Dnes je neděle 02.06.2024     svátek má Jarmil

Domácím úrazům je třeba předcházet

Ilustrační foto: archiv JL
Ilustrační foto: archiv JL

11.5.2024 Dům, byt, zahrada/Komentáře (0), autor:
MUDr. Irena Zimenová Program prevence dětských úrazů – Kraj Vysočina

Podle dostupných statistik se nejvíce dětských úrazů stává doma, v domácím prostředí. Přitom určitě máme pocit, že doma nám nic až tak hrozného a nebezpečného nehrozí. 
Když se to vezme z hlediska závažnosti, vážnými a tragickými následky končí nejvíce úrazy v dopravě, ale ty se týkají převážně starších dětí a mládeže.


Co můžeme udělat pro to, abychom se doma úrazům vyhnuli? Především neztrácet pozornost a mít trvalý přehled, co právě naše dítě dělá. Pokud potřebuji přece jen něco vyřídit či udělat, například pověsit prádlo, je u malého dítěte vhodné mít doma ohrádku nebo vyhrazený bezpečný prostor, ze kterého se dítě samo nedostane. 


Můžeme samozřejmě věšet prádlo a nechat dítě batolit se pod nohama, ale pozornost už je rozptýlená. A to bývají nejčastěji momenty, kdy se jakoby naschvál přimotá dítě k něčemu, s čím jsme nepočítali.
 Tak například v koupelně, kde máme vždy všechny prací prostředky zabezpečené, tak zrovna nyní jsme tam vytahovali kolíčky a nechali jsme dvířka pootevřená. Nebo jsme tam nechali nůžky, když jsme před praním odstřihávali cedulku z prádla.


Jsou to věci, které se prostě běžně stávají a které v 99 případech ze sta uhlídáme, ale stává se také, že shodou okolností ne. Pamatuji si, že když jsem měla malé děti, měla jsem vycvičený jakýsi radar. Že jsem spoustu věcí viděla předem a zabránila nepříjemnostem. 


Ale děti odrostly, a když máme nyní malé dítě na návštěvě, instinkty jsou ochablé. Většinou má člověk na návštěvě dítě i s jeho rodičem, ale také je někdy potřeba pohlídat dítě bez něj. 
Proto by velmi ostražití měli být i prarodiče, když hlídají a starají se o svá vnoučata.


Pro připomenutí alespoň základní rady. Rozhlédněte se a ukliďte volné předměty, které by mohly být i jen potenciálně nebezpečné. Třeba jsou těžké a při pádu by mohly poranit nohu. Ostré, pichlavé předměty a věci, kde hrozí jejich vdechnutí, odstraňte z dosahu. 


Pozor také na zapomenuté léky, různé zbytky a krmivo pro domácí mazlíky. Pozor na otevřená okna, ostré rohy a možnost skřípnutí prstu do dveří či zásuvek od skříní. Velmi nebezpečné jsou elektrické zásuvky, a také šňůry od elektrických spotřebičů. Pozor na místa, kde necháváte hrnek s horkou kávou nebo čajem.


Těch „domácích“ rizik je spousta a pořád na všechno myslet je sice náročné, ale stále je to ta lepší a bezpečnější možnost, která se nám vyplatí. Aby si člověk nemusel zpětně říkat: „To jsem fakt podcenil.“

 

Diskuze k článku

Nový komentář

Komentáře


Reklama
© 2007 Parola s.r.o. - užití obsahu včetně převzetí článku bez písemného souhlasu Paroly spol s r. o. je zakázáno. Výroba www stránek a eshopů
S-Rank (www.seznam.cz) www.i-asap.net