Reklama
Dnes je sobota 20.04.2024     svátek má Marcela

Po chatách toužíme stále. Ideálně někde na samotě u vody

Ilustrační foto archiv JL
Ilustrační foto archiv JL

14.6.2015 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
Ladislava Brabencová

 

 Chataření patří k nátuře Čechů. Ze statistik vyplývá, že klasickým chatám nebo chalupám dáváme přednost před užíváním si v zahraničních apartmánech
či hotelech.

 

 V České republice je evidováno na 700 tisíc chat a chalup v různých oblastech, tedy i na Vysočině.

 

 Podle majitele jihlavské realitní kanceláře Petra Michálka je o chaty a chalupy v našem kraji trvalý zájem. Nejvíc je znát na jaře.

 

 O míře poptávky rozhodují dvě zásadní kritéria – cena a lokalita. „Co se týká ceny, tak po létech stagnace dochází i v segmentu rekreačních nemovitostí k mírnému nárůstu cen,“ uvádí P. Michálek, a dodává: „Co se týče lokalit, tak jednoznačně v zájmu klientů vedou samoty, a pak lokality v blízkosti vodních ploch a řek…“
V poptávkovém systému jihlavské realitky patří k nejčastěji se opakujícímu požadavku „klidné místo“, „samota“, „větší rozloha pozemku“.

 

 Z konkrétních míst Petr Michálek uvádí Dalešickou a Vranovskou přehradu, údolí řeky Jihlavy a řeky Oslavy…

 

 Jestliže jste se rozhodli, že si pořídíte chatu na Vysočině, měli byste si připravit nejméně 550 tisíc korun. Záleží ale na vybavenosti a umístění takové nemovitosti.
Rekreační nemovitosti ale bývají individuálně postaveny a mají tak různé velikosti pozemků.

 

 „Je třeba ke každé konkrétní zakázce zaujmout specifické stanovisko. Pomineme-li chaty zahrádkářské, tak v průměru lze rekreační chatu pořídit za 300 až 800 tisíc korun, chalupy pak od 200 tisíc do několikamilionových částek…,“ vypočítává P. Michálek.

 

 V nabídce realitek se chaty a chalupy objevují celoročně. Nejvhodnější dobou pro jejich koupi je podle realitních makléřů jaro. „A to z hlediska předpokládaných stavebních úprav,“ vysvětluje P. Michálek.

 

 Doplňuje ovšem, že tento pohled není z pohledu kupujícího moc výhodný – když je největší zájem, logicky rostou ceny.

 

 Když už se jednou pro koupi rekreační nemovitosti rozhodnete, pak byste se měli řídit hlavně selským rozumem – tedy kupovat jen to, co zvládnete jak finančně, tak fyzicky.

 

 „Vlastnictví každé nemovitosti s sebou nese nároky na zručnost majitele, nebo na obsah jeho peněženky, a každý investor by se měl zamyslet, zda je dlouhodobě ochoten investovat čas a peníze do „druhé domácnosti“,“ upozorňuje Petr Michálek.
Při koupi starší nemovitosti je dobré spolupracovat se stavebním odborníkem – velké nesnáze mohou kupujícímu způsobit zamaskovaná vlhkost, narušená statika, ať již vlastní nosné konstrukce, či stropů nebo krovů, ale i neodborně provedené zateplení a další.

 

 „Samozřejmostí je prověření právního stavu vlastní nemovitosti - zástavy, břemena, předkupní práva atd., ale i přístupových komunikací,“ poukazuje P. Michálek.

 

 Před koupi nemovité věci v zavedené rekreační lokalitě je také dobré zjistit i konkrétní zavedené zvyklosti obyvatel - např. používání společné studny či jímky, užívání „společných“ pozemků, ale i konkrétní sousedské vztahy…

Diskuze k článku

Nový komentář


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net