Reklama
Dnes je pátek 19.04.2024     svátek má Rostislav

Staré továrny nalézají využití

AČKOLIV areál bývalého Motorpalu pozvolna ožívá, vypadá již na první pohled stále omšele a nevzhledně. Foto: Pavel Bajer
AČKOLIV areál bývalého Motorpalu pozvolna ožívá, vypadá již na první pohled stále omšele a nevzhledně. Foto: Pavel Bajer

25.8.2016 Aktuality/Komentáře (82), autor:
Pavel Bajer
,
Pavel Bajer

 

  Motorpal, Tesla, BOPO nebo Uniplet. Vysočinské podniky, jejichž zlatá éra skončila krátce po pádu komunismu během 90. let minulého století. Zanedlouho poté se z jejich bývalých továrních hal staly opuštěné a místy polorozbořené, a hlavně skoro nevyužívané objekty. Pro tyto průmyslové stavby používá čeština anglický název: brownfield.

 

  V posledních letech se do areálů některých z nich vrací podnikatelé.  „Pro nás je určitě lepší, pokud je využívají pro výrobu, než když staví haly na zelené louce,“ vyjádřil se ředitel Krajské hospodářské komory Tomáš Prchal. Doplnil, že pro využití brownfieldů existuje pro podnikatele celá řada dotačních titulů.

 

  Jedním z typických jihlavských brownfieldů je ve Strojírenské ulici bývalý areál Motorpalu, který se odsud přestěhoval v polovině 90. let. Objekt v současné době spravuje firma Business Park Staré Hory/Altenberg, který hledá pro tyto prostory investory nebo pronajímatele.

 

  „Areál je v současné obsazený přibližně ze 70 %. Poptávka každoročně vzrůstá,“ informoval Petr Chytka mladší z Business Park Staré Hory/Altenberg. Podle jeho slov mají v současné době v areálu dílny, sklady a kanceláře různé soukromé firmy. Dle Chytky mají v areálu také své zkušebny kapely. Navíc je zde golfové hřiště, vinotéka, nebo lezecká stěna. Jedinou firmou, která se v areálu zabývá strojírenskou výrobou ve větším rozsahu, je slévárna Sunoco.

 

   Největším jihlavským brownfieldem jsou pístovská kasárna. Pro ně však město nenalezlo doposud využití. Ačkoliv o jeho koupi v minulosti projevil zájem jihlavský podnikatel Petr Žižka, městští zastupitelé se mu nakonec rozhodli tento objekt neprodat. Nepřesvědčil je totiž svými podnikatelskými záměry. Bývalá kasárna jsou v současné době zakonzervována a město vynakládá peníze pouze na jejich nejnutnější údržbu.

 

  Opuštěné továrny mají různé osudy
Na rozdíl od pístovských kasáren naopak nalezl částečné využití areál bývalých skláren v Antonínově Dole. Světoznámé sklárny Bohemia Crystal zde ukončily svoji činnost v roce 2007. Areál bývalých skláren v současné době spravuje firma Burson Properties, která zde nabízí prostory k pronájmu a prodeji.
„V současné době tyto prostory pronajímáme asi 14 firmám, které provozují svoji činnost přibližně v 60 procentech areálu,“ prozradil zástupce Burson Properties Tomáš Janík.

 

 

  Obdobná situace je v objektu bývalé Löwovy textilní továrny v městské části Helenín. V opravené části sídlí Střední uměleckoprůmyslová škola. V dosti zdevastované části továrny v Malém Beranově působí textilní firma Jilana.
Mezi Sráznou a Havlíčkovou ulicí v Jihlavě byl dříve starý tovární objekt, patřící podniku Tesla. Většina výroby se během 90. let přestěhovala do Hruškových Dvorů. Před devíti lety Tesla již notně chátrající starou továrnu prodala akciové společnosti Corbada. Ta na tomto místě postavila, ve spolupráci s městem, v podstatě novu čtvrť. Napomohla tomu také dotace ze státního rozpočtu. Celý projekt byl nazván Jihlavské terasy.

 

  Zahrnují domov pro seniory, hotel, lékařský dům, soukromou mateřskou školu, galerii nebo bytový dům. Jenom vybudování domova pro seniory vyšlo na 107 milionů korun.

 

  Pod Brněnským mostem se nachází další jihlavský brownfield. Bývalý areál továrny Alfatexu. Omšelou budovu chce jihlavský podnikatel Jaroslav Dobrovolný přestavět na čtyři bloky bytových domů. „Pokud vše půjde dobře, chtěl bych stavbu zahájit ještě v letošním roce,“ sdělil JL Dobrovolný.

 

  V Třebíčí ožívá BOPO i Uniplet
Z vysočinských měst má své dva velké brownfieldy také Třebíč. Před rokem 1989 patřil třebíčský podnik BOPO (Boty a ponožky) k největším zaměstnavatelům v regionu. Ve své nejslavnější době zaměstnával okolo pěti tisíc zaměstnanců. Od počátku 90. let začala jít jeho bilance strmě dolů, a v roce 2000 podnik ukončil výrobu. Neustál konkurenci levných bot a textilu z jihovýchodní Asie a pád východních trhů, kam ve velkém exportoval. Areál opuštěného podniku začal postupně chátrat.

 

  Od roku 2015 v areálu továrny sídlí vědeckotechnické centrum Alternátor. Město má, spolu s místními podnikateli, ambici areál bývalé továrny do roku 2020 proměnit v městskou čtvrť. „Mohly by zde být byty, kanceláře, volnočasové aktivity, drobná výroba,“ přiblížil v České televizi majitel části komplexu Richard Horký.

 

 Částečné využití našel také areál další velké třebíčské továrny Unipletu. Byla to světově známá firma na výrobu pletacích strojů. Její pád začal až po roce 2004, kdy bylo rozhodnuto o jejím prodeji novému vlastníkovi. Ten firmu postupně přivedl ke krachu.

 

  O několik let později koupila firma ICOM transport velkou část objektu bývalé továrny. V současné době tam má kanceláře, benzínku i zaparkované autobusy.

Diskuze k článku

Nový komentář

Po revoliuci nastala předpokládaná změna skupenství.
Žádný rozmach, ale úpadek až krach. Zdevastované továrny nejsou jediným smutným svědkem konce života našeho tradičního průmyslu, co teprve obejkty JZD na vesnicích. Často budované zadarmo v akci "Z". Vlastně, proč tesknit, když za tím byla povinnost pracovat (mít prokazatelnbý příjem), to přece v životě oběžuje.
VladimírV | 2016-08-25 13:29:28 | Reagovat
Máte naprostou pravdu, pane Vladimíre.
Co zbylo z našeho soběstačného hospodaření, co z našeho průmyslu, známého pod pojmem "zlaté české ručičky" v celém světě? Naše cukrovary, sklárny, vše, na co jsme byli hrdi a nazývali to "rodinným stříbrem" je v troskách, v lepším případě se jedná o montovny v rukách cizáků. Pryč je naše solidarita, uzákoněná právy, naopak ti, kteří jsou nabádáni, aby číhali, zda někdo si nedošel na WC , což je považováno za flákání, jsou za bonzáctví ještě odměňováno jidášským penízkem. Za 25 let dokázala naše admiralita celou republiku úplně rozkrášt.
čtenář | 2016-08-25 14:01:50 | Reagovat
Vy komiku :). Viděl jste většinu těch fabrik, JZD atd. na vlastní oči ? Většinou to byly polorozpadlé ruiny. Jediné, trochu reprezentativní, bylo království JZD Slušovice a věřte že se tam muselo hodně makat (kdysi jsem tam jezdil na školení, neb jejich IT bylo v republice nedostižné). Na všem ostatním se podepsalo 40-ti leté neudržovaní a neinvestování v podání socialistického hospodaření soudruhů. Takovéhle bláboly nemůže z úst vypustit soudný člověk, leda by se na tom zvěrstvu aktivně nepodílel.
Daňový Soumar | 2016-08-27 10:12:21 | Reagovat
Tak takhle blábolit dokáže jedině Dýňový somár !
Blábolit dokáže skutečně každý somár, ovšem skutečnost ho z toho blábolení usvědčuje, pokud ovšem nevidí, neslyší, co se děje kolem něho, jako ten skutečný somár zapřažený do žentouru. Aneb chiméry usvědčuje praxe. Vše kolem vás, milý somáre vás usvědčuje, že s odpuštěním kecáte. A to, co se rozkradlo za 25 let, proti tomu byli komouši břídilové !
čtenář | 2016-08-27 17:13:13 | Reagovat
Vás usvědčuje pouze sprostý rudý mozek soudruhu. A to je diagnóza nelichotivá.
Daňový Soumar | 2016-08-27 23:31:31 | Reagovat
Ubohé. Až vás to klepne, svět se zbaví jednoho zastydlého havloida.
čtenář | 2016-08-28 09:22:38 | Reagovat
Pane Daňový soumare,
při vaší jasnořivosti a kritičnosti bysta si měl položit otázku, jak je to možné, že v polorozpadlých fabrikách , kravínech a jiných nemovitostech dokázal stát hospodařit s přebytkem, že byl dokonce i potravinově soběstačný. Ano, zvěrstvem bylo, že se více neinvestovalo do rozvoje. To se ovšem umocnilo po ravoluci, kdy se nejen neinvestovalo, ale hiodně rozkradlo, zejména pak zlikvidovaly tradiční obchodní značky, až na lukrativní podniky. Na tom vašem "zvěrstvu se podílela převážná většina národa, protože zde byla povinnost pracovat.Fuj, to ale byla doba.
VladimírV | 2016-08-28 16:13:35 | Reagovat
Kapitalisti to znicily?
Pane Vladimire.
To cemu vy rikate revoluce,bylo predani statnich komunistickych podniku do rukou komunistu kteri meli dost styku dostat pujcky od dalsich komunistu v bankovnictvi.Samozrejme v te dobe uz zadny z nich komunista nebyl.
Ale hlavni problem ktery nastal bylo ze fabriky nahle musely zacit platil lidem mzdu a ne almuznu.
Treba sklarstvi vzdy pracovalo s prebytkem a za valuty.Ale jak musely zacit platit delnikum to co si zaslouzily a ne je okradat jako za komunistu.Tak nahle plat skocil behem par let z 5 000 na 20 000.Coz samozrejme novy majitele vyresily obrovskym zvednutim cen .Misto aby zmenily vzorty a improvizovaly a po urcitom dobu prodelavaly nez se to vzije.Ale ne ,ona ta sama,krasna skenicka skocila z 20 dollars na 120.Ne ze by to trh nemohl unest ,Je tu i drazsi sklo,ale lidi nejsou blby ,kdyz prodavas tricet let porad presne to samy ,za stejnou cenu a nahle prodas bez vysvetleni  sestrkat draz ',what the hell,ztratily trhy a tim cely skloexport sel do haje.A diky bohu za to ,ted tu jsou krasne originalni veci od desitek skutecne soukromich podnikatelu .
Libor Furbacher | 2016-08-29 01:07:30 | Reagovat
Pane Fürbachere,
držme se oficialit. Revoluce to samozřejmě byla. Privatizací došlo k radikální změně společenského vlastnictví na vlastnictví soukromé.Nepolemizuji o tom, do jakých rukou se dostal majetek. Případy z Jihlavy potvrzují částečně Váš názor - viz např. Motorpal. Pokud jde o ceny zboží, nebýt toho, že se cíleně zlikvidoval náš obchod s Východem, viz utlumení výroby zkoušecích stanic, o které byl eminentní zájem, protože byly za třetinovou cenu než od Bosche a které byly vyváženy především do Ruska, nemusely růst ani mzdy tak, že šly firmy do kopru. Pokud jde o sklárny, chybou bylo, že se z nich neutvořily akiovky s majoritou zaměstnaneckých akcií. Je totiž rozdíl, vyrábět to samé zboží v jednottlivých sadách nebo hromadně, třeba po vagonech. Odbyt přes konkurenci japonskéo strojově broušeného skla by byl dodnes. Největší průšvih byl v jihlavské piance. Výroba pianin i přes jejich cenu do 50 tisíc a jejich denní vagonový export do Ruska skončila. Kilogramová dolarová cena pianina přitom byla velice lukrativní.Tomu všemu se nedá jinak říci než devastace našeho průmyslu jako důsledek revoluce.
VladimírV | 2016-08-29 10:34:01 | Reagovat
Devastace?
Pane Vladimir ,nevim jak moc v Rusku potrebovaly pianina ,ale vim jak rusove za  zbozi platily,spise neplatily.Ano dalo se nektere podniky udrzet ,ale to by je musel vest nekdo jiny a ne prevleceny komunisti co chtely byt rychle bohaty kapitalisti.A ono to tak nepracuje.
 
Libor Furbacher | 2016-08-29 18:53:43 | Reagovat
Pane Fürbachere,
Rusové za pianina platili dokonce v dolarech.  Ne všichni v Rusku byli na úrovni mužiků. Do jejich kultury pronikla zvláště francouzská etiketa, v tom hraní na klavír. U převzetí podniků máte pravdu. S malým dovětkem, stát po revoluci neměl dostatek schopnch manažerů, A tak se vesla chopili překabátění "kapitalisté". Mimochodem, stejný problém byl po říjnové revoluci v Rusku. Lenin situaci řešil tak, že v průmyslu nechal dále zaměstnávat bývalé šéfy, samozřejmě ne v řídících funkcích, aby si mezitím vychoval nové kádry. U nás stačilo být "u lizu", nalézt spřátelenou banku, zprivatizovat podnik a pak ho v mnoha případech vytunelovat. Někdy i s pomocí konkurence.  
 
VladimírV | 2016-08-29 22:53:40 | Reagovat
Rusove platily v dolarech?
Pane Vladimire mate pravdu ze do ruska pronikla francouzka etiketa.Ale to bylo za cara.Lenin a stalin jim ji z palice vymlatily.A na vychovani novej kadru ,to jim slo taky dobre, ani nemluvim.
V cesku misto nejakeho vychovavani kadru jste mely udelat zakon ktere by konecne umoznil komunistum zit podle jejich konecneho snu.Aby nebylo osobniho vlastnictvi.Zakazat kazdemu komunistovi ve vedoucich funkcich vlastneni jakehokoliv businessu.A problem by byl vyresen.S posledni vetou vaseho komentare souhlasim.
Libor Furbacher | 2016-08-30 13:59:32 | Reagovat
Pane Fürbachere, neměl byste si raději hledět krachujícího amerického hospodářství,
které vidí záchranu pouze ve vývozu zbraní a vojenského materiálu a vytváření krizových situací po celém světě? Viz dítě USA, nazývané Islámský stát a fašistická vláda na Ukrajině, zrežírovaná týmž autorem ?
čtenář | 2016-08-31 11:03:42 | Reagovat
Nevím kde jste se pohyboval Vy, ale zadluženost státních podniků byla standardem. Dozajista Vám říká něco pojem druhotná platební neschopnost. Tu vykazovaly prakticky všechny podniky. Systém běžel v režimu, kdy všichni dlužili všem a prováděli se složité zápočty mezi x firmami. Tance které probíhaly okolo investic Vám taktéž dozajista nemusím připomínat. Stát sice hospodařil s přebytkem, ale na úkor právě oněch investic, takže díky neinvestování tato vnitřní zadluženost byla ve skutečnosti na mnohonásobně vyšší úrovni. Rok 89 to jen odhalil v plné nahotě.
Daňový Soumar | 2016-08-29 16:46:43 | Reagovat
Pane Daňový soumare,
o slabé inVestiční činnost do inovací a vizáže fabrik není sporu. Šlo tedy o fiktivní druhotnou platební neschopnost, podniky se zkrátka tímto směrem neubíraly.  Existovalo tady centrálně plánované hospodářství, jehož výkon se odrážel ve zdraví státního rozpočtu. Takže žádný velkjý průšvih. Navíc, míra kvalifikace a fortelu českých lidí byla poměrně dobrá. Tato výhoda vzala po revoluci rychle za své. Příčinou bylo upozadění učňovského školství  a technických oborů na středních a vysokých školách. Zkrátka, do oku lahodících montoven není takové kvalifikace třeba. Samozřejmě až na výjimky. Rok 89 byl důsledkem kolapsu přežité ideologie. Z jednoho extrému jsme skočili do druhého, navíc zasaženi náhlou svobodou a slepí k těm, co využili naší důvěřivosti k prováděným změnám ke zlodějině, která nemá v dějinách naší země obdoby. Ani válka nenapáchala takové škody., hlavně pak na charakteru lidí. Logicky zhodnoceno, před revolucí jsme na tom hospodářsky nebyli tak špatně, že jsme zůstali i přes tuto zlodějinu v snasitelných podmínkách.
VladimírV | 2016-08-29 23:17:29 | Reagovat
Největší zlodějna ? Já nevím jak Vám, ale mě jako největší zlodějna přišel rok 1948. Tam se kradlo ve velkém a konkrétním lidem. Pak se to tady pomalu rozkrádalo pod heslem kdo nekrade okrádá vlastní rodinu až do roku 89. Nemyslím si, že pokud by nedošlo k tomu co se tady dělo po roce 89, tak byste byl Vy nebo já bohatší. To ani náhodou. Možná se cítíte okraden. Jak se pak ale  mají cítit ti, jenž vlastnili nějaké majetky před kolektivním znárodněním a následným privatizačním procesem?
 
Daňový Soumar | 2016-08-29 23:50:07 | Reagovat
A ještě k té potravinové soběstačnosti. To taky asi nemyslíte vážně že? Já si pamatuji fronty na všechny potraviny. Když dovezli chleba, když ve čtvrtek dovezli maso, když ... Sehnat husu, kachnu, králíka nebo krůtu byl nadlidský úkol, který se podařil možná jednou za pětiletku (stejně jako chleba v pátek odpoledne) A chudáci zemědělci při sklizních nestíhali, tak se tam nahnali studáci, vojsko, zaměstnanci z fabrik ... Jak vypadá socialistická soběstačnost lze vidět na příkladu Venezuely nebo Severí Korei. Lidi mají kátkou paměť a tendenci si vše malovat v růžových barvách.
Daňový Soumar | 2016-08-30 08:59:57 | Reagovat
Pane Daňový soumare,
nechci mít poslední slovo. Ale přesto:
K výši zlodějiny: Pokud jde o průmysl, tedy válkou zčásti zničený, zlodějina po roce 1948 nebyla rozhodně větší. A v zemědělství, kdy velkou část půdy, potažmo lesů, měla v podmíněné správě (nikoliv ve vlastnictví) církev, tak to opět nesedí. Vše se dělo pod heslem, že vítěz bere všechno, bohužel v prostředí, kdy Československo, které patřilo k nejrozvinutějším zemím východního bloku, jehož součástí se stalo, muselo holt "přibrzdit" ve prospěch rozkvětu zaostalejších partnerů.
Pokud jde o potravinovou soběstačnost, myslím to tak, že jsme byli jako země schopni, až na výjimky (suchu v roce 1947) vyrobit dostatek základních potravin. Ano, i já jsem stával každý pátek frontu na maso. Při mé prvni návštěvě na Západě po revoluci jsem se potkal v Německu se sousedkou (oči jsem měl jak pětikoruny z přehršle zboží), řekla velkou pravdu. "Vy máte ten šedivý socialismus, my barevný kapitelismus. Obojí není dobré".
Že bych se měl vysmívat aktivitám při zemědělských kampaních, akcím Z, kdy lidé zadarmo budovali, to ani náhodou. Když nic, to všechno dávalo lidem (tedy jejich většině) pocit sounáležitosti se zemí, ve které žili.
Jsem rád, že v roce 1989 došlo zákonitě ke změně. Nejsem rád, že změna v roce1989 upřednostnila vládu peněz na vším a silně pokřivila morálku lidí.
VladimírV | 2016-08-30 10:05:30 | Reagovat
U Vás to možná vytvářelo pocit sounáležitosti. U mě a většiny spolužáků (atd...) to vzbuzovalo odpor k socialistickému zřízení, kdy jsme museli nedobrovolně a zadarmo pracovat za někoho jiného. Což bylo jedním z hlavních znaků socialismu.
Daňový Soumar | 2016-08-30 10:33:13 | Reagovat
Ale ano,
ovšem odpo,r jak k čemu. Např. k bramborovým brigádám, kde jsme byli plísněni těmi samými učiteli, co nás dezúrovali ve škole nebo na vojně, na kterou jsem šel s opravdovým odporem, to ano. Ale na druhé straně, co jsme udělali z vlastní iniciativy, a to platí dodnes, z toho jsem měl vždy dobrý pocit. Dnes je to o tom, že když se někde dobrovolně a zadarmo angažujete, tak na vás někteří pohlížejí jako na blázna a jiní pak hledají vaše zištné zájmy. Tak už to mají v hlavě pomotané, že nevěří na nic jiného než sílu mamonu.
VladimírV | 2016-08-30 13:25:08 | Reagovat
Dobrovolnost a dobry pocit.
Ta akce Z ta byla tak dobrovolna ,ze se podle odpracovanych  hodin braly deti do  poradniku do skolky.
Jediny co jsem udelal za komunistu z vlastni iniciativy ,z ceho jsem mel dobry pocit ,To bylo moje osobni akce.Z  a kopecky.
Libor Furbacher | 2016-08-30 23:04:02 | Reagovat
Nezdá se, že bychom Vás tady nějak postrádali.
A s tím dobrým pocitem to nebude asi taky tak horrké, když sem pořád dolejzáte se svými příspěvky, které mají tak daleko k naší realitě. Jestli máte takový dobrý pocit, mlčte, šoupejte nohama a koukejte, ať to nádobí v Mekáči dobře myjete, aby se šéf nezlobil.
čtenář | 2016-08-31 09:18:24 | Reagovat
Rozlobil jsem Vas?
Je evidentni,jak pisete, ze moje prispevky maji  daleko k Vasi osobni realite.Prominte pokud vam narusuji vasi labuti pisen komunismu.
Jinak vase quips jsou obcas usmevne.
Libor Furbacher | 2016-08-31 14:06:48 | Reagovat
Omezenost zdejších rudochů je neuvěřitelná.
Český průmysl byl na sklonku osmdesátých let oproti západu beznadějně zastaralý, podfinancovaný, bez vývoje, bez perspektivy. Ostatně jako celý východní blok. Je zvláštní soudruzi, že vám nevadí, že tehdy jsme, v lepším případě, byli také jen montovnou, ale SSSR. V horším případě dodavateli surového železa, uranu a dalších surovin.
Martin | 2016-08-28 13:12:16 | Reagovat
Omezenost potomce válečného zločince Bormanna je neuvěřitelná.
K jeho idiocii již není co dodat.
čtenář | 2016-08-28 14:06:57 | Reagovat
Něco k tématu teplej slimáku?
Martin | 2016-08-28 15:23:06 | Reagovat
Vidím, že už meleš z posledního Merkeláčku.
Už prskáš z posledních sil. Navlékni si hidžáb a běž do mešity. Hlavně neříkej, že jsi bukvice, to by si to s tebou rychle vyřídili. A nebo se raději vyprav za svou Mutti Makrel, než si to s ní vyřídí sami Němci. Je to přece jen kulturní národ a za takové teplé oplégry tvého formátu se musí stydět.
čtenář | 2016-08-28 15:34:10 | Reagovat
Ztrácíš se v tom slimáku,
dle tebe jsem jednou teplej, podruhý fašoun, potřetí muslimák, počtvrtý kavárna to pražská. Myslím, že i tvůj omezenej mozeček musí uznat, že všechno současně být jaksi nemůžu. Udělej si v tom prosím pořádek a pak zkus říct něco k tématu tohoto vlákna. Děkuji.
Martin | 2016-08-28 18:38:57 | Reagovat
Ale jde, sudeťáku.
Jenže tobě se jako prototypu primitiva musí dávat všechno po lopatě. Je toho na tebe příliš k pochopení, to uznávám. S tebou se musí mluvit jednoduše. Takže lapidárně: JSI BLB !
Dále se bavit s primitivem nemá smysl.
čtenář | 2016-08-28 18:44:57 | Reagovat
S nadávkami se v diskuzi s tebou musí počítat,
vulgární primitive. A něco k tématu?
Martin | 2016-08-28 19:21:58 | Reagovat
Tak, tak. Chlubíme se montovnami (sklady, překladišti), nebo jak se dnes říká "logistickými centry", které mají nahradit bývalé továrny. Největší nesmysl je, že se staví na "zelené louce", na kvalitní orné půdě, která valem ubývá v našem státě, místo, aby se renovovaly bývalé zdevastované objekty průmyslu a zemědělství. A to nemluvím o dalších tzv. "zrcátkách", která se rovněž, v drtivé většině případů, staví na orné půdě. Za tato povolení takových staveb, by patřiční politici a úředníci měli být tvrdě potrestáni, že to vůbec povolili. Naši předci tvrdě bojovali s přírodou, aby získali  půdu a my ji takto likvidujeme.
Nic proti logistickým centrům, ale stavět je tam, kde se nedá nic pěstovat, či zrenovovat staré objekty. To udělá dobrý hospodář a ne hloupý sedlák, kterých máme na patřičných místech asi velmi mnoho.
Strejček Nimra | 2016-08-26 07:59:25 | Reagovat
Z Vás je na každém kroku cítit nenávist k Jipocaru. Které objekty byste vy chytráku chtěl rekonstruovat na logistické centrum ? Můžete začít hned teď, namísto zcestného mletí pantem. Do 15-ti až 20-ti let určitě zaměstnáte tisícovku lidí. Tomu pevně věřím. S vaším přehledem to bude hračka.
Daňový Soumar | 2016-08-27 10:33:13 | Reagovat
Ano, nelíbí se mi všechna logistická centra vystavěná na špičkové orné půdě a Jipocar je názorný příklad, kde právě tato půda byla nejlepší bonity bez kamení (vím to podle místních rodáků). A kde skončila ornice? Navezli ji na zmeliorovanou louku a žlab s potůčkem, kde jsou silné spodní prameny a dnes tam jsou rozbité trativody od těžké techniky co  tam vozily ornici a rovnaly to. Výsledek: podmáčená louka, vzniklé polobažiny a jezírka pro rodiště komárů, která ubrala další půdu, kde se mohlo dál něco pěstovat. Uživatel to řeší částečným vybagrováním struh?! V případě dešťů tam těžší technika nezajede. Tak to je ten výsledek!!!
Těch objektů s přilehlými pozemky jsou po republice desítky a stovky, kde se dají s určitostí vystavět podobná "centra". Pochopitelně, ono se lépe a laciněji staví na "zelené louce", než přestavovat opuštěné budovy bývalých továren a zemědělských areálů. To říkám já, člověk s obyčejným selským rozumem, daňový soumare.
Strejček Nimra | 2016-08-27 14:14:52 | Reagovat
Ony ty továrny, JZD a Státní statky nebyly zase všechny tak zchátralé jak , Daňový soumare, říkáte. Nebyly to jenom Slušovice, kam se jezdili i ti, Vámi obdivovaní, ze západu jezdit dívat. Mnohé podniky tomu západu konkurovaly a zabíraly vývozní destinace" a tak se musely  nechat "padnout", nechte na hlavě, jak se říká. Zase takoví blbečkové a ubožáčci jsme nebyli. On ten západ se také těšil až sem bude svoje dobré výrobky a také šunty dovážet.
Strejček Nimra | 2016-08-27 14:30:30 | Reagovat
Zapomněl jsem na fotovoltaiku, jak já říkám "zrcátka". Jeďte se podívat za hranice (Německo, Itálie, Švýcarsko) a těžko uvidíte zrcátka na polích. Jsou umístěná na stráních, budovách, protihlukových stěnách podél dálnic, na střechách autobusových nádraží a továren. Co si tak tito cizinci asi o nás mohou myslet, když to vidí u nás na polích?
Strejček Nimra | 2016-08-27 14:38:42 | Reagovat
Dýňový soumar pouze papouškuje otřepané fráze.
Němci by jeho blábolení označili jako "Dichtung und Wahrheit."
Je to sice pojem z jiného oboru, ale na somára sedí jako zádel na hrnec.
čtenář | 2016-08-27 17:19:31 | Reagovat
Nemáte to lehké, vážený Somáre !
Každodenní realita vás usvědčuje ze lži.
čtenář | 2016-08-27 18:00:32 | Reagovat
Přiznejme si to, jednání o volném obchodu mezi EU a USA zkrachovala, řekl německý ministr.

Zdroj: Novinky. cz

Zdá se, že přece jen má někdo v Evropě rozum. A ten kdo se tolik těší na "vysoce kvalitní zboží" - rozuměj geneticky modifikované potraviny od svých miláčků Ušáčků, si bude na ně muset počkat.
čtenář | 2016-08-28 16:04:35 | Reagovat
Staré továrny nalézají využití
od Vaňkovky v Brně
přes plynárnu ve Vídni
a přístavní sklady v Oslo
až po továrny v Londýně
nemocnicu u sv. Anny v Brně 
a Stříbrné terasy v Jihlavě,
v rukou architekta,který dokáže pochopit jejich kouzlo,
mají šarm.
Zdeněk | 2016-08-26 22:47:22 | Reagovat
O, jak dojemné !
Hle jak jako mávnutím kouzelného proutku je vše vyřešeno ke všeobecné.spokojenosti !
čtenář | 2016-08-27 07:06:32 | Reagovat
A ze všeho nejvíce nás může potěšit to Oslo (bez dvojsmyslu!)
čtenář | 2016-08-27 07:12:58 | Reagovat
Stříbrné terasy jsou pro mě jidiným příkladem smysluplně využitých dotací z EU.
Daňový Soumar | 2016-08-27 10:15:24 | Reagovat
Proti gustu není mustru, ale není to trochu málo?
A kolik jsme do molocha na hliněných nohou, alias žaláře národů nacpali my ?
čtenář | 2016-08-27 17:16:16 | Reagovat
ŽALÁŘ NÁRODŮ, CHVÍLI NE NA HOKEJ,ALE NA ČT2
Katyň
Dnes20:00 › 22:05
 
K jedné z nejtemnějších událostí novodobých polských dějin se vrací film slavného polského režiséra Andrzeje Wajdy. Vypráví o zavraždění téměř pětadvaceti tisíc polských vojáků i civilistů, které provedla sovětská tajná policie NKVD v roce 1940. Toto traumatem poznamenané téma dlouho provázela řada zfalšovaných důkazů, rozporuplných faktů a nejasností, proto bylo příznačně nazýváno Katyňská lež. Přitom hromadné hroby obětí odhalili Němci již v roce 1941. Moskva ale na oplátku z masakru obvinila Němce, západní evropské státy o hrůzyplné události raději mlčely. Až v roce 1990 Rusko přiznalo, že Stalin vraždy příslušníků polské vojenské a společenské elity skutečně nařídil. Přesto ruská strana stále odmítá odtajnit dokumenty, jež se týkají této události a uznat masakr za genocidu. Filmové drama začíná 17. 9. 1939, kdy Sovětský svaz napadl Polsko, krátce předtím šokované drtivým útokem německé armády. V popředí děje jsou manželé Jerzy a Anna, na jejich příběhu jsou ukázány osudy příbuzných zajatých polských důstojníků, později také složitý úděl zajatců, končící tragédií... Scénář vznikl podle knihy Katyń: Post Mortem spisovatele Adrzeje Mularczyka. Pohled režiséra Andrzeje Wajdy zaznamenává nejen brutální zvěrstva obou režimů, stalinského i nacistického, v Polsku čtyřicátých let, způsobená totalitní ideologií a státní mocí, která v zahraničí nekompromisně prosazuje svou moc, ale také jejich následnou propagandistickou manipulaci i tresty pro všechny, kdo se oficiální lživé propagandě pokusí postavit. Dobové dokumentární záběry zůstávají součástí filmové výpovědi, stejně jako velmi realisticky a nekompromisně zobrazený masakr. Snímek přitom nepodporuje žádnou ideologii, na události pohlíží z hlediska obyčejných lidí. V Polsku Katyň získala významné ocenění v podobě sedmi Orlů, udělených v kategorii nejlepší film, za kameru (Pawel Edelman), kostýmy (Magdalena Biedrzycká, Andrzej Szenajch), hudbu (Krzysztof Penderecki), scénografii (Magdalena Dipontová), zvuk (Jacek Hamela) a ženský herecký výkon ve vedlejší roli (Danuta Stenka). Snímek byl také v roce 2008 nominován na Oscara za nejlepší neanglicky mluvený film a získal řadu dalších cen na zahraničních festivalech.
 
Zdeněk | 2016-08-27 20:23:36 | Reagovat
Tedy, kemo, tebe musí ten Dvořák dobře platit,
když ti stojí za to, tak se namáhat při propagaci takových pořadů, jejichž sledovanost je prakticky nulová. Stojí ti takový bídný bakšiš za to ? A vážně si myslíš, že tím jejich sledovanost vzroste? Soudruh Dvořák moc nadšený nebude !
Nehledě k tomu, že k tématu článku se tento více než nudný komentář naprosto nehodí a sázím sto proti jedné, že se s jeho čtením nikdo obtěžovat nebude. Tolik zbytečně vynaložené námahy, byť se jedná o pouhé CTRL+C a CTRL+V kdoví odkud.
čtenář | 2016-08-28 09:28:39 | Reagovat
Výbornej je taky shitpark v Jihlavě,
toho se jistě ujal nějaký šikovný architekt a ještě šikovnější úředník to povolil
XXXXX | 2016-08-28 10:50:32 | Reagovat
Proč komentuješ něco, čemu vůbec nerozumíš primitive?
CP je po stránce architektonické velice vyvedená stavba. Její zásadní problém je dopravní obslužnost, což je spíše problémem města, které stavbu povolilo a dopravu v podstatě neřešilo.
Martin | 2016-08-28 12:57:54 | Reagovat
Tak to je fakt, primitive potomče Bormannův.
Proč komentuješ  něco, čemu vůbec nerozumíš? Ty rozumíš akorát Deutschland, Deutschland über alles, und die Fahne hoch ! Nejhorší je když troglodyt ražení sluníčkáře muslimáčka žvaní aniž by měl o něčem ponětí. natož o něčem tak hnusném, že to odsuzuje i arch.  Zdeněk G., jako je shitypark..
čtenář | 2016-08-28 13:54:00 | Reagovat
Tvůj zásadní problém je,
že seš blb
XXXXX | 2016-08-28 14:30:38 | Reagovat
Zdravím XXXXX
On není jak tak obyčejný blb. On je korunovanej. 
čtenář | 2016-08-28 14:35:37 | Reagovat
No tak teď jsi mi to teda nandal fašounku. :-)
Martin | 2016-08-28 15:03:47 | Reagovat
Že jo ?
čtenář | 2016-08-28 15:35:15 | Reagovat
Ktery pak to je?
Pokud se porovna vystavba komunistickeho obchodniho strediska Prioru na jihlavskem namesti a City park ,tak ze je asi uplne jasne ktery vyhraje ten vas nikname!
Libor Furbacher | 2016-08-29 00:20:59 | Reagovat
Co kdybys raději řešil problémy
staveb v americe na naše prioshity se vysral? Ty prostě potřebuje prudit co? Jako pravej magor.
XXXXX | 2016-08-29 11:55:51 | Reagovat
Kdo nechce vidět nevidí.
Ar | 2016-08-29 13:47:19 | Reagovat
Ale protože článek je o něčem jiném, než opisování nějakých televizních plátků - k věci:
Náš vážený diskutující Dýňový somár (Havlův nok) nás zde zasvětil do obsahu svých školení ve Slušovicích za bývalého režimu. Zřejmě tam z něj udělali odborníka na toto téma. Proč ne, když se tím tak vytahuje. Já měl zase v životě co dělat s normami. A věřte, že ty naše normy byly pěkně tvrdé. Je pravda, že něco na našem trhu chybělo nebo toho bylo málo - viz jediný argument podobných somárů za čtvrtstoletí a sice banány a KLDR, na víc se chudáci nezmohli - ale abych neodbočoval: Byl menší výběr, ale věděli jsme, co jíme. Teď jsme se stali popelnicí Evropy, co ze západu dovážíme, by u nich ani pes nežral, o polských potravinách ani nemluvě a když už dojde k nějakému průšvihu, dělají se z toho opatření až dodatečně. A bude hůře. V rozvířené situaci obav z migrantů a návštěv osob, které měly být dávno označené za "persona non grata", NWO a Kalergiho zákona, poněkud zaniká to, co je velikým ohrožením celé Evropy a sice smlouvou TTIP. Snaha o zničení Evropy geneticky modifikovanými potravinami je ovšem součástí těchto Kalergiho a NWO plánů a Bilderbergu. Necháme si to jako ovce líbít ? Volby se blíží. 
čtenář | 2016-08-28 09:44:54 | Reagovat
Budu se opakovat,
děkuji za tuto bezvýznamnou anonymní diskuzi. Kdyby se zasloužila jen o to, aby místní hvězda slimák čtenář - rudý podržřiťka, neškodila jinde, bude její význam nedocenitelný.
Martin | 2016-08-28 12:32:23 | Reagovat
Jen se opakuj, dědici jména nacistického válečného zločince Bormanna.
Navíc stejně nemáš. A jak se ti líbila rodná němčina, za kterou jsi jel až do Prahy? Pochybuji, že výrazy jako Merkel musst weg nebo Scheisse ti příliš lahodily.
čtenář | 2016-08-28 12:49:49 | Reagovat
I kdybych jel do Prahy za němčinou, jako že ne,
pořád lepší, než jezdit do Prahy na Prague Pride, jako ty slimáku :-)))
Martin | 2016-08-28 13:01:00 | Reagovat
Copak, copak, Bormannův potomče !
Snad se o tebe nepokouší furor teutonicus? Byla jen otázka času, kdy ti v komíně bouchnou saze. Měl ses zkrátka narodit do jiné doby. Od zániku Protektorátu už uběhlo 70 let. Ale musím tě tentokrát pochválit, sluníčkáři, že jsi měl rozum a s naindulovanou hlavou nejezdil do Prahy. V té sedínce Adolfky už bylo tolik politiků, že by ses tam prostě nevešel přes všechno zapřísahání se příbuzenstva s válečným nacistickým zločincem Bormannem. A nežehrej, že tvoje nabídka v souvislosti s Prague Pride byla briskně odmítnuta. S tím musíš počítat, že takovou bukvici, jako js,i normální lidé odmítnou a ještě můžeš dostat po čuni. Když jsi tedy byl na shromáždění teplometků, mohl sis tam někoho spřízněného najít nebo se obrátit na seznamku jistého Putny, ty hloupá bukvice ! 
čtenář | 2016-08-28 13:39:30 | Reagovat
Nějak ti přeskakujou písmenka podržřiťko,
nerozčiluj se, praskne ti žilka, a.... nic se nestane, blbel budeš stejně. :-)))
Martin | 2016-08-28 13:59:25 | Reagovat
blbej,
až praskne žilka mě, bude to škoda, tomu věř. :-)
Martin | 2016-08-28 14:02:39 | Reagovat
Blba, jako jsi ty, nikdy škoda nebude.
čtenář | 2016-08-28 14:08:45 | Reagovat
Tebe slime by naopak škoda byla,
nejprve by zaplakali tvoji kamarádi přihřátí důchodci, pak ve vší vážnosti tvoji zdejší nohsledi, no a pak spousta slušných lidí, kteří z tebe tady mají ukrutnou prču. 
Martin | 2016-08-28 15:28:34 | Reagovat
Zatím mají prču akorát z tebe, sluníčkáři !
Umíš akorát se vztekat a nadávat, potomče Bormannův. 
čtenář | 2016-08-28 15:36:49 | Reagovat
Apropó slimáku,
vysvětli mi prosím, jak je možné, že ačkoliv nakupuji ve stejných obchodech jako ty, nosím si domů pouze zboží té nejvyšší kvality? Nebude to třeba jen v tom, že jsem ochoten si za kvalitu zaplatit?
Martin | 2016-08-28 12:50:50 | Reagovat
Asi to bude tím, že ve stejných obchodech nenakupujeme.
Na rozdíl od tebe se neboxuji ve čtvrtek ráno v Kauflandu mezi důchodci o "zboží nejvyšší kvality" jako ty. Ono všechno na světě je relativní a tvou radost nad prošlou obarvenou vodou, kterou ve chvílích nadšení nazýváš mlékem nesdílím. Mimochodem, že nějaké takové čtvrtky existují se dozvídám pouze od hlupáků tvůho ražení. A klidně se raduj ze zboží "Made in Germany", ve skutečností "Made in China" či dokonce z výrobků Mondeluz - Opavia - Made in Poland - či šalamounsky - Made in EU a vbrzku se budeš moci opájet dokonce geneticky modifikovanými potravinami Made in USA. 
čtenář | 2016-08-28 13:48:09 | Reagovat
Aby nedošlo k mýlce slimáku,
s boxem v Kauflandu zkušenost nemám. Koukám, že ty ano.  Ale já ti rozumím, je to tam tělo na tělo, tam se ti líbí, viď ty fištróne. Ale důchodce? No fuj, ty seš ale kanál.  
Martin | 2016-08-28 13:56:29 | Reagovat
On je v Kauflandu nějaký box?
A fakt je tam tělo na tělo?  Však píšu, že o takových věcech se dozvídám pouze od primitivů jako jsi ty. Vidíš, já měl za to, že navštěvuješ v pražských kavárnách pouze takové, které jsou vyhrazeny pro bukvice. A ty si vyhledáváš dokonce tepláky-důchodce, respektive důchodce v teplákách v Kauflandu. Příště až zase vyrazíš na Prague Pride, zastrč si do řitě mongolskou fangli, možná si tě povšimne Štětináč-Plavec nebo dokonce rakouská zombie a dovolí ti vyměňovat mu pemprsky. A zazpíváte si dueto "Kde tómof muj! "
čtenář | 2016-08-28 14:16:05 | Reagovat
No já nevím slime, to víš ty.
"Na rozdíl od tebe se neboxuji ve čtvrtek ráno v Kauflandu mezi důchodci"

Doufám, že když už neudržíš myšlenku, že udržíš alespoň moč. Jo, pozor, ty máš vlastně ty pemprsky, co? :-)
Martin | 2016-08-28 15:02:50 | Reagovat
Pleteš si mne zřejmě s jistou rakouskou zombií Kódlem.
Ale máš smůlu i v tomto případě, skopčáčku. Ani u něj štěstí neuděláš. To by ses musel jmenovat Wopěnková. Je to sice impotent, ale ne bukvice. Budeš muset počkat na další teplosjezd. 
čtenář | 2016-08-28 15:26:47 | Reagovat
Je vidět, že je neděle a admin si užívá odpočinkového dne.
Jinak by musel díky slabomyslným výblitkům jistého přihřátého sudeťáka a sluníčkáře ukončit diskuzi. On ten jmenovec nacistického válečného zločince Bormanna dělá nedůstojnou frašku dokonce i z tak vážného článku, jakým je článek o justiční vraždě pátera Buly. Odporné. Jen to dokladuje úroveň všech podobných sluníčkářů a havloidů.  
čtenář | 2016-08-28 15:44:06 | Reagovat
Copak chudinko zbabělá,
admina se ti zachtělo?
Martin | 2016-08-28 18:40:16 | Reagovat
Je vidět, že místo slušné a fakty podložené diskuse si tady někteří borci vylévají svou ubohost. Takto ne. Za chvíli tomu bude 27 let, co jsme se dali na cestu tzv. demokracie, ale skutek utek. Pokud hodnotíme toto období plnými krámy, tak jsme opravdu chudáčci. To je jedna věc,  a co ty další, které nám sliboval Havel? Byl to mizerný prognostik, řekl bych spíše lhář v něčí režii. A my jsme mu naletěli.. Věřím, že začátkem budou podzimní krajské volby a lidem se snad už otevřeli oči, přestože náš mainstream bude dělat všechno možné v čele s ČT 1 a 24.. Ta cenzura a autocenzura je příkladná. Stačí se dívat jakým způsobem zabírají kameramani záběry z demonstrací (viz návštěva Merkelové) z toho minima. To je na nějakou cenu...!!! Že jim není hanba za takovou práci, ale on tam někdo tomu určitě velí jak na to. Horší než za minulého režimu, mají jiné "školy".
Strejček Nimra | 2016-08-28 17:43:53 | Reagovat
Mám dotaz soudruhu Nimro.
V jakém zřízení tedy žijeme, když to není demokracie? 

PS: Havel opravdu prognostik nebyl. Prognostiky jsme si protrpěli dva, jistě víš jaké. :-)
Martin | 2016-08-28 19:18:06 | Reagovat
Pokud tomuto zřízení říkáte demokracie, potom např. Káddáfí měl v Libyi, proti té naší pseudodemokracii, superdemokracii, takže musel "z kola ven" (on vždycky tzv. diktátor nemusí být  proti svému lidu, ten neseděl Američanům a dovolil si jim odporovat). To, že si žil jako král, neznamená, že lidu nepřál, takové výhody jako měli lidé tam, o těch se naší pseudodemo zatím může jenom zdát.
Samozřejmě, že Havel nebyl prognostik, vždyť by se tam se svým vzděláním těžko dostal na prognosťák (bylo to myšleno jako mizerný prorok, měl jsem to dát do uvozovek)
Strejček Nimra | 2016-08-29 08:36:39 | Reagovat
Ty jsi se snad úplně zbláznil Nimro
Kaddáfí byl terorista a vrah. To že hltáš parlamentní listy, aeronet, nebo jinej proruskej web a tam psali, že byl skoro svatej, ještě neznamená, že to tak opravdu bylo.
Martin | 2016-08-29 10:40:40 | Reagovat
To je pravda byl.
Zato po zákroku vyvozců demokracie se to tam změnilo na ráj na zemi.
XXXXX | 2016-08-29 11:59:34 | Reagovat
To říkali lidé, kteří tam byli a nějakou dobu žili, hochu milý.
Samozřejmě něco jiného říká náš mainstream a pochopitelně náš současný nový bratr, který to tzv. "Arabské jaro" vyprovokoval. Už to říkají i vysoce postavené osoby USA, že to byla chyba a následky máme zde, pane. Nebo to udělal a zařídil Putin???
Strejček Nimra | 2016-08-29 14:01:16 | Reagovat
Kaddáfí nebyl lidumil, jasná věc, ono je asi těžký udržet obrovské území plné různých kmenů, náboženských směrů, ekonomických zájmů....atd. v určitém stavu, jen láskou to asi nejde, to za prvé, za druhé, jistě by byl zajímavý výsledek opravdu nezávislé ankety mezi obyvateli Lybie, zda jsou spokojeni s nynějším rozvráceným stavem, či se jim lépe žilo za plukovníka......to stejný by se dale udělat v Iráku....
km | 2016-08-29 19:19:26 | Reagovat
Zdravím Strejčka Nimru.
Sám vidíte, že s duševním mrzáčkem, jakým je jmenovec nacistického zločince Bormanna nemá smysl diskutovat. Lze diskutovat na úrovni o závažných věcech s lidmi, kteří mohou mít zcela antagonický názor, ale nelze diskutovat s ignorantem, který dostal vycházku z jistého ústavního zařízení. Přeji Vám hezký nový týden a setkání se na diskuzích, kde nebude obtěžovat ubohý magor sluníčkář, obdivovatel Vendy Kulisáka a Adolfky Makrely.. 
čtenář | 2016-08-29 11:19:35 | Reagovat
Máte pravdu, ale ještě jsem mu odpověděl a tím končím.
Strejček Nimra | 2016-08-29 14:03:13 | Reagovat
Reklama
15.04.2024 AktualityJihlavané oslaví Den Země na náměstí a v zoo, v kraji bude i Den proti úložišti

Jihlavané oslaví Den Země koncem týdne na Masarykově náměstí, kde také mohou darovat bicykly do sbírky Kola pro Afriku. Program tam bude 19. dubna. V Novém Městě na Moravě se děti o den ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityV Kostelní Myslové na Jihlavsku padl teplotní rekord z roku 1961

V Kostelní Myslové na Jihlavsku byl v neděli nejteplejší 14. duben od roku 1961, meteorologové tam naměřili 22,4 stupně Celsia. Třiašedesát let staré maximum bylo 21,6 stupně Celsia. Teplotní ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityNa základně v Náměšti se zranil voják

Při výcviku na základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se zranil jednačtyřicetiletý voják. Spadl z několikametrové výšky a záchranáři ho museli se ...

Komentáře (0)
15.04.2024 AktualityDo 20 minut bez pokuty

Vedení města své občany opakovaně vyzvalo, aby se například při nákupech či vyzvednutí léku v lékárně nebáli zaparkovat zhruba na 15 minut v zónách bezplatně. Primátor města Petr ...

Komentáře (1)
15.04.2024 AktualityNapsal a umístil na Facebooku nejvíc čtyřverší

Novinář Antonín Zvěřina z Třebíče sbírá rekordy. Aktuálně má dva certifikáty o vytvoření českého rekordu z Agentury Dobrý den v Pelhřimově, která české rekordy registruje. První ...

Komentáře (0)
14.04.2024 AktualityČerné skládky rostou jako houby po dešti

Napříč Jihlavskem meziročně roste počet černých skládek. Lidé totiž čím dál častěji nepotřebnou ledničku, pneumatiky a další zbytečné harampádí raději vyhodí někde do strouhy ...

Komentáře (0)
14.04.2024 AktualityNázvy i čísla v Jihlavě budou jednotné

Ulice, budovy a veřejná prostranství v Jihlavě se musí označovat jednotně. Rozhodli o tom na svém posledním jednání městští zastupitelé, kteří jednomyslně schválili tzv. Manuál jednotného ...

Komentáře (4)
14.04.2024 AktualityHovězí gulášek na pivu pekla vítězka v troubě přes noc. Porazila s ním i starostu

Ve Vysokých Studnicích nedaleko Jihlavy si v sobotu večer dali dostaveníčko mistři kuchařského a pálenkářského řemesla. Obec totiž na první dubnovou sobotu připravila v pořadí už třetí ...

Komentáře (0)
13.04.2024 AktualityTvé vzpomínky jsou pro nás svaté, přála rodina stoleté paní Anně

Sté narozeniny oslavila v úterý v Alzheimer HOME Jihlava Anna Nováková. Svůj profesní život v Jihlavě věnovala výchově nejmladší generace. Narodila se v Poštorné na Břeclavsku, kde také ...

Komentáře (0)
13.04.2024 AktualityRučení na elektrokolo? Jen na „motorku“

Pokud jste po zimě ještě nevyjeli na elektrokole, protože se vám za něj nechce platit povinné ručení, můžete v klidu šlápnout do pedálů. Zcela jistě máte běžné elektrokolo a nová zákonná ...

Komentáře (0)
13.04.2024 AktualityLupič před policisty prchal v Jihlavě skokem z okna bytu. Ovšem marně

Kariéra zloděje má někdy jepičí život. Své o tom ví lupič (30), co kvůli sérii tří vloupání do bytů a rodinného domku během jediného dne čelí obvinění hned ze tří trestných činů. V ...

Komentáře (0)
12.04.2024 AktualityŠéf rady postižených: Město by mělo vyřešit bezbariérové WC

Desítky eurozámků pro zdravotně postižené jsou k dispozici na Vysočině v různých institucích a zařízeních. V Jihlavě však dlouhé roky nejsou veřejné bezbariérové toalety. Předseda ...

Komentáře (0)

Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net