Reklama
Dnes je středa 24.04.2024     svátek má Jiří

Náměstek Vratislav Výborný: Na všechno selský rozum nestačí


25.5.2017 Bez kategorie/Komentáře (0), autor:
Lubomír Maštera

Noviny jihlavské radnice, 26.02.2016

Náměstek primátora Vratislav Výborný (ČSSD) o spolupráci s Čínou, problémech s novým územním plánováním, jeho pohled na situaci s JVAKem a používání selského rozumu při protestech proti výstavbě ve Zborné. Vzrostl význam dopravního terminálu a město iniciuje řešení dopravní zácpy u ONO.

V minulém roce zastupitelé schválili podepsání memoranda o spolupráci s čínským městem Wuhan. Kdy se začnou podnikat bližší kroky?

Krajská hospodářská komora připravuje obchodní misi do Číny během tohoto roku, které bychom se měli zúčastnit společně se zástupci kraje Vysočina. Předpokládám, že by mohlo dojít k podpisu memoranda a při té příležitosti bychom mohli začít hovořit o konkrétní podobě spolupráce.

Máte na mysli kongresové centrum, o kterém jsme spolu hovořili v září loňského roku?

Například. I vzhledem k účasti řady podnikatelů na této cestě lze předpokládat, že proběhnou bilaterální setkání účastníků obou stran a bude se již hovořit o konkrétní podobě projektů.

Je znám termín návštěvy Číny?

Mělo by se to odehrát v dubnu.

Další otázka na vás směřuje jako na předkladatele Územního plánu města (ÚP). Na únorovém jednání zastupitelstva jste po delší diskuzi rozhodl projednávání schválení ÚP stáhnout z programu. Proč?

Jsem předkladatel a pověřený zastupitel k ÚP tedy hraji poměrně důležitou roli a neúspěch v jednání se mne osobně dotýká.

Příčiny vidím v tomto. ÚP byl připraven ke schválení ještě před naším zvolením, tedy jej mělo schvalovat zastupitelstvo v roce 2014. To ale rozhodlo, že ÚP bude schvalovat už nové zastupitelstvo po volbách. To ale znamená, že noví zastupitelé se musí s novým ÚP seznámit. Jsou okamžitě pod tlakem nejrůznějších zájmových skupin a osob, které nebyly vyslyšeny v minulosti.

V minulém roce proběhla dvě veřejná projednání a po více jak roce jsme se dostali v únoru ke schvalování. Zastupitelé se déle jak rok mohli seznamovat s ÚP – dvě veřejná projednávání, připomínkování po internetu, pracovní schůzky zastupitelstva, možnost konzultovat atd.

Chápu opozici, že nepodpoří to, co připraví koalice. Ale mrzí mne, že jsme nedokázali ÚP prohlasovat v rámci koalice.

Během diskuze v zastupitelstvu zazněla řada věcných výhrad. Některé plynuly z nepochopení role ÚP. Například je-li zimní stadion zimním stadionem, tak neplatí požadovaných 40 % zeleně, ale kdyby někdy v budoucnu se měl stadion zrušit a na jeho místě mělo vyrůst něco jiného, tak se přiměřeně v této zástavě musí přihlédnout k povinné zeleni.

(Informaci na zastupitelstvu přednesl zastupitel Radek Popelka (ANO) a vzbudila údiv i smích u některých zastupitelů – pozn. redakce).

ÚP tedy není popis současného stavu, ale jde o dlouhodobý výhled.

Jak se tedy bude pokračovat?

Vydal jsem pokyn, aby všechny vznesené připomínky jejich zpracovatelé zdokumentovali a ujistili se, že se nejedná o chyby. Zároveň chci s jednotlivými zastupitelskými kluby probrat jejich přístup a budu se snažit dohodnout, aby byl ÚP schválen. Jsem připraven některé problematické lokality zavázat zpracováním územním studie, kterou zastupitelstvo schválí do závazné formy regulačním plánem.

Co to znamená?

Regulační plán je dokument schvalovaný zastupitelstvem města a je závazným podkladem pro stavební úřad. Konkrétní území, které je v ÚP pojato obecně, se regulačním plánem velmi přesně specifikuje a zabrání se tím realizaci činností, které zastupitelé nechtějí v daném území připustit. Změnu regulačního plánu poté může schválit zase jenom zastupitelstvo na veřejném jednání.

Ale těžko se můžeme vracet k fundamentálním rozhodnutím, které padla již v minulosti.

Opět poprosím o konkrétní příklad?

Například minulé zastupitelstvo (2010 – 2014 – pozn. redakce) rozhodlo, kterým směrem se bude Jihlava rozvíjet, zda severním nebo jižním. Já sám jsem byl zastáncem myšlenky rozvoje severu pro existenci potřebných sítí, infrastruktury, na druhou stranu chápu, že vlastníci pozemků na jihu vítají rozhodnutí preferovat tuto část města. Nový ÚP s tím počítá a zvrátit toto rozhodnutí znamená začít znovu.

Jaký mohou mít tyto prodlevy ve schválení ÚP dopad na město?

Více než roční prodleva znamená, že za tuto dobu řada investorů a občanů žádala o další změny v ÚP, tedy stále se to vleče. Někteří dokonce žádají změny v dosud neschváleném ÚP – například Kronospan potřebuje velkou transformovnu v místě, kde to ani nový ÚP neřeší. A protože nebyl schválen, nemohou požádat o změnu. Nastává tak situace, kdy podle starého ÚP nemohl začít investor stavět, ale podle nového to nejde také. Nyní musí vyčkat na schválení nového a až poté požádat o jeho změnu. Neschválení znamená období nejistoty, a to je špatně.

Selhala tedy podle vás koalice?

Měli jsme dohodu, že koalice schválení podpoří. Asi bude potřebné si situaci vyříkat. Ale chci jednat i s opozicí.

Dopravní situace u benzinky ONO je neúnosná. Jak město reaguje?

V lokalitě požádala firma Aventin o povolení výstavby a město v minulosti podmínilo výstavbu řešením křižovatky u ONO. Výstavba však dosud nezačala pro objektivní potíže firmy s hledáním obchodního řetězce, který by jim tam šel. Proto hledáme jiné řešení.

Jde o krajské komunikace, proto jsme se dohodli s krajem na vytvoření kruhové křižovatky sami s tím, že kraj je ochoten se toho ujmout.

My bychom rádi udělali tu křižovatku čtyřramennou s tím, že po levé straně k Havaji se udělá velké parkoviště pro návštěvníky hřbitova včetně brány, která by umožnila vstup na hřbitov.

Nejde ze strany Aventinu o vyčkávací taktiku?

Ne. Smlouva je postavena tak, že pokud nedojde k řešení křižovatky, město bude žádat něco jiného – např. odbahnění rybníka, napojení MHD na Horní Kosov atd.

Kdy by se mělo začít se stavbou kruhového objezdu? Pokud se bude čekat na dotace?

Jednáme s krajem o výstavbě z prostředků kraje.

Další sledovanou stavbou je Dopravní terminál u městského vlakového nádraží. Co je tady nového?

Proběhlo jednání o výstavbě vysokorychlostní trati Praha – Brno, které by pro některé spoje připojilo Jihlavu. Tím pádem se pro Správu železniční a dopravní cesty jihlavské městské nádraží stalo jednou z investičních priorit. Předpokládá se demolice stávající budovy a výstavba nové, včetně podchodů, nadchodů atd. Nový dopravní terminál získal novou důležitost a jeho realizace by měla podstatně ulevit dopravní situaci. Vzhledem k přesunu autobusového nádraží do této lokality se nyní připravuje výstavba dvou nových zastávek pro linkové autobusy i MHD v ulici Hradební (na úrovni Brány M. Boží), které by umožnily cestujícím vystoupit a nastoupit poblíž centra města, a ne až na dopravním terminálu. Průběžně jednáme na ministerstvu pro místní rozvoj o výši dotace, a co vše lze pod ni zahrnout.

V mediích se objevily informace o finančních problémech JVAKu, tedy městské společnosti. Co k tomu můžete říct?

JVAK byl založen městem jako akciová společnost pro provozování vodárenské infrastruktury. Jihlava vystoupila ze SVAKu a JVAK měl provozovat vydaný majetek. Bude vybírat vodné a stočné, z toho bude hradit nájem městu, které bude město zpětně investovat do svého majetku. Současně JVAK na sebe převzal roli účastníka všech řízení, kde se staví nová kanalizace. Malou část majetku již převzali a provozují. Zároveň se starají o povrchové vody, rybníky, toky atd.

Část plateb mají paušálem, protože dělají úřednické věci za město.

Problémem je, že městu nebyl za SVAKu dosud vydán majetek. Tedy uvažovaný zisk z výběru vodného a stočného společnost nedostává a vznikají tím finanční problémy. Je tedy legitimní uvažovat, co dál.

Jednou z možností je, aby JVAK pro město zajišťoval velké investiční akce v řádech desítek milionů korun. Tím je myšlena výstavba kanalizace Zborná, Heroltice a Henčov. S tím je spojena pracovních činností, za kterou JVAK dostane odměnu. To je však třeba ošetřit smluvně.

Situace se rapidně změní v okamžiku, kdy by došlo k vydání majetku. Termín ale nelze předjímat.

Situace kolem JVAKu asi víc zajímala média, v pozornosti občanů je ale plánovaná výstavba ve Zborné. Objevují se protesty, proti výstavbě byl i anonymní leták pro městské zastupitele. Jak to vnímáte?

Jako směs nepochopení smyslu územního plánu města, neznalosti historie a vývoje dané lokality, osobní animozity a nakonec i závisti a sobectví.

Onen leták ukazuje, že to není spontánní aktivita, ale pečlivě řízený a organizovaný postup několika jedinců, kteří se bojí, že přijdou o výhled na komíny Žďasu. V letáku se argumentuje 50 novými rodinnými domy. Kde se pisatelé k takovému číslu dostali? Jsou přesvědčeni, že Zborná je dopravně přetížená. Jak to poznali? Provedl jsem sám sčítání vozidel v největší koncentraci dopravy ve všední den od 5 hod. ráno do 8 hod. Za tři hodiny odjelo ze Zborné 62 vozidel.

To jenom příklad demagogie, se kterou argumentují. Skutečné možnosti každé lokality může ukázat jen odborná studie, ne strašení.

Hovořil jste také o nepochopení historie Zborné a jejím vývoji…

Zborná byla do roku 1989 uzavřená pro jakoukoli výstavbu. Byla to chatová rekreační oblast. Restituce přinesla nové vlastníky pozemků a ti chtěli stavět. Pěkné prostředí přitahovalo movité zájemce o výstavbu rodinných domů. Paradoxně ti, co tyto protesty iniciují, tak urputně bojovali za změnu územního plánu, aby mohli rekreační bydlení vyměnit za trvalé. Ale jen pro ně samotné. Ostatní zájemci už mají smůlu. V tom spatřuji zmiňovanou sobeckost.

Z jiného pohledu je ale přirozená lidská reakce, chránit si dosažené…

Ano, bohužel musím souhlasit.

Diskuze k článku

Nový komentář

Reklama
15.04.2024 Bez kategorieAdvokátka Eva Decroix se stala novou místopředsedkyní ODS

Volební kongres ODS rozhodl, že místopředsedkyně poslaneckého klubu ODS Eva Decroix se stane také místopředsedkyní strany. Po znovuzvolení Petra Fialy předsedou a Zbyňka Stanjury prvním ...

Komentáře (3)
11.04.2024 Bez kategorieHyský: Ten, kdo mluví silně, má nějakou šanci

Sociální demokracie existuje. V současné době už ta zkratka není ČSSD, ale SOCDEM a SOCDEM je Sociální demokracie, říká vysočinský šéf strany Martin Hyský, který je zároveň krajským ...

Komentáře (0)
18.03.2024 Bez kategoriePoslankyně Decroix (ODS) reagovala na poučování Konečné (KSČM)

V nedělní Partii Terezie Tománkové na CNN Prima News se v diskusi střetly čtyři ženy – Věra Kovářová (STAN), Eva Decroix (ODS), Jaroslava Pokorná Jermanová (ANO) a Kateřina Konečná (KSČM). V ...

Komentáře (10)
13.03.2024 Bez kategorieD. Mészáros (SPD) již není jihlavským zastupitelem

Jihlavské SPD vyměnilo v Jihlavě městského zastupitele. Na mandát rezignoval David Mészáros. Důvod jeho rezignace hnutí blíže nespecifikovalo. Nahradila ho Dagmar Barimová, která složila ...

Komentáře (0)
23.02.2024 Bez kategorieNagyová (ANO) k Čapímu hnízdu: Nikdy se to nemělo dostat před soud

Jihlavská zastupitelka Jana Nagyová (ANO) byla podruhé nepravomocně osvobozena Městským soudem v Praze v kauze možného podvodu při čerpání dotace na Farmu Čapí hnízdo. Kromě Nagyové byl ...

Komentáře (2)
16.02.2024 Bez kategoriePoslanec Koten (SPD) považoval bundy biatlonistů za ukrajinské

Je Nové Město ještě na Moravě nebo na Ukrajině? Tuto otázku na svém facebookovém profilu položil poslanec Radek Koten (SPD). Obul se do organizátorů Mistrovství světa v biatlonu kvůli bundám ...

Komentáře (3)
07.02.2024 Bez kategorieExprimátorka K. Koubová: S výběrem pana Lindovského jsem spokojená

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
02.02.2024 Bez kategorieP. Paul: S nominací M. Lindovského souhlasím

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (1)
02.02.2024 Bez kategorieRadek Hošek: Město neumí a nemá podnikat

Rada města Jihlavy doporučila na místo jednatele Horácké multifunkční arény v Jihlavě (HMA) 40letého Martina Lindovského z Ostravy. JL oslovily zástupce všech tří opozičních stran v jihlavském ...

Komentáře (0)
19.01.2024 Bez kategorieKrajský radní P. Hájek (STAN) už není starostou Těchobuze

Radní Kraje Vysočina Pavel Hájek (STAN) po dlouhých letech skončil ve funkci starosty obce Těchobuz na Pelhřimovsku. Důvody proč rezignoval, vysvětlil na svém Facebooku: „Do funkce starosty ...

Komentáře (0)
16.01.2024 Bez kategoriePrioritou pro mě je obecný prospěch, říká Šoula, nový jihlavský zastupitel za STAN

Vojtěch Šoula se stal novým jihlavským zastupitelem za STAN. V listopadu 2023 nahradil zastupitelku Miroslavu Zápotočnou, která rezignovala. JL mu položily několik otázek. Na jaká témata ...

Komentáře (2)
11.01.2024 Bez kategorieKafková: Příčí se mi upírat dědicům právo na vrácení majetku

JL položily jednu otázku opoziční jihlavské zastupitelce Tereze Kafkové (PiFo): Na posledním prosincovém jednání městského zastupitelstva jste se zdržela hlasování v bodě 45: Návrh ...

Komentáře (1)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net