých drobných projektech. Tentokrát ...

Komentáře (0)
26.05.2024 Čtenáři píší„Hrající babičku“ tam žádná rodina neměla…

Život naší rodiny byl z počátku od roku 1936 spojený s návštěvou hudební školy. Dne 17. září 1936 se moje sestra Dagmar začala učit hře na housle u prof. Jana Přibyla a zpěvu u prof. ...

Komentáře (0)
23.05.2024 Čtenáři píšíNaše školní motýlí zahrádka

Ve třídě IV. B máme motýlí zahrádku. Před měsícem nám přicestovalo 5 housenek babočky bodlákové. Hanča s Luckou se nabídly, že budou zapisovat a pozorovat, jak nám housenky rostou. ...

Komentáře (0)
22.05.2024 Čtenáři píšíExkurze jihlavských školáků za poznáním

Během jara vyrazili žáci II. stupně jihlavské školy Nad Plovárnou. V pátek 12. dubna se žáci osmých ročníků vydali do Brna. Nejdříve zavítali na Kraví horu do hvězdárny a planetária, ...

Komentáře (0)
19.05.2024 Čtenáři píšíPozor, vosa! Zůstaňte hlavně v klidu

Kamarád pobíhá kolem, máchá divoce rukama a vykřikuje: „Vosa, vosa!“ Strašně se toho hmyzu bojí. Dělá ale, bohužel, vše pro to, aby ho vosa opravdu bodla. Jak se má zachovat správně? ...

Komentáře (0)
16.05.2024 Čtenáři píšíZa poznáním a kulturou do Prahy a Brna

V sobotu 27. 4. se autobusem vydalo 49 seniorů na první výlet z Humpolce do Prahy za poznáním a kulturou. První zastávkou bylo Hlavní nádraží, a to zrekonstruované prostory historické Fantovy ...

Komentáře (0)
15.05.2024 Čtenáři píšíŽáci na autentickém místě bojů za 2. světové války

U příležitosti oslav osvobození naší země, 5. a 8. května, si žáci MŠ a ZŠ Větrný Jeníkov připomněli v kostele sv. Cyrila a Metoděje v Praze památku sedmi československých parašutistů, ...

Komentáře (0)
13.05.2024 Čtenáři píšíKrásné vzpomínky na LŠU v Třešti

V roce 1963 jsem nastoupila do 1. třídy a současně jsem začala chodit do rytmiky, která byla součástí LŠU. Paní učitelka Kodymová se nás snažila naučit správné držení těla, základní ...

Komentáře (0)
12.05.2024 Čtenáři píšíVítání ptačího zpěvu v Jihlavě přálo počasí

Celkem 53 účastníků, z toho 17 dětí, se v neděli 5. května rozhodlo absolvovat celostátně i celoevropsky organizovanou akci Vítání ptačího zpěvu, kterou pořádala Česká společnost ornitologická ...

Komentáře (0)
09.05.2024 Čtenáři píšíCirkus do škol představil akrobacii

Jako v cirkuse. Tak si připadali třeťáci ze Základní školy Havlíčkova v Jihlavě. Oddíl Akrobat při TJ Sokol Jihlava totiž spustil projekt Cirkus do škol, ve kterém si děti pod vedením ...

Komentáře (0)
08.05.2024 Čtenáři píšíČarodějnický rej v centru

V humpoleckém SeniorCentru bylo během „čarodějnic“ veselo. Personál využil ideálního jarního počasí a připravil pro klienty pestrý program. „Dopoledne prolétly čarodějnice domovem ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net